Ασθένειες Παπαγάλος χτυπιέται και γυρνάει το κεφάλι του ανάποδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nick T
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nick T

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2009
Μηνύματα
3
Πόλη
Ρέθυμνο
Ο παπαγάλος μου έχει πρόβλημα. Τον έχω γύρω στα 2 χρόνια και είναι αρσενικός. Την Κυριακή το μεσημέρι άρχισε να χτυπιέται τριγύρω και να γυρνάει το κεφάλι του ανάποδα με το ράμφος προς τα πάνω. Γενικά είναι πολύ δραστήριος αλλα το ξανάκανε αυτό και την Δευτέρα. Σήμερα είναι χάλια. Δεν έχει φάει τίποτα και το κεφάλι του πίσω από το λοφίο έχει κοκκινίσει και δεν μπορεί να ισοροπήσει στο δάχτυλό μου. Δεν υπάρχει πτηνίατρος για να τον πάω και έχω απελπιστεί. Καμιά πρόταση τι να κάνω...😕
 
Θα μπορούσες να πας Ηράκλειο; Eκεί έχει κάποιον που ασχολείται με πουλιά..
 
Το ζωάκι πρέπει να το δει γιατρός όσο '' δύσκολο'' και να είναι για σένα... Απο την Κυριακή είναι έτσι και σήμερα είναι Τρίτη...
 
To pouli exei problima me to Kentriko Neyriko Systima.

Afto bori na einai apo diafora pragmata: Molinsi, IO, Elipsis Vitamini klp.
Lisi tha bris mono me Ptiniatro. Alios to Pouli IPOFERI.
 
Φιλε μου" δυσκολο" απαντούμε οταν μας ρωτάνε αν θα βγούμε για καφε!
Θα πάμε για καφε;
Μπα δυσκολο δε παιζει...
Οταν μιλάμε για μια ζωούλα είναι κάπως διαφορετικά τα πράγματα... Αν σου αρέσει να βασανίζεται ετσι το πουλί δε μπορω να σου πώ τιποτα εγω.. Προσπάθησε να κάνεις κάτι γρηγορα γιατι μάλλον είναι ασχημα το πουλάκι! Δέν ειρωνεύομαι γιατι δε ξέρω τι είναι αυτό το δύσκολο γιατι όντως μπορεί να μην μπορείς να πας αλλα... Προσπάθησε να κανεις κατι!
 
Αλέξανδρε δεν ξέρω τι είναι αυτό που γράφεις ΙΟ μήπως είναι αυτό που θα πω;
Σαν παραμυξοίωση (ψευδοπανώλη ) μου φαίνεται με νευρικές κινήσεις,της σπαστικές κινήσεις και ότι δεν μπορεί να στηριχτεί στο δάκτυλό του.
Θα σου πω nick τι κάνουμε με τα περιστέρια και δεν πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη διαφορά με τους παπαγάλους.
Πιάνουμε το πουλί και το βάζουμε με την πλάτη στο πάτωμα(στο τραπέζι) και το αφήνουμε,όταν έχει τα συμπτώματα δεν γυρίζει αμέσως, όπως πρέπει, αλλά μετά από μερικά δευτερόλεπτα.
Για ακόμα πιο σίγουρα το βάζουμε ανάποδα με την πλάτη όπως και προηγουμένος και το τρομάζουμε με ένα κρότο, ένα παλαμάκι, πετάγεται απότομα αλλά αντί για μπροστά πετάει προς τα πίσω, δεν μπορεί να συντονίσει το πέταγμα του.
 
Lazare,

afto pou perigrafeis einai peristeria me ena IO pou ton lene Paramyxo-io (PMV-3). Kai to idio IO boroune na exoune Papagali, Exotika kai Kanarinia. Einai poli koliko.
 
αν υποθεσουμε οτι εχει κατι τετοιο... Ειναι αναστρεψιμω... Μπωρει με θεραπεια να επανελθει;
γιατι χωρις να ειμαι ειδικος μου φενετε πολυ σοβαρη η κατασταση...
οντος, ειμαι απο Ρεθυμνο και δεν υπαρχει γιατρος ειδικος εκει... Ομως θα ''χασεις''το πουλακι γιατι η κατασταση του ειναι πολυ σοβαρη.. Και ταλαιπωριτε;
δεν κανεις μια ερωτιση στο πετσ σοπ που ειναι στου "ελιδακι" απεναντη απο τον δημοτικο κηπο μηπως γνωριζει κανενα πτηνιατρο... Που να μενει στην πολη...
 
Δημήτρη οι περιστεράδες την αντιμετωπίζουμε μόνο προληπτικά με εμβόλιο με άριστα αποτελέσματα.
Αν κάποιο περιστέρι κολλήσει δυστυχώς δεν γίνεται τίποτα και το ''πετάμε''.
 
Ευχαριστώ, αλλά...

Ο παπαγάλος πέθανε κανένα μισάωρο αφού ξεκίνησα το θέμα. Πάντως αυτό που περιγράφει ο Λάζαρος για τα περιστέρια ισχύει τελικά. Πετούσε προς τα πίσω και όπως είπα είχε αστάθεια. Μάλλον ισχύει αυτό που είπε ο Αλέξανδρος ότι είχε πρόβλημα στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Πάντως έχω την ίδια απορία με τον Δημήτρη. Μπορούσε να επανέλθει;
 
Κριμα!
Ουτε κτηνιατρο δεν βρηκες για να το πας;
Υπαρχει τελικα σοβαρη ελλειψη απο πτηνιατρους...
 
αν καταλαβα καλα και πτηνιατρο να εβρισκε δεν θα σονοταν ο παπαγαλος... Το μονο που μπορουσε να ειχε γινει θα ηταν να ειχε εμβολιαστει(αν φυσικα το πουλι ειχε τη ποιο πανω αρωστια)
θα μπωρουσαν να εμβολιαστουν ολοι οι παπαγαλοι. Ακομα και σε ηλικιες 2με 3 μηνων;
 
γεια ετσι νομιζω και εγω δε θα σωζωτανε ο μικρουλης δυστυχως.
γενικα ξερω οτι οι παπαγαλοι οσο ανθεκτικοι ειναι αλλο τοσο ευαισθητοι ειναι.
ειναι να μην παρουνε τη 'κατω βολτα ' που λενε...
λυπαμαι πολυ
 
Back
Top