Φροντίδα Παπαγάλος budgie που δαγκώνει και φοβάται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

angel16

PB New Member
Εγγραφή
14 Νοε 2013
Μηνύματα
168
Mετά τον θάνατο του συντρόφου της η 10 χρονη Rica εγινε πολυ επιθετικη δεν δεχεται χαδια δαγκωνει ασταματητα και με φοβαται πραγμα που ειναι δυσκολο να την βγαζω εξω απο το κλουβι της εχει να βγει παρα πολυ καιρο ουτε να την μεταφερω το καλοκαιρι μπορω στον κηπο στο 2 μετρο κλουβι πτησης... Τι να κάνω; Σκεφτηκα να παρω και αλλο παπαγαλο αλλα μολις εφερε η φιλη μου τον δικο της σπιτι δεν τον αφηνε σε ησυχια ολο τον δαγκωνε και τον κυνηγουσε... Πως να την εκπαιδευσω και να την κανω το καλο παπαγαλακι που ηταν καποτε.. Ακουω γνωμες!
 
Είναι δύσκολο το θέμα σου... ήταν πολύχρονη η σχέση τους και η απώλεια την έχει σοκάρει. Χωρίς να είμαι σε θέση να σου πω ότι ξέρω τι να κάνεις, δεν νομίζω ότι κάποια παρέα θα την βοηθούσε, τουλάχιστον στο ίδιο κλουβί. Ίσως μια παρέα σε άλλο κλουβάκι να της τραβούσε κάπως το ενδιαφέρον και πάντως το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι η περισσότερη δική σου παρουσία. Πόσο καιρό έχει που έχασες το αρσενικό σου;
 
ο αρσενικος πεθανε πριν 5 μηνες ηταν πολυ μεγαλος σε ηλικια τον ειχα 16 ολοκληρα χρονια μαζι με την προηγουμενη φιλη του η οποια ηταν 14 απο την παρεα εμεινε μονο αυτη και νιωθει πολυ μοναξια την ημερα που πεθανε ο αρσενικος ειχε παθει κριση τσιριζε τον εψαχνε και τον τσιμπουσε και μαδουσε για να τον επαναφερει απο τοτε η συμπεριφορα της εγινε ετσι..:/
 
πάντως μπράβο σου που φροντίζεις τα πουλάκια σου και ζουν στα όρια του προσδόκιμου, δυστυχώς δεν το βλέπουμε συχνά. λυπάμαι που δεν μπορώ να σου δώσω μια σίγουρη και θετική γνώμη, αυτό για παρέα σε άλλο κλουβί κατ' αρχήν σου περνάει από το μυαλό; Πάντα υπαρχει βέβαια τον ενδεχόμενο να χρειαστεί να τα κρατήσεις πάντα χώρια
 
ναι μου περναει απο το μυαλο εχω 2 κλουβια μεγαλα το ενα θα ειναι για το μελλοντικο καναρινι και το αλλο καθεται μπορει να της παρω ενα φιλαρακο εστω και σε διαφορετικο σπιτακι... Εχω τρελη μανια με τους παπαγαλους τον πρωτο μου τον εφερε η γιαγια μου οταν ημουν μολις 5 δυστηχως πεθανε απο ατυχημα γιατι εκανε κολπα πολλα ηταν εκπαιδευμενος επεζε τον νεκρο και ακομα κοιμοταν και μαζι μας το βραδυ αλλα μια μερα χτυπησε και η πτωση του ηταν μοιρεα και μετα απεκτησα αυτους τους τρεις την Rica τον Rico και την sissy μετα απο 16 χρονια συντροφιας τους εχασα απο γεραματα η πιο μικρη της παρεας εμεινε σοκαρισμενη και δυστυχισμενη...
 
αχ έτσι είναι τα ζωάκια έχουν κι αυτά τις ευαισθησίες τους, την δική του προσωπικότητα το καθένα και όταν τα χάνουμε είναι μεγάλη η θλίψη ☹ ας περιμένουμε μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα να μας πει και θα την παρακολουθήσουμε την μικρή θλιμμένη σου
 
εγω να δεις στεναχωρια που περασα ☹ στην φωτο που εβαλα ειναι ο ρικος μου πριν 6 χρονια του ειχα ιδιαιτερη αδυναμια και μου λειπουν αφανταστα ολα τους ☹ τωρα ανακαλυψα το φορουμ γιατι με εχει πιασει απελπισια με την ρικα μου μακαρι να μπορεσω εστω να την κανω να νιωσει λιγο καλλητερα!
 
ενα update της ρικας ολα εχουν αλλαξει προς το καλλιτερο μπορω και την βγαζω εξω απο το κλουβι καλαηδαει και κυνηγαει παντου το σκυλο δεν με φοβαται τοσο αν και δαγκωνει πολυ οποτε φοραω γαντια για να το αποφυγω!
 

Συνημμένα

  • DSC01317.webp
    DSC01317.webp
    32,5 KB · Προβολές: 230
  • DSC01316.webp
    DSC01316.webp
    32,6 KB · Προβολές: 97
ευχαριστω μακαρι να την χαιρομαι πολλα χρονια ακομα!
 
ευχαριστω πολυ εχετε και εσεις Budgies?
 
οχι δεν εχω.. αν και μου αρεσουν πολυ σαν ειδος. εχω Lovebirds, ringnecks και cockatiels (απο παπαγαλους). εχω ομως και δυο καναρινακια :)
 
να σου ζησουν ! Μου αρεσουν πολυ γενικα μακαρι να αποκτησω και εγω καποτε Lovebirds και cockatiels η μεγαλη μου λατρεια ομως ειναι οι macaw.. σε λιγο καιρο θα αποκτησω και ενα καναρινακι ενα ζωολογικο κηπο εχω σπιτι μου σκυλους ψαρακια αλογα χελωνες και πουλια!
 
μην φερεις μονο σαρκοφαγα γιατι μετα εμπλεξες.
πλακα κανω να τα χαιρεσαι ολα τα ζωακια σου να σου ζησουν
 
Back
Top