Φροντίδα Παπαγάλος rigneck γίνεται επιθετικός όταν τον πλησιάζω

Konstantinos1986

PB New Member
Εγγραφή
4 Σεπ 2023
Μηνύματα
7
ΕΧω 2 μπατζι , 1ριγκνεκ αρσενικο
και 1 κοκατιλ αρσενικο .Πριν ενα χρονο αγορασα το ριγκνεκ απο πετ σοπ ηταν αγριος και τωρα ειναι ηρεμος τον εχω εκπαιδευση οσο μπορω τον ταιζω απο το χερι μου τον βγαζω εξω απο το κλουβι και μπαινει μεσα οποτε θελει αυτος και γενικα οταν ειναι εξω τον πλησιαζω παρα πολυ κοντα χωρις να με φοβαται το κοκατιλ το αγορασα 20 ιουλιου
εδω και τρεις εβδομαδες απο της 10 αυγουστου περιπου ειναι επιθετικος απεναντι μου χωρις να του κανω κατι οταν πλησιαζω το κλουβι του και οταν τον βγαζω εξω και τον πλησιαζω κανει κινηση να με δαγκωσει και οταν του αλλαζω το νερο στο δοχειο το ιδιο γινεται αυτη την συμπεριφορα την κανει επειδη ειναι στην περιοδο αναπαραγωγης ??????
Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα να μου πει πως να σταματησουν οι επιθεσεις του ???
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Ναι, είναι πιθανό να βρίσκεται σε φάση αναπαραγωγής και για αυτόν τον λόγο να έχει αλλάξει συμπεριφορά. Είναι σύνηθες σε αρκετά είδη παπαγάλων να γίνονται επιθετικά όταν βρίσκονται σε οίστρο. Θα έλεγα να εξακολουθήσεις να κάνεις ό,τι και πριν και σε λίγες εβδομάδες πιστεύω ότι το πρόβλημα θα χαλαρώσει.
 
ειναι επιθετικος απεναντι μου χωρις να του κανω κατι οταν πλησιαζω το κλουβι κανει κινηση να με δαγκωσει και οταν του αλλαζω το νερο στο δοχειο το ιδιο γινεται
Καλημέρα.
Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που μπορούν να οδηγήσουν τους παπαγάλους σε επιθετική συμπεριφορά.
Οι πιο συχνές αιτίες είναι, ο φόβος, το άγχος, η εδαφική κυριαρχία, (προστασία του κλουβιού και του χώρου γενικότερα), η ορμονική επιθετικότητα, κ.α.

Νομίζω ότι θα πρέπει να αλλάξει ο τίτλος στο μήνυμα σου.
Το ringneck παραδόξως είναι ήρεμο, το cockatiel είναι επιθετικό.
Το χρονικό διάστημα που είστε μαζί είναι μικρό, ίσως χρειάζεται μεγαλύτερη προσαρμογή.
Να το πλησιάζεις με ήρεμες κινήσεις, και να του μιλάς με ήπιο τόνο.
Επίσης όταν το βγάζεις από το κλουβί, δεν θα πρέπει οι άλλοι παπαγάλοι να είναι ελεύθεροι, εφόσον δεν είσαι σίγουρος για την συμπεριφορά του.
 
Παιδιά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας μακαρι να είναι η ορμονική περίοδος της αναπαραγωγής και να περάσει
φοβάμαι μην τα κάνει αυτά από την ζήλεια του που προσέχω το κοκατιλ και δεν αλλάξει καθόλου η συμπεριφορά του για αυτόν τον λόγο έχω πάρει το κοκατιλ από το δωμάτιο που έχω το ριγκνεκ τώρα
οι κινήσεις μου ήταν παντα ήρεμες πριν πάρω το ριγκνεκ κοίταξα καλά το θέμα με τους παπαγάλους στο ίντερνετ σε ένα κανάλι που ανεβάζει βίντεο ένα παιδί έχει έναν Μακάο σε κάθε βίντεο έχει πάρα πολλά βίντεο και δίνει πληροφορίες για τους παπαγάλους και για τους τρόπους προσέγγισης τους
 
@Konstantinos1986

Indian Ringnecks reach reproductive maturity when they are about 1 – 1 1/2 years old.

Jealousy / Aggression:
The ringneck parrots can be jealous of other family members and pets. They can develop a bond with only one human and refuse to interact with other people, even attacking them in some cases.

Although this is a small bird it does not seem to believe so, and will attack larger birds and even dogs if it feels it or its human is threatened. Owners should be cautious in multiple-pet homes.
Continuing to socialize the hand reared pet bird from a young age and letting many people handle and interact with it can prevent single-person bonding and allow it to become an excellent family pet.

Αν η συμπεριφορα του ειναι και hormonal ισως θα αξιζε να μας πεις περιπου ποσες ωρες κοιμαται/ειναι σε σκοταδι σχετικα. Θα εχεις διαβασει οτι η ορμονικη τους ισορροπια αρα και κατ επεκταση πολλες φορες η ψυχικη τους ηρεμια (στους περισσοτερους παπαγαλους ) εξαρταται απο το ποσο ξεκουραζονται/κοιμουνται/ηρεμουν.
 
@Konstantinos1986
Μάλλον μπερδεύτηκα!!
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το cockatiel σου έγινε επιθετικό.
Γι'αυτό μου έκανε και εντύπωση.
Στο πρώτο σου post γράφεις τα παρακάτω
το κοκατιλ το αγορασα 20 ιουλιου
εδω και τρεις εβδομαδες απο της 10 αυγουστου περιπου ειναι επιθετικος απεναντι μου
Εάν η επιθετική συμπεριφορά γίνεται από το ringneck τότε αλλάζουν τα πράγματα.
Υπάρχουν δύο εκδοχές που μπορεί να συνυπάρχουν.
Η πρώτη όπως πολύ σωστά ειπώθηκε είναι η ζήλεια για το καινούργιο cockatiel και
Η δεύτερη το ringneck καθώς μπαίνει σε φάση ενηλικίωσης, να περνάει στο στάδιο της μπλόφας (bluffing).
Είναι μία περίοδος αρκετά δύσκολη, συμβαίνει στα ringneck και θα πρέπει να κάνεις αρκετή υπομονή.
Αλλάζει απότομα η συμπεριφορά τους και γίνονται επιθετικά.
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι σε σχέση με αυτά που έκανες μέχρι τώρα, λίγο χρόνο θέλει και θα του περάσει.
 
Καλησπέρα Νίκο.
Ναι φυσικά και θα βοηθούσαν.
Αρκεί ο ύπνος να είναι χωρίς διακοπές, συνεχόμενος, σε ένα ήσυχο και σκοτεινό περιβάλλον.
Το bluffing στα ringneck είναι μια συμπεριφορά που δυστυχώς δεν μπορείς να την αποφύγεις.
Σχεδόν όλα, άλλα για λιγότερο, άλλα για περισσότερο διάστημα περνούν από αυτή τη φάση.
Προσωπικά τα θεωρώ δύσκολα πουλιά στην διαχείριση τους, και όχι για αρχάριους.
 
@Konstantinos1986
Μάλλον μπερδεύτηκα!!
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι το cockatiel σου έγινε επιθετικό.
Γι'αυτό μου έκανε και εντύπωση.
Στο πρώτο σου post γράφεις τα παρακάτω

Εάν η επιθετική συμπεριφορά γίνεται από το ringneck τότε αλλάζουν τα πράγματα.
Υπάρχουν δύο εκδοχές που μπορεί να συνυπάρχουν.
Η πρώτη όπως πολύ σωστά ειπώθηκε είναι η ζήλεια για το καινούργιο cockatiel και
Η δεύτερη το ringneck καθώς μπαίνει σε φάση ενηλικίωσης, να περνάει στο στάδιο της μπλόφας (bluffing).
Είναι μία περίοδος αρκετά δύσκολη, συμβαίνει στα ringneck και θα πρέπει να κάνεις αρκετή υπομονή.
Αλλάζει απότομα η συμπεριφορά τους και γίνονται επιθετικά.
Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι σε σχέση με αυτά που έκανες μέχρι τώρα, λίγο χρόνο θέλει και θα του περάσει.
για το ριγκνεκ μίλαγα για την αλλαγή συμπεριφοράς αν είναι η ζήλεια δεν νομίζω να μπορώ να κάνω κάτι
 
Back
Top