Ασθένειες Παπαγάλος Ringneck με εξόγκωμα στο κεφάλι

Xristos 1

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιουν 2017
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Οπως φαινεται και στην φωτο....ο συγκεκριμενος παπαγαλος αρσενικος φυσικα ηλικιας 15 μηνων αριστερα στο κεφαλι του εχει βγαλει εξογκωμα ''φαινεται''διακριτικα που στο αγγιγμα μου φαινεται κατι σκληρο.Φυσικαι και θα παει σε πτηνολογο αλλα λογο διακοπων απουσιαζουν.Το μονο ευχαριστο ειναι οτι το πουλι δεν εχει χασει καποια συνηθεια του,τρωει,πινει,κοιμαται,παιζει,και δεν φαινεται τουλαχιστον ακομη να το ενοχλει παρα καποιες φορες ισως λιγο τον φαγουριζει γιατι το ξυνει ελαφρια και λιγο.Καρκινωματα,κακοηθης ογκοι απο την βιβλιογραφια σε ring 15 μηνων ειναι τοσο σπανια,οχι ομως αδυνατη.Ισως λιπωμα,η υγρο στο αυτι που απλωνεται απο μπανιο που τον ειχα κανει λογο καυσωνα.Εαν καποιο μελος εχει καποιο προσωπικο παραδειγμα που μπορει να αναφερει θα ηταν χρησιμο γιατι σιγουρα καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει ιδια.Σας ευχαριστω...

IMG-6728bdf040261e68a1a4ad098e129bac-V.jpg
 
@Φοίβος Δεν υπαρχει ριζα φτερου στο σημειο εκεινο.Ειναι λιγο πισω απο τον ακουστικο πορο και δεν δικαιολογειται να απλωθει ετσι.Ναι φυσικα και εχω ιατρο για τετοια ειδη που ολοι ξερουμε αλλα λειπει σε διακοπες και περιμενω να γυρισει.Επικοινωνησα μαζι του και εδειξα φωτο αλλα διαγνωση απο φωτο κανουν μονο οι τσαρλατανοι...σιγουρα ομως η εικονα δεν του ηταν ευχαριστη....σε ευχαριστω...!
 
@meniam ...Του εκανα το φτερωτο της κεφαλης σε κεινο το σημειο γιατι δεν δεχεται και να το αγγιζεις αντιδρα,αλλα δεν ειδα καποια πληγουλα η κεφαλακι οπως κανει το τσιμπημα
 
@Tony Forpus Δεν εχει υποχωρησει δυστυχως ,,,εχω την εντυπωση οτι εχει απλωθει λιγο προς τα κατω,Το πουλι αντιδρα κανονικα στην καθημερινοτητα του....χωρις να δειχνει το παραμικρο τουλαχιστον ακομη.Την ερχομενη Τεταρτη εκλεισα ραντεβου το μεσημερι οποτε θα εχω μια εικονα επιτελους.Σε ευχαριστω
 
φυσικα και θα ενημερωσω αρκει νσ μην μου πουν ''αερολογιες''...εχει δυστυχως συμβει....σκεψου οτι με ρωτησαν απο το τηλεφωνο τι εχει ο πουλι...?και φυσικα απαντησα οτι το ρωταω αλλα δεν μου απανταει!!!!!!Εμααααααα!
 
@Ledagcc Τεταρτη μεσημερι παπαγαλογιατρο...και επειδη δεν γινεται διαφημηση δημοσια ετσι,επαναλαμβανω για ολα τα μελη...πτηνιατρος εξειδίκευση σε παπαγαλους....Και το νεο που εχω απο forum εκτος Χωρας,απαντησε σε mail μου πτηνιατρος με μεγαλη πειρα συγκεκριμενα ειδων παπαγαλων οτι του εχει ξανατυχει ελαχιστες μεν φορες,παλι σε neck λογο πολυ δυνατης τριχας πουπουλου οπως και μενα το παρατησησα στο τελος της καλοκαιρινης πτεροφυΐας οταν αρχισε να βγαζει σιγα σιγα τα νεα.Και μου εστειλε ο ανθρωπος αυτος προσωπικα φωτο που εχει στο αρχειο του απο τετοιες περιπτωσεις οπου δεν ειχε καμια σχεση ογκου,και ειδα και γω ο ιδιος την ιδια φωτο σαν να ηταν ο δικος μου.Φυσικα επειδη ''εμεις''η Ελληναραδες Ευρωπαιοι ειμαιστε οι πλεον ξερολες σε ολα,...ο ιδιος προλαβε να μου πει οτι ολα αυτα που αφιερωσε χρονο να μου γραψει στα αγγλικα φυσικα, τα λεει χωρις να εχει μια αμεση κλινικη εικονα με το πουλι,και αυτο τον τιμα ιδιαιτερα και σαν ιατρο,και σαν ανθρωπο και μαλιστα απο μια για ''μας''πιο υποανάπτυκτη χωρα του.Την Τεταρτη λοπον το μεσημερι θα ξερω...και σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας
 
@Ledagcc Δεν εχω θεμα να αναφερω,θα ηθελα ομως να κανω την επισκεψη την Τεταρτη να δω οχι ικανοτητα διαγνωσης,αλλα ενδιαφερον,και φυσικα καθοδήγηση για την επομενη ημερα,και οχι στεγνος επαγγελματιας μονο,ελπιζω να μην χρειαστει να δωσω και ποσο σαν να εκανε εξετασεις το παιδι μου πχ,γιατι στην εποχη μας που ολοι περναμε δυσκολα και δεν μας τρεχουν απο τα πατζακια μας,σιγουρα μας ενδιαφερει και αυτο να ειμαστε ειλικρινης...γιατι εαν χρεαστει 100 εξετασεις και κοστισουν 5 φορες την αξισ του,σιγουρα θα δυσκολευτουμε ολοι στο σπιτι 5 ατομα που ειμαστε,αλλα σιγουρα δεν θα αφησουμε τον συγκατοικο χωρις να τρεξουμε...!
 
@Ledagcc Δεν εχω θεμα να αναφερω,θα ηθελα ομως να κανω την επισκεψη την Τεταρτη να δω οχι ικανοτητα διαγνωσης,αλλα ενδιαφερον,και φυσικα καθοδήγηση για την επομενη ημερα,και οχι στεγνος επαγγελματιας μονο,ελπιζω να μην χρειαστει να δωσω και ποσο σαν να εκανε εξετασεις το παιδι μου πχ,γιατι στην εποχη μας που ολοι περναμε δυσκολα και δεν μας τρεχουν απο τα πατζακια μας,σιγουρα μας ενδιαφερει και αυτο να ειμαστε ειλικρινης...γιατι εαν χρεαστει 100 εξετασεις και κοστισουν 5 φορες την αξισ του,σιγουρα θα δυσκολευτουμε ολοι στο σπιτι 5 ατομα που ειμαστε,αλλα σιγουρα δεν θα αφησουμε τον συγκατοικο χωρις να τρεξουμε...!
Γενικά οι κτηνίατροι είναι πιο ακριβοί και το θεωρώ πολύ λογικό πρώτον γιατι είναι λίγοι ειδικά αυτοί που γνωρίζουν από πουλιά δεύτερον γιατί είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο. Και όσο πιο μεγάλο και ιδιαίτερο είναι ένα ζώο τόσο πιο μεγάλο το κόστος
 
@meniam Συμφωνω αλλα με μετρο...και σε αυτο...εκτος εαν καποιοι ειναι τυχεροι και υπερ ανω κοστους.Εαν υπολογισεις οτι υπαρχει παπαγαλος οπωςολοι ξερουμε που πωλειται και 4000Ε και καλα κανουν εκεινοιπου μπορουν και τον αγοραζουν,αλλα υπαρχουν και οι αλλοι πχ....που με τα χρηματα αγορασαν γκαραζ να βαζουν το αυτοκινητο τους για να μην παρκαρουν απο την Αθηνα στην Χαλκιδα...μα και κεινος που εδωσε σε pet μαγαζι αν παρει με 5Ε ενα bugdie ...δεν το αγαπαει λιγοτερο,δεν το φροντιζει λιγοτερο απο κανεναν διπλανο του...!...Ολα μετρο και με σεβασμο στις σπουδες το επιστημονα,αλλα και στην τσεπη του ταπεινου εκτροφεα!!
 
@Xristos 1 τώρα ίσως βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος αλλά αρχικά οι παπαγάλοι στα πετ σοπ έχουν τιμή μεγαλύτερη από αυτήν που πρέπει. Όταν όμως ψωνίζεις από εκτροφέα και παίρνεις κάποιον μεγάλο ακριβό παπαγάλο σπάνιου είδους με μεγάλη δυσκολία να ζευγαρώσει με πολύ ειδικές συνθήκες με ανάγκες σε τροφή και άπλετο χρόνο στην φροντίδα και εξημέρωση που ζει και πάρα πολλά χρόνια ε ναι εννοείται θα δώσει πολλά λεφτά. Αυτά τα πτηνά δεν απευθύνονται σε όλους τους ανθρώπους αλλά σε αυτούς που τους περισσεύουν τα λεφτά και που αγαπάνε τα ιδιαίτερα μεγαλύτερα πτηνά. Κάνεις δεν είναι ότι θα το αγαπάς λιγότερο από ένα μικρό αλλά ναι έχουν μεγάλη διαφορά στην σχέση που μπορείς να αναπτύξεις και στην εμφάνιση και στην νοημοσύνη
 
@meniam Ειμαι 100%συμφωνος σε οτι εγραψες...γιαυτο και υποστηριζω οτι καλο ειναι να παιρνεις να αγοραζεςι παντα κατι που ξερει οτι θα εχεςι την δυνατοτητα να το συντηρησεις,να το φροντισεις,να το τρεξεις...χωρις να μεινεις χωρις κατι αναγκαιο στην ζωη σου για χαρη μιας προβολης....το θεωρω απλα κομπλεξ!!!!!!!Συμφωνω λοιπον και εχεςι δικιο
 
@Xristos 1 συμφωνώ σε ότι λέτε κάθε άνθρωπος πρέπει να παίρνει ένα ζώο που μπορεί να καλύψει τα έξοδα και τις ανάγκες του, και εμένα πολύ μαρεσουν οι Μακάο αλλά και τα μάζευα τα λεφτά για να το αγοράσω με κάθε ανάγκη για γιατρό θα έπρεπε να κάνω απεργία πείνας. Απλά δεν είναι απαραίτητα κόμπλεξ πολλές φορές είναι άγνοια κακή ενημέρωση βιαστική αγορά κτλ
 
@meniam ,,,Και κομλεξ....σε καποιες περιπτωσεις.Μου θυμησατε ενα προσωπικο μου παραδειγμα που καποιος γνωστος μου εκανε σε εισαγωγικα απεργια πεινας....και καταφερε να παρει ενα πανακριβο για κεινον αμαξι....οταν λοιπον τον επισκεφτηκα για να το καμαρωσω που δεν θα μπορεσω να παρω ποτε μου...το ειχε ηδη κουκουλωμενο και στο γκαραζ....γιατι βρε!!!!!του λεω ουτε μια βολτα...?Α ξερεεις Χρηστο καιει τοσο,κοστιζουν τα φρενα του τοσο,θελει σερβις τοσο και τρωγονται και τα λαστιχα που κοστιζουν τα ριμαδια τοσο...που να βγω,...εχω και παιδια...!Αντε δωσε απαντηση τωρα...Ας μεινουμε λοιπον στην αγνοια,στην κακη ενημερωση,και στην βιαστικη αγορα...χανουμε κατι...?δικη μας ειναι η πιτα,...?
 
Back
Top