Αναπαραγωγή Παπαγαλάκια budgies δεν ζευγαρώνουν

giwrgos3333

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2014
Μηνύματα
35
Πόλη
Λεμεσός
Γιασας έχω 2 παπαγαλάκια budgie τα αγοράσα και τα δυο απο το ιδιο pet shop οπόταν δεν χρεαστικε να κάνω γνωριμια τα εβαλα αρχικα σε ένα μικρό κλουβί αλλα μετά αποτι διεβασα εδώ χριαζωταν μεγάλο τους έφτιαξα ένα σχετικά μεγάλο τους εβαλα μέσα εδώ και ένα μήνα όλη μέρα φιλιούνται κάθονται και χορεύουν μαζί και συνέχεια είναι ο ένας διπλα απο τον αλλο τους εβαλα και φωλιά και ασβέστιο γενικα διατροφή κάνω με αυτό μαρούλι και αγγουράκι αλλα δεν λενε να ζευγαρώσουν υπαρχη κάτι αλλο να κάνω;
 
Ξερεις σιγουρα οτι ειναι διαφορετικου φυλου κι οτι ειναι σεξουαλικα ωριμα; Δηλαδη να μπορουν να ζευγαρωσουν;
 
Κατ' αρχήν το διάστημα που τα έχεις είναι σχετικά μικρό, επίσης δεν είναι τώρα η εποχή αναπαραγωγής τους, όχι ότι αποκλείεται, αλλά θα ήταν έξω από τα συνηθισμένα.
Επίσης είσαι σίγουρος ότι είναι διαφορετικά φύλα;
 
για το φύλλο ειμαι σίγουρος γιατι φαίνεται καθαρά το χρωμα στην μύτη τώρα αν είναι ώριμα δεν καταλαβαινω
 
Το ένα να έχει έντονο μπλε χαλινό και το άλλο καφέ.
 
Το θηλυκό σίγουρα δεν είναι έτοιμο. Περίμενε από τέλος Σεπτέμβρη και μετά. Τάιζε σωστά και πρόσεχέ τα και θα έρθει η ώρα τους. Τώρα πάντως και τα δικά μου περνάνε πτερόρροια δεν έχουν ερωτική διάθεση.
 
σήμερα είδα την παπαγαληνα να μπαίνει για πρώτη φορά μέσα στην φωλιά της και έμεινε μέσα αρκετη ώρα
 
Την διατροφή φρόντιζε εσύ και μακάρι να γίνει το ποθούμενο :)
Το μαρούλι πρόσεχέ το γενικά, καλύτερα άλλα χορταρικά.
 
Back
Top