Φροντίδα Παπαγαλάκι ΑΜΕΑ

Fourfourina

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιαν 2023
Μηνύματα
49
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλ@.
Αποκτήσαμε πριν από δύο μέρες ένα budgie από φίλη που δουλεύει σε πετσοπ,
στο οποίο λείπουν τα δάχτυλα από το ένα πόδι και δεν είμαστε σίγουρ@ και για το άλλο.
(για αυτό χαριτολογώντας το λέμε ΑΜΕΑ)😊
Διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα στο forum, αλλάξαμε κλουβί σήμερα, πήραμε 60αρα ζευγαρώστρα,
πατήθρες ξύλινες δεν βρήκαμε, ωστόσο είναι η επόμενη αγορά, για τροφή έχουμε μια χύμα που μας έδωσε
η φίλη από το πετ σοπ (ξέρω δεν ειναι καλες, η επόμενη θα είναι μια που βρήκα από δω μέσα).
Προσπαθήσαμε να του/της δώσουμε μήλο και αχλάδι, αλλά δεν τρώει τίποτα άλλο. Κρεμάσαμε και
κεχρί, τίποτα. Δεν το βγάζουμε προφανώς έξω από το κλουβί ακόμα, το έχουμε βάλει κ σχετικά ψηλά
γιατί φοβάται αρκετά μόλις πλησιάσουμε. Ωστόσο, διαισθητικά μιλώντας, φαίνεται πως της αρέσει εδώ
που είναι με κόσμο, καθώς μέχρι πρότινος ήταν κλεισμένη σ ένα κλουβι 30χ30 , μόνη σ ένα γραφείο, έχει αρχίσει κ βγάζει θορύβους
διάφορους, σήμερα στο νέο κλουβί πετάει από πατήθρα σε πατήθρα κ ανοίγει τα φτερά της (όχι επιθετικά). Τελοσπάντων,
φαίνεται καλά δεδομένων των συνθηκών. Στο σπίτι έχουμε γάτο, δεν μπορεί να φτάσει το κλουβί σε καμία περίπτωση κ όταν
είναι να βγαίνει έξω, θα απομονώνουμε το γάτο. Προσπαθούμε ένας από εμάς, ο σύντροφός μου, να είναι αυτός που τη φροντίζει,
ώστε σιγά σιγά να εξοικειωθεί.
Τώρα, σας δείχνω φώτο από το κλουβί, γιατί θέλω τη γνώμη σας για τη διάταξη:
1. Οι πατηθρες είναι οκ ετσι? (είναι 4 προς το παρόν, τις έχω βάλει βάσει ενός σχεδιού που βρήκα στο φορουμ για 5-αυριο θα πάρω 5 ξύλινες)
2. Το νερό και η αυγοθήκη?
3. Τα παιχνίδια που μπαίνουν γενικώς?
Σουπιοκόκαλό δεν έχουμε, θα πάρω μέσα στην εβδομάδα.
Τέλος, σε ότι αφορά το μπάνιο, δεν έχει μπανιέρα και προφανώς στο πετσοπ
δεν είχε ποτέ. Έχει νόημα να βάλουμε?
-Οτιδήποτε έχετε να συμβουλέψετε, αν ξέρετε κάτι για τα ποδαράκια πχ, οτιδήποτε είναι καλοδεχούμενο. Δεν είχαμε ποτέ
πουλάκι πιο πριν. Επίσης, εμείς εικάζουμε είναι θηλυκό, ποια η γνώμη σας?
Α κ σε οτι αφορά την ηλικία, πρέπει να είναι γύρω στους 10 μήνες


viber_image_2023-01-15_15-30-37-230.webp
 
@Fourfourina να το χαίρεσαι κ καλώς ήρθατε! Κ όμορφο πουλάκι 🥰. Καλά έκανες κ το πήρες. Πολύ ωραία κ η Ζευγαρώστρα!
Αν είχε κ αποσπώμενη σχάρα θα σε βοηθούσε περισσότερο στην καθαριότητα αλλά κ έτσι θα το καταφέρεις μια χαρά.
Θα σου έλεγα αν θες, στην ενότητα φροντίδα παπαγάλων να ανεβάσεις νέο ποστ με ερωτήσεις για την φροντίδα του μικρού σου φίλου. Υπάρχουν πολλά κατατοπιστικά άρθρα στο φόρουμ κ ανέβασε μαζί φωτογραφίες με τα ποδαράκια του κ ολόκληρο για να σου πουν το φύλο του τα έμπειρα μέλη με παπαγαλάκια. Κ πάλι καλώς ήρθες.😊
 
@MARY58 Σας ευχαριστώ πολύ!
Ναι για τη σχάρα ξέρω, το σκέφτηκα, αλλά ήθελα τόσο πολύ να του αλλάξω κλουβί και να το βγάλω από την τρυπα που ήταν, που δεν μπορούσα καν να περιμένω😵‍💫! Ναι για τη φωτογραφία με το ποδαράκι θα το κάνω εν καιρώ, προς το παρόν, δεν θέλω να το αναστατώνω πολύ κ δεν πλησιάζω τόσο κοντά. μέχρι εκεί που αντέχει πάω.
 
λείπουν τα δάχτυλα από το ένα πόδι
Εννοείς όλα τα δάχτυλα;

Οι πατηθρες είναι οκ ετσι?
Τις δύο κάτω τις βάζεις ανάμεσα από τις δυο ταΐστρες σε κάθε πλευρά.

τις έχω βάλει βάσει ενός σχεδιού που βρήκα στο φορουμ
Αυτό; https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/

2. Το νερό και η αυγοθήκη?
Στην πρόσοψη του κλουβιού η ποτίστρα, στην πλάτη από μέσα η αυγοθήκη. Δεξιά και αριστερά εκεί που βρίσκονται οι πατήθρες.

3. Τα παιχνίδια που μπαίνουν γενικώς?
Οπουδήποτε μπορεί να τα φτάσει και να παίζει ανέμελα χωρίς να αποσπάται από τυχόν δυσκολίες λόγω θέσης.
 
@Stavros καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Λοιπόν:
- του λείπουν τα ακροδάχτυλα απ' όσο έχουμε δει από το το ένα σίγουρα. Γενικά δεν το έχουμε παρατηρήσει πολύ καλά ακόμα γιατι φοβάται το δόλιο και δεν θέλουμε να το τρομοκρατούμε
- δεν είμαι σίγουρη οτι κατάλαβα για τις πατήθρες. Εδώ επίσης θα ήθελα μια διευκρίνηση και για το τι πατήθρες, δηλ να είναι πατήθρες από άκρη σε άκρη ή να είναι μικρότερες? Κ όταν λέτε ''ανάμεσα από τις δυο ταΐστρες σε κάθε πλευρά'' εννοείται δηλαδή , αν πρόκειται για κοντές, να είναι από τη μια κ από την απέναντι?( Με συγχωρείτε αν σας πρήζω)
- Ναι αυτό το σχέδιο https://community.petbirds.gr/threads/Πως-να-τοποθετήσετε-τις-πατήθρες-στο-κλουβί.430/
2.''Στην πρόσοψη του κλουβιού η ποτίστρα, στην πλάτη από μέσα η αυγοθήκη. Δεξιά και αριστερά εκεί που βρίσκονται οι πατήθρες'' Αν σας είναι εύκολο να μου το διευκρινίσετε κ αυτό😕
3. Ναι οκ, βάλαμε ένα αυτοσχέδιο παιχνιδάκι, αλλά μάλλον είναι πολύ νωρίς ακόμα, το ξαναβγάλαμε.
Γενικά είναι φοβισμένο, και απ'οτι έχουμε καταλάβει, πρέπει να ήταν αν όχι σε όλη του τη μέχρι τώρα ζωή, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της, ψιλοαπομονωμένο. Δηλαδή εμείς το πήραμε από μια αποθηκούλα, που το είχαν κάτω το κλουβί κ που έμπαιναν εργαζόμενοι ελάχιστα. (πέρα από τη φροντίδα του)
Σας ευχαριστώ κ πάλι πολύ, και χίλια συγγνώμη αν σας κουράζω
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
θα ήθελα μια διευκρίνηση και για το τι πατήθρες, δηλ να είναι πατήθρες από άκρη σε άκρη ή να είναι μικρότερες?
Θα πρέπει να περνάει τουλάχιστον το μέσο του βάθους του κλουβιού. Μπορεί φυσικά να φτάνει και ως το τέρμα. Κατά τα άλλα το μήκος τους εξαρτάται από το πώς θα σε βολέψει να διαμορφώσεις το κλουβί. Γενικότερα, καλό είναι να υπάρχουν από όλα.

2.''Στην πρόσοψη του κλουβιού η ποτίστρα, στην πλάτη από μέσα η αυγοθήκη. Δεξιά και αριστερά εκεί που βρίσκονται οι πατήθρες'' Αν σας είναι εύκολο να μου το διευκρινίσετε κ αυτό😕
Δεξιά αριστερά τίποτα. Προτίμησε ότι μπαίνει απέξω να το βάζεις από μπροστά και ότι βρίσκεται μέσα να είναι στην πλάτη.

Σας ευχαριστώ κ πάλι πολύ, και χίλια συγγνώμη αν σας κουράζω
Καθόλου δεν κουράζεις. 🙂
 
@Stavros
Οι πατηθρες είναι οκ ετσι?
''Τις δύο κάτω τις βάζεις ανάμεσα από τις δυο ταΐστρες σε κάθε πλευρά.''

Δεν έχω καταλάβει αυτό. Δηλ όταν λέτε σε κάθε πλευρά, εννοείται στην μπροστινή κ στην πίσω πλευρά του κλουβιού?
Σαν κάπως διαγώνια? Ή μια δίπλα στη μία ταϊστρα κ την άλλη δίπλα στην άλλη πατήθρα?
Χίλια συγγνώμη κ πάλι και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας
 
Δεν έχω καταλάβει αυτό
Έτσι.

230.webp

Τις δύο επάνω σε τόση απόσταση από τα πλαϊνά, όση να μην ακουμπάει η ουρά του πουλιού στα σύρματα κατά την περιστροφή του.
 
Back
Top