Ασθένειες Παπαγαλάκι άρρωστο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Theo64
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Theo64

PB New Member
Εγγραφή
14 Ιαν 2020
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα, είμαι ο Θοδωρής 55 χρ,τα 2 παπαγαλάκια μου εκ των οποίων το 1 είναι άρρωστο από την Πέμπτη-είναι συνέχεια φουσκωμένο και κοιμάται σχεδόν όλη μέρα,όμως τρώει αρκετά συχνά αλλά τα σπόρια κολλάνε γύρω από το ράμφος του-οι κουτσουλιές του γενικά είναι πρασινωπές και σχετικά υδαρείς!Φυσικά τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά τώρα, το άλλο δείχνει μια χαρά, είναι ήμερο και βγαίνει από το κλουβί στο χέρι-το άρρωστο φαινόταν κοντά στο θάνατο αρκετές στιγμές αλλά νομίζω είναι καλύτερα, τους βάζω μια σταγόνα ριγανέλαιο Landmark στην ποτίστρα και σήμερα οι κουτσουλίές του είναι πιο σκούρες-κάθε βοήθεια θα ήταν χρήσιμη, είμαι άνεργος και έχω οικονομικό πρόβλημα για πτηνίατρο!
 
Θοδωρή, όπως θα καταλαβαίνεις φαντάζομαι, δεν είμαστε σε θέση να σου δώσουμε κτηνιατρική βοήθεια μιας και κανείς εδώ δεν είναι γιατρός, πόσο μάλιστα ιντερνετικά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αρχικά να τηλεφωνήσεις σε έναν πτηνίατρο και να εξηγήσεις την κατάσταση και να δεις τι θα σου πει. https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Επίσης, αν κι ίσως ακουστεί απότομο σε μια τέτοια στιγμή ανάγκης, είναι όμως θεωρώ δίκαιο, δεν αναλαμβάνουμε πλάσματα τα οποία δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε στις βασικές τους ανάγκες όπως η ιατρική περίθαλψη.

Τέλος, καλώς ήρθες κι ελπίζω να βρεις άκρη. :)
 
Δεν είναι απότομο μα σωστό!2 χρόνια πριν είχα 2 γάτους(και εργασία)και έτρεχα στον κτηνίατρο για το παραμικρό πέρα από τα εμβόλια κλπ-όταν έχασα τη δουλειά μου τα πήρε φίλη ευκατάστατη που μένει Πεντέλη με κήπο! Παπαγαλάκια είχα αρκετά στην εφηβεία και συντηρούνται πιο εύκολα,έτυχε τότε να μην μου αρρωστήσει κανένα και τώρα το βλέπω να υποφέρει και φυσικά νιώθω ένοχος!
 
Για ποιο λόγο κολλάνε τα σπόρια στη μύτη του Θοδωρή; Βλέπεις κάτι, το έπιασες πχ να του καθαρίσεις τη μύτη;
Βάλε μια φωτογραφία να φαίνεται καθαρά ολόκληρο το πουλάκι (κεφάλι-μύτη-μάτια-πόδια- πτέρωμα)... Περαστικά!
 
Δεν είναι απότομο μα σωστό!2 χρόνια πριν είχα 2 γάτους(και εργασία)και έτρεχα στον κτηνίατρο για το παραμικρό πέρα από τα εμβόλια κλπ-όταν έχασα τη δουλειά μου τα πήρε φίλη ευκατάστατη που μένει Πεντέλη με κήπο! Παπαγαλάκια είχα αρκετά στην εφηβεία και συντηρούνται πιο εύκολα,έτυχε τότε να μην μου αρρωστήσει κανένα και τώρα το βλέπω να υποφέρει και φυσικά νιώθω ένοχος!


Δεν χρειαζεται να "απολογεισαι" Θοδωρη, οι συνθηκες της ζωης αλλαζουν με γοργους ρυθμους πλεον.
Το θεμα ειναι να βρεθει μια λυση στο προβλημα!
 
Εξαποστάσεως τα λίγα που μπορείς να κάνεις κι εσύ κι εμείς είναι να σου συστήσουμε κάπου να απευθυνθείς αν δεν το έκανες ήδη. Πολλά μέλη μας στέλνουν κουτσουλιές εδώ και γρήγορα παίρνουν απάντηση απο τη μικροβιολογική εξέταση και τη συνιστώμενη θεραπεία. https://community.petbirds.gr/threads/Κτηνιατρικό-Διαγνωστικό-Εργαστήριο-Κομοτηνής.43021/

Το κόστος δεν είναι μεγάλο, ας μας το θυμίσει κάποιος που έχει στείλει.

Μην χάνεις χρόνο πάντως αν σκοπεύεις να το βοηθήσεις, λογικά κάποια λοίμωξη το ταλαιπωρεί και πρέπει να πάρει θεραπεία άμεσα.
 
Back
Top