Ασθένειες Παπαγαλάκι αγχώθηκε και κάνει εμετό

dimitramell

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2022
Μηνύματα
37
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σαςς! Εχω ενα παπαγαλακι περιπου 3ων μηνων και για πρωτη φορα το εβγαλα στο δωματιο για βολτα , ανεβαινε στο χερι μου οταν κρατουσα φαγητο και ετρωγε απο το χερι μου. Το αφησα για πρωτη φορα να βγρι μονο βγηκε και εκανε πολλες βολτες. Ομως τη πρωτη φορα που σταματησε ηταν καλα κ ανεβηκε κ στο χερι μουυ τη δευτερη φορα που ξανα εκανε κυκλους κ σταματησε εκανε για λιγο εμετο δλδ πεταξε καποια σπορακια. Τωρα ειναι καλα. Δεν ξανα εκανε. Ειναι ακομα εξω θα το αφησω να μπει μονο του. Λετε να ειναι επειδη ζαλιστηκε απο τους κυκλους κ το αγχος ; Η ριναι κτ αλλο
 
@dimitramell καλησπέρα ☺️ λοιπόν αρχικά του παπαγαλάκι αν κατάλαβα καλά είναι μπατζι; Όσο ήταν εκτός κλουβίου έφαγε κάτι; Εσύ όταν λες έδωσες τροφή εννοείς τα σπορακια του; Ο "εμετός που λες ήταν σκετα σπορακια με λίγο σάλιο; Μήπως έπιασες το πουλάκι με το χέρι και πατήθηκε λίγο;. Εάν έχει φάει μόνο σπορακια και αυτό που λες εμετός είναι αυτό που περιγράφω επάνω τότε πιθανόν να ήταν μια προσπάθεια του παπαγάλου να ταισει εσένα ή κάποιο αντικείμενο στο δωμάτιο. Οι παπαγάλοι όταν είναι χαρούμενοι και νιώθουν ασφάλεια ταιζονται μεταξύ τους και πολλές φορές προσπαθούν να ταισουν εμάς τώρα το δικό σου είναι μικρό και ίσως να ήταν και η πρώτη απόπειρα που έκανε να ταισει και να του βγήκαν παραπάνω. Το γεγονός να ζαλίστηκε από τους κύκλους μου φαίνεται απίθανο. Άλλο σενάριο είναι να έφαγε κάτι που το πείραξε ή να αγχώθηκε πολύ
[automerge]1659359406[/automerge]
Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία του πουλιού του κλουβίου και να μας πεις και τι τροφή δίνεις ώστε να βγάλουμε καλύτερα συμπεράσματα
 
@meniam Τωρα ριναι μια χαρα εκατσε στο χερι μου κ μπηκε και μεσα ,ηταν απλα κτ σπορακια απο το το κανονικο φαγητο του τροφη για budgie απο πετσοπ ηταν κανονικη με σπορακια καταλαβατε. Ειναι μια χαρα δεν ξανα εκανε ,ισως αγχωθηκε κ του βγηκε λιγο , δεν το επιασα οχι μονο του βγηκε μονο του οεταξε κ ρκατσε εκει κ ρκανρ λιγο εμετο. Δεν ηταν σαλιο ηταν μονο καποια σπορακια που ανεβηκαν κ τα πεταξε. Μετα προσπαθησε να τα ξανα φαει για καποιο λογο. Μετα απο αυτο ομως το ταισα απο το χερι μ και απο το χερι μου μπηκρ μονο του μεσα στο κλουβι (στο χερι μ μονο του ανεβηκε) Τωρα τρωει στο κλουβι κ πινει νερο
[automerge]1659360383[/automerge]
@meniam δεν εφαγε κτ εκτος κλουβιου μια χαρα πεταξε ρκατσε εκει εβγακε τα σπορια που ειχε φσει πιθανον πιο πριν και μετα ηρθε στο χερι μου να φαει που το ειχα κανενα μετρο παραπερα κ μπηκε μονο του στο κλουβι για να φαει , δεν ξανα εκανε εμετο
 
Τότε πιο πιθανό είναι να έγινε αυτό που σου είπα. Επίσης αν η τροφή που δίνεις είναι χύμα του εμπορίου τότε για την γενική υγεία του παπαγάλου καλό είναι να επιλέξεις κάποιας εταιρίας συσκευασμένη
 
Γεια σας! Πλεον βγαινει εξω και καθεται πανω μουυ περναει χρονο μαζι μου και παιζει με το χερι μου ! Ειναι μια χαρα δεν ειχε ξανα κατι τετοιο ειναι χαρουμενο πολυυ και περναει πολυ ωρα μαζι μουυ

View attachment video-c2452d9e6af67e52a6e4357e0725196e-V (1).mp4
 
Back
Top