Ασθένειες Παπαγαλάκι αυτοτραυματίζεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης NATALI27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

NATALI27

PB New Member
Εγγραφή
18 Μαρ 2021
Μηνύματα
6
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας .. σε όλους., χρειάζομαι κάποια συμβουλή, βοήθεια για το πρόβλημα που παρουσίασε ένα παπαγαλάκι που έχω.. πάντα είχα μικρά και μεγέθους παπαγάλους, αλλά κάτι τέτοιο δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ!
το αρσενικό, είναι και αρκετά πολύ πιο νέο από την θηλυκιά αυτο-τραυμιτίζει τον εαυτό του μέχρι αίμα και πληγές, κάτω από τα φτερά, στην βάση τους από μέσα.. πως να το πω..
"ανθρώπο-συγκριτικά" σαν να πω στις μασχάλες" ανοίγει πληγές από μόνο του.. παρατηρούσα και είδα ότι το κάνει συστηματικά μόνος του.. πουθενά αλλού αλλά στα συγκεκριμένα σημεία, αυτά..

54082939_n.webp
 
Καλημέρα. Τσέκαρε για ψείρες, δλδ αποβαρδίς σφήνωσε μια τσαλακωμένη βρεγμένη χαρτοπετσέτα στα κάγκελα και το επόμενο πρωί δες αν υπάρχουν στίγματα (σκουρόχρωμα) πάνω. Αν ναι, θα είναι ψείρες.
Αν όχι το πουλάκι θα πρέπει να πάει σε γιατρό για να γίνουν εξετάσεις (φυσική εξέταση και ενδεχομένως μικροβιολογικά τεστ για κάποιες ασθένειες). Σου επισυνάπτω τη λίστα των κτηνιάτρων που είναι σχετικοί με πτηνά. Πριν διαλέξεις κάποιον, δες στις Παρουσιάσεις τον σχολιασμό μελών μας, για να αποφασίσεις ποιος σου φαίνεται κατάλληλος.
 
Καλημέρα! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! θα το κάνω σταδιακά, με το τεστ.. και μετά ίσως θα πάμε στον γιατρό.. ξέρω έναν από παλιά.. νομίζω ειναι πολύ καλός.. ειδικός.. Κώστας Δημιτριάδης.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
@NATALI27 Αναφέρεστε στον πτηνίατρο στον Αγιο Δημήτριο? Δυστυχώς έχει πάρει σύνταξη εδώ και μερικά χρόνια. Τηλεφώνησα αναζητώντας τον τον Μάρτιο, και μου είπαν ότι δεν είναι πια στο ιατρείο. Ήταν διατεθημένοι να κοιτάξουν το παπαγαλάκι, αλλά παραδεχθηκαν ότι δεν έχουν ειδικό πτηνίατρο.

Να σας προτείνω την κυρία Δουκακη στον Πειραιά? Παρακολουθεί αυτήν την στιγμή ένα πολύ άρρωστο μπάτζι μου και πραγματικά δεν έχω λόγια για το πόσο καλή επαγγελματίας και άνθρωπος είναι.Μάλιστα είχαμε ραντεβού για τσεκάπ σήμερα, αλλά με τόσο κρύο δεν μπορεί να βγει εξω ο Σκρουτζάκος. Έχουν ενσωματωμένο μικροβιολογικό εργαστήριο κιόλας, οπότε ό,τι δείγματα πάρουν, τα επεξεργάζονται επι τόπου.

Αν επιτρέπετε, αυτό το κλουβί στο οποίο στέκεται το πουλάκι (όνομα?) είναι το σπίτι του? Μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά στην εσωτερική διαρρύθμιση? Καμιά φορά τα παπαγαλάκια αυτοτραυματίζονται γιατί βαριούνται ή δεν τα βολευει το περιβάλλο τους.
 
Back
Top