Ασθένειες Παπαγαλάκι δεν έχει όρεξη και κάθεται αρκετή ώρα κάτω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης geopap81
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

geopap81

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
21
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα, σήμερα από το πρωί το θηλυκό μας παπαγαλάκι δεν έχει και πολύ όρεξη. Κάθεται αρκετή ώρα κάτω, ανοιγοκλείνει συνεχώς τα μάτια του και γενικά δεν έχει και πολύ διάθεση. Προφανώς είναι άρρωστο, έχετε κάποια ιδέα πως μπορώ να το βοηθήσω;
 
Δύσκολη ημέρα η σημερινή (Σάββατο). Κανονικά θα πρέπει να επικοινωνήσεις άμεσα με κάποιον κτηνίατρο ειδικευμένο σε πτηνά. Σου παραθέτω τη λίστα. Εντωμεταξύ βάλε το πουλάκι σε ζεστό χώρο και δώσε του λίγο ζαχαρόνερο με μια σύριγγα (χωρίς βελόνα) μήπως και πάρει λίγη ενέργεια.
Αν θεωρείς ότι μπορεί να έφαγε κάτι τοξικό, δώσε του λίγο καρβουνάκι (το αγοράζεις από το φαρμακείο)
 
Το πουλάκι είναι σίγουρα άρρωστο. Μέχρι να πάτε στον γιατρό κρατηστε το σε ζεστό χώρο και αν δεν αισθάνεται καλά για να φάει και να πιει, μπορείτε να δώσετε μίλλετ, είναι ευπεπτο, και νερό με σύριγγα ινσουλίνης (χωρίς την βελόνα φυσικά). Κάντε επίσης έναν έλεγχο στον χώρο της, μήπως κατάπιε κάτι, αν οι κουτσουλιές είναι οκ, αν υπάρχουν σημάδια εμετού κλπ. Τρώει μήπως χύμα τροφές? Έχετε βγάλει το κλουβί έξω πρόσφατα? Είναι ελευθερο καθόλου στο σπίτι?
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Οι κουτσουλιές μου φαίνονται οκ, δεν βλέπω σημάδια εμετού, δεν τρώει χύμα τροφές, το κλουβί όλο τον χειμώνα είναι μέσα στο σπίτι.
Επίσης είναι πολύ άγρια δεν αφήνει να την ακουμπήσεις και τσιμπάει πάντα.
Να φανταστείτε σήμερα δεν αντέδρασε καθόλου που την έπιασα, τόσο χάλια είναι.
Επίσης κουνάει συνεχώς την ουρά της και κάνει συνεχώς ένα ήχο "τουκ τουκ".
Θα της δώσω ζαχαρόνερο και θα δω πως θα πάει.
 
Καλημέρα Γιάννη, δεν βρίσκω κάποιο φούσκωμα στην κοιλιά της, απλά όταν την ακουμπάς εκεί αντιδρά, δείχνει να πονάει.
Θα περιμένω μέχρι αύριο και θα την πάω σε κτηνίατρο.
Έχετε κάποιον στην Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε;

Ευχαριστώ.
 
πλά όταν την ακουμπάς εκεί αντιδρά, δείχνει να πονάει.
Εννοιείτε στην κοιλιά? Γενικά τα πτηνά δεν αρέσκονται στο να τους αγγίζουμε την κοιλιά, είναι μαλακό σημείο και γεμάτο σημαντικά όργανα, αλλά το ότι δείχνει να πονά σαφώς δεν είναι καλό. Ελπίζω να έχετε απαντήσεις άμεσα από αύριο.
 
Ναι στην κοιλιά, όταν την αγγίζω δείχνει να πονά, αλλά δεν βρίσκω κάποιο φούσκωμα.
Το θετικό είναι ότι την βλέπω να τρώει που και που.
Θα αναμένω αύριο για τον κτηνίατρο
 
Καλησπέρα σας, δυστυχώς σήμερα το μεσημέρι την χάσαμε την μικρούλα μας. Την ώρα που κανόνιζα ραντεβού με τον πτηνίατρο. Είμαι πολύ στεναχωρημένος που δεν κατάφερα να την βοηθήσω...
 
@geopap81 Λυπάμαι πολύ για την απώλειά σας. Δυστυχώς τόσο μικρά ζώα τα βρισκουν σκούρα με λοιμώξεις λόγω μεγέθους και συχνά δεν τα προλαβαίνουμε. Καλύπτουν και συμπ΄τωματα πολύ καλά... Αν είχε παρέα, μην ακυρώσετε το ραντεβού, το άλλο/άλλα παπαγαλάκι(α) θα χρειαστούν προληπτική θεραπεία. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 
Ευχαριστώ, ναι το ραντεβού ισχύει για το ταίρι της. Θα τον εξετάσει να δούμε ότι είναι καλά. Έγινε εντελώς ξαφνικά, Παρασκευή ήταν και τα δυο μες στην ζωντάνια και το Σάββατο το μεσημέρι κατσούφιασε. Έχω και ένα βιντεάκι από Παρασκευή μεσημέρι, που είναι όλο χάδια και φιλιά, αλλά είναι πολύ μεγάλο και δεν μπορώ να το ανεβάσω.
Τι να πω δεν έχω και την απαιτούμενη εμπειρία για να καταλάβω τα σημάδια που δίνουν ότι δεν είναι καλά.
Πάντως μαύρισε η ψυχή όλων στην Οικογενειά μας, χάσαμε ένα μέλος, ειδικά ο μικρός ο γιός μου που έβαλε τα κλάματα.
Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός λένε...
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές και την στήριξη.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top