Ασθένειες Παπαγαλάκι πίνει πολύ νερό και κάνει διάρροια και εμετό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tsoflis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tsoflis

PB New Member
Εγγραφή
27 Μαϊ 2020
Μηνύματα
53
Πόλη
Μυτιλήνη
Γεια σας χρειάζομαι βοήθεια και δεν ξέρω πολλά απο παπαγαλάκια..
Είναι το πρώτο μου παπαγαλάκι και είναι άρρωστο.. Πιστεύω ότι έχει κρυώσει επειδή τον άφησα μια μέρα με το κλουβί του έξω ενώ είχε λίγη ψύχρα αυτές τις μέρες. Βλακεία μου γιατί δεν τον έχω μάθει έξω και τον έχω πάντα στα ζεστά. Τις επόμενες δυο μέρες δεν είχε ιδιαίτερη όρεξη και ήταν πεσμένος. Την τριτη μέρα, δλδ σήμερα δεν ήταν καθόλου καλά.. έπινε πολύ νερό και είχε συνεχώς διάρροια και εκτός αυτού έκανε και εμετούς. Ρώτησα ένα κτηνίατρο και μου είπε να του δώσω primperan για να μην κάνει εμετούς. Του έδωσα μια σταγόνα όπως μου είπε και για μια ώρα δεν του έδωσα ούτε φαΐ ούτε νερό. Τώρα που του έσωσα νερό ήπιε παρά πολύ και είχε διάρροια πάλι αλλά όχι εμετό. Έχει σταματήσει όμως να τρώει και ανησυχώ.. Το κακό είναι ότι στο νησί που είμαι δεν έχουμε κτηνιάτρους που ειδικεύονται στα πτηνά. Τι να κάνω ;
 
@Tony Forpus είμαι στην Μυτιλήνη.
Δεν του έσωσα κάτι παράξενο σε τροφή.. σπορια του έδωσα. Δεν παίζει το ενδεχόμενο να κρύωσε;
[automerge]1590606358[/automerge]
@Tony Forpus σε περίπτωση δηλητηριάσεις τι πρέπει να κάνω ;
[automerge]1590606404[/automerge]
@Tony Forpus το παπαγαλάκι είναι κοκατιλ
[automerge]1590606567[/automerge]
@Tony Forpus το μόνο διαφορετικό που του έσωσα να δοκιμάσει χθες ήταν κεράσι και ένα πράσινο ιρικι. Μήπως αυτά να τον πειράξανε;
 
Το καρβουνακι μπορεις να τον βρεις ειτε σε Pet shop ειτε σε φαρμακειο ενεργο ανθρακα αυτο που ειναι για ανθρωπινη χρηση κανει και για πτηνα.
Το ιρικι δεν το γνωριζω και κατ'επεκτασιν δεν ξερω αν ειναι ασφαλες για καταναλωση απο τα πτηνα.

Δεν δινουμε στα πτηνα τα παντα αλλα μονο τροφες που ξερουμε οτι ειναι ασφαλεις.
 
@Tony Forpus Σε περίπτωση που του δώσω κάρβουνακι και δεν έχει δηλητηρίαση υπάρχει πιθανότητα να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του;
[automerge]1590608822[/automerge]
@Tony Forpus επίσης πόση δοσολογία πρέπει να δώσω στο παπαγαλάκι και πως θα του το δώσω ;
 
πόση δοσολογία πρέπει να δώσω στο παπαγαλάκι και πως θα του το δώσω ;
Δες αυτό. https://community.petbirds.gr/threads/Ενεργός-Άνθρακας-οδηγίες-χορήγησης-σε-έκτακτη-ανάγκη.24716/

Σε περίπτωση που του δώσω κάρβουνακι και δεν έχει δηλητηρίαση υπάρχει πιθανότητα να επιβαρυνθεί ο οργανισμός του;
Όχι.
 
@Stavros ρώτησα ένα κτηνίατρο από την Αθήνα που έχει ιδιόκτητα στα πτηνά
Επειδή έχει να φάει μια μέρα τον ταΐζω κρέμα για νεοσσούς. Ανά πόση ώρα πρέπει να τον ταΐζω και πόση ποσότητα;
 
είχε συνεχώς διάρροια και εκτός αυτού έκανε και εμετούς
Πρέπει να το δει γιατρός με ειδίκευση στα πτηνά το συντομότερο γιατί διαφορετικά δεν θα αντέξει μετά από τόσο εμετό και διάρροια.
 
@Tony Forpus Τι εννοείται ηλεκτρολύτες;
[automerge]1590648473[/automerge]
@Stavros αυτό είναι το πρόβλημα στο νησί μου δεν υπάρχει κτηνίατρος με ειδίκευση στα πτηνά.. και μεγάλο πρόβλημα με αυτό
 
@Tsoflis Μαρία όταν δεν υπάρχει κτηνίαατρος με ειδίκευση στα πτηνά η επόμενη καλύτερη εκδοχή είναι ένας κτηνίατρος χωρίς ειδίκευση στα πτηνά. Αν δεν ικανοποιήθηκες απο αυτόν που ρώτησες μπορείς να βρεις να το δεί κάποιος άλλος;
 
Οι ηλεκτρολύτες επαναφέρουν την ισορροπία κυρίως Κ/Να (καλίου - νατρίου) στον οργανισμό η οποία διαταράσσεται σε περιστατικά εμετού και διάρροιας.
Αν δεν βρισκεις σε pet παιρνεις απο το φαρμακειο.

Προσπαθησε να ερθεις σε επαφη με τον ΦΟΠΒΑ μηπως εχουν να σου προτεινουν εκεινοι καποιο γιατρο που να ασχολειται.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και για την υπομονή σας.. Σήμερα το παπαγαλάκι μου φαίνεται πολύ καλύτερα από χθες. Είναι πιο δραστήριο και ενεργό. Ευτυχώς που είχα την βοήθεια σας, αλλιώς πολύ φοβάμαι δεν θα τα είχα καταφέρει.
 
Ωραία. Εύχομαι να συνεχιστεί η αίσια πορεία του.
Το κλουβί του πουλιού μήπως να το κοίταζες για σκουριές και για σημεία στα οποία ίσως να λείπει το χρώμα;
Επίσης θα πρότεινα να ανέβαζες μια καθαρή φωτογραφία του κλουβιού ώστε να δουν περισσότερα μάτια πιθανά σημεία από τα οποία θα μπορούσε να προέλθει τοξικότητα, αλλά και μια ακόμη με επίκεντρο την εσωτερική διάταξη του κλουβιού και τα σκεύη / εξαρτηματά του, ώστε να σου προταθούν βελτιώσεις.
Η τροφή που του δίνεις τι μάρκα ειναι; Πώς τη συντηρείς; Δεν ειναι χύμα, έτσι δεν ειναι;
Δίνεις κάποια συμπληρώματα ή λιχουδιές τύπου στικ, παστέλι;
Αυγό βραστό του δίνεις;
 
@Tsoflis Αν θέλεις πήγαινε αύριο το πρωί στο φαρμακείο και πάρε almora ηλεκτρολύτες. Άδειασε ένα φακελάκι σε ένα ποτήρι γεμάτο νερό, ανακάτωσε καλά και γέμισε την ποτίστρα του για να πίνει αύριο όλη μέρα από αυτό. Στη συνέχεια, δώσε του μια πολυβιταμίνη για 5-7 ημέρες ή ότι γράφουν οι οδηγίες του σκευάσματος. Μη δίνεις φρούτα ή λαχανικά αυτό το διάστημα. Μόνο σπόρους.
 
@ianos Καλημέρα! Το κλουβάκι του είναι καινούριο με πλαστική βάση χωρίς καθόλου σκουριά. Έχω πλαστική ποτίστρα καθώς και πλαστικό κυπελλακι για το φαγητό του. Την ποτίστρα και το κυπελλάκι του το καθαρίζω κάθε μέρα με καυτό νερό και τα ανανεώνω κάθε μέρα με φαγητό και δροσερό νερό. Επίσης καθαρίζω το κλουβάκι σου κάθε μέρα αλλάζοντας εφημερίδες καο χαρτιά για να είναι καθαρό. Το ταΐζω πάντα σπορακια σε συσκευασία με ειδικό κλείσιμο και ποτέ χύμα. Η μαρκα που παίρνω είναι PUUR Witte Molen. Δεν του δίνω συχνά λιχουδιές γιατί έχω διαβάσει ότι παχαίνουν. Βραστό αυγο του δίνω μια φορά την εβδομάδα καθώς και ξηρούς καρπούς. Φρούτα και λαχανικά από την άλλη του δίνω σχεδόν κάθε μέρα. Εδώ και λίγες με μέρες του πήρα Harrison pellets για να τα βάλω κι αυτά στην διατροφή του που ξέρω ότι είναι απαραίτητα.
 
Back
Top