Ασθένειες Παπαγαλάκι budgie κοιμάται πολλές ώρες

IoannisVaios

PB New Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2020
Μηνύματα
6
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
Είμαι καινούργιος στο φόρουμ..
Βλέπω κάνετε φοβερό δουλειά παιδιά συγχαρητήρια
Στο θέμα μας
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με παπαγαλάκια
Πριν 2 βδομάδες αγόρασα ένα παπαγαλακι...
Δεν ήξερα πολλά για την φροντίδα του
Εδώ και δύο βδομάδες διαβάζω και προσπαθω να μάθω κάθε μέρα και περισσότερα πράγματα για την καλύτερη ζωή του παπαγάλου μου..
Αποτι έχω καταλάβει είναι ένα θυληκο budgie 1 έτους..
Έχει δύο μέρες το παπαγαλακι δεν το βλέπω πολύ καλά..
Τρώει πίνει νερό κανονικά
Απλά κοιμάται πολλές ωρες...
Μπορεί να φταίει και το ότι δεν έχει χώρο να πετάξει στο κλουβί του.. Του πήρα ένα μικρό κλουβακι... Κάποιες ώρες την μέρα την είδα να κάθεται στον πάτο του κλουβιου και αυτό είναι που με τρομάζει..
Κάθεται συνεχώς φουσκωμένο κοιτώντας τον τοίχο... Και στην περιοχή του πίσω έχει ακαθαρσίες στο τρίχωμα του κολλημένες.. Τι να κάνω παιδιά;
 
Καλησπερα!

Θα πρεπει να το δει αμεσα γιατρος καθως μας περιγραφεις τυπικα συμπτωματα ασθενειας.
Και το φουσκωμα/κακοκεφια αλλα και η λερωμενη αμαρα συγκλινουν οδηγουν σε ασθενεια.

Ριξε μια ματια στη λιστα πτηνιατρων

Απο pet εγινε η αγορα
 
Ναι έγινε από μεγάλο pet στην Θεσσαλονίκη... Θα παω αύριο από εκεί που το πήρα πρέπει να έχουν μέσα πτηνιατρο να το δει.. Τώρα είναι ψηλά και κάθετα κοιτώντας τον τοίχο με το κεφάλι της μέσα στα φτερά της κοιμάται...
 
Αφου εγινε απο μεγαλο pet ισως θα επρεπε να απαιτησεις να σου δωσουν ενα υγιες πουλακι και ας κρατησουν αυτο να το δει ο γιατρος τους, αν εχουν καποιον.

Επειδη συνηθως δεν εχουν γιατρο τα pet αλλα συνηθως κανουν τους γιατρους με κακα αποτελεσματα για τα πουλακια αλλα και αυτους που τα αγοραζουν,θα σου προτεινα να επιμεινεις σε αλλαγη του ζωου.
 
Δεν είναι καλά η παπαγαλινα.. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένος... Κάθεται στον πάτο του κλουβιου με το κεφάλι μέσα στο φτερό της... Και δεν αντιδράει σε τίποτα..
Θα προλάβω μέχρι αύριο;..
 
Στην θεση σου θα το πήγαινα σε κάποιον άλλον γιατρό κ όχι στου πετ τον πτηνιατρο για να έχεις μια καθαρή άποψη, γιατί ο άλλος μπορεί να σου πει ότι θέλει το πετ να σου πει. Λογικα θα μπορείς να το περάσεις ως επείγον ραντεβού και θα σε δει κάποιος άλλος πτηνιατρος στην περιοχή σου άμεσα εύχομαι κ αύριο κιόλας!
Μακάρι να πάνε όλα καλά εύχομαι και να υγιής κοντα σου! Αύριο πεσμας τι έγινε και πως είναι το πουλακι
 
Δεν είναι καλά η παπαγαλινα.. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένος... Κάθεται στον πάτο του κλουβιου με το κεφάλι μέσα στο φτερό της... Και δεν αντιδράει σε τίποτα..
Θα προλάβω μέχρι αύριο;..

Φοβαμαι πως οχι αλλα αυτο δεν αλλαζει την απαιτηση σου απο το καταστημα.
 
Γιάννη αν έχεις βρει ήδη γιατρό απο τη λίστα πήγαινέ την αύριο το πρωί. Δυστυχώς τα πετ σοπς έχουν πολύ συχνά άρρωστα πουλιά και η απειρία σου δεν σε βοήθησε να διακρίνεις τα πιθανά σημάδια. Ελπίζω να το προλάβεις και να ανταποκριθεί άμεσα στη θεραπεία που θα σας δώσουν.
 
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ... Το παπαγαλακι ανέβηκε λίγο στις βάσεις του.. Έφαγε κι όλας...Αύριο το πρωί με το που ξυπνήσω έχω φύγει... Θα σας ενημερώσω αμέσως όλους...
Έχω όρεξη διάθεση και θέλω να μάθω τα πάντα για τα αξιολατρευτα πουλιά... Ελπίζω να γίνει καλά η κοριτσάρα μου!
 
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ... Το παπαγαλακι ανέβηκε λίγο στις βάσεις του.. Έφαγε κι όλας...Αύριο το πρωί με το που ξυπνήσω έχω φύγει... Θα σας ενημερώσω αμέσως όλους...
Έχω όρεξη διάθεση και θέλω να μάθω τα πάντα για τα αξιολατρευτα πουλιά... Ελπίζω να γίνει καλά η κοριτσάρα μου!

Σου εύχομαι τα καλύτερα για το πουλάκι σου 😊 ενημέρωσε μας!
 
Καλησπέρα
Σήμερα πρωί πρωί την πήγα σε πτηνιατρο με έδωσε ένα φάρμακο αβιομισιν κάπως έτσι...
Της έδωσα με σύριγγα
Θα δούμε

Καλημέρα, τι σου είπε ότι έχει το πουλάκι;
 
Πολύ κρίμα. Φαινόταν από τα συμπτώματα που περιέγραψες χθες ότι δεν θα άντεχε... Λυπάμαι πολύ. Αυτή την φορά σκέψου να αγοράσεις ένα υγιές από εκτροφεα που θα είναι και εξημερωμένο.
 
Back
Top