Γενικά Παπαγαλάκι (budgie) μαζί μου σε ταξίδια

xristosnay

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2008
Μηνύματα
12
Πόλη
Ναύπλιο
Καλησπερα σε ολους! Θελω να παρω ενα παπαγαλακι (Budgie) αλλα κανω συχνα ταξιδια. Σκεφτομαι οτι θα αντιμετωπισει προβλημα το παπαγαλακι μου αν τις πρωτες μερες το ταλαιπωρισω με μεγαλα δρομολογια.. Θα εχει προβλημα;Ειναι καλυτερα τον πρωτο καιρο να μεινει σπιτι μεχρι να συνηθισει το καινουριο του περιβαλλον; 😕
 
Νομιζω οτι καλο θα ηταν να συνηθισει πρωτα το καινουριο του περιβαλλον κ μετα οταν θα εξοικιωθει θα μπορεις να το αφησεις κ μονο του, εννοειται πως καποιος θα ειναι εκει να το φροντιζει, ετσι δεν ειναι; Ουτε τα ταξιδια μου ακουγονται σαν καλη ιδεα, το πουλακι νομιζω θα στρεσαριστει, δεν θα εχει προλαβει να σε γνωρισει για να νοιωθει ασφαλεια κ σιγουρια μαζι σου☹
 
Και κατι αλλο εξισου σημαντικο που καλο θα ηταν να εχεις υποψιν σου ειναι οτι τα παπαγαλακια ειναι κοινωνικα πουλια στη φυση ζουν σε μεγαλα κοπαδια, οποτε αν παρεις ενα μονο του θα πρεπει να του αφιερωνεις χρονο για να σε βλεπει σαν "συντροφια"κ να μην πλητει ή να νοιωθει μοναξια, αλλιως σκεψου το ενδεχομενο για ζευγαρακι!
 
Εχεις δικιο.Βασικα μπορω να το αφησω με καποιον αλλο μαζι, αλλα θελω να συνηθισει εμενα...Βεβαια οταν λεω ταξιδια εννοω π.χ. ενα που θα κανω αμμεσα για 5 μερες. Παντως θα κανω αυτο που λες, θα το παρω λιγο αργοτερα ωστε να εχει το χρονο να εξοικειωθει μαζι μου. Το σκεφτομαι και για 2 παπαγαλακια αλλα φοβαμαι αν παθει κατι το ενα μηπως εχει προβλημα το αλλο μετα. Σε πειθανο ταξιδι να το σκεπαζω το κλουβι;Ευχαριστω πολυ anatoly! 🙂

Υ. Γ. Πολυ ομορφα τα παπαγαλακια σου!
 
Σε πειθανο ταξιδι να το σκεπαζω το κλουβι;

Ναι, καλό θα είναι να τα σκεπάζεις για να μη στρεσάρονται.

Θα συμφωνήσω με την Ανατολή. Δεν είναι κι ότι καλύτερο για τα πουλιά να είναι μονίμως σε κάποιο αυτοκίνητο ή σε κάποιο άλλο μέσο μεταφοράς.
Καλύτερα αν δεν έχεις ελεύθερο χρόνο να πάρεις ένα ζευγαράκι, ώστε να έχουν παρέα και να μην αποκτήσουν άσχημες συνήθειες όπως το μάδημα των φτερών.
Αν πάθει κάτι το ένα, μπορείς να το αντικαταστήσεις με κάποιο άλλο.🙄
 
δεν εχει τυχει να ταξιδεψω με τα παπαγαλακια, με αξαιρεση μεταφορα στο γιατρο, μιση ωρα δλδ, οποτε δεν ξερω να σου απαντησω με σιγουρια, αλλα σημαντικο ρολο παιζει πιστευω με τι θα ταξιδεψεις κ η διαρκεια του ταξιδιου
Ειμαι σιγουρη οτι καποιο αλλο μελος που ξερει θα σου πει
 
Τα συχνα ταξιδια ταξιδια θα σταματησουν οπου να ναι. Γι'αυτο το λογο θελησα να ρωτησω πριν αγορασω. Μετα θα κανω μονο στις γιορτες οποτε δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.. ε;Σωστο και αυτο.. Μπορω να παρω και αλλο μετα.Αλλα μηπως θα υπαρξει προβλημα στο να αποδεχτει το ενα το αλλο; Παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Να στε καλα! 🙂
 
Εχεις δικιο.Βασικα μπορω να το αφησω με καποιον αλλο μαζι, αλλα θελω να συνηθισει εμενα...Βεβαια οταν λεω ταξιδια εννοω π.χ. ενα που θα κανω αμμεσα για 5 μερες. Παντως θα κανω αυτο που λες, θα το παρω λιγο αργοτερα ωστε να εχει το χρονο να εξοικειωθει μαζι μου. ΕχΤο σκεφτομαι και για 2 παπαγαλακια αλλα φοβαμαι αν παθει κατι το ενα μηπως ει προβλημα το αλλο μετα. Σε πειθανο ταξιδι να το σκεπαζω το κλουβι;Ευχαριστω πολυ anatoly! 🙂

Υ. Γ. Πολυ ομορφα τα παπαγαλακια σου!
Με τη σωστη φροντιδα κ αγαπη πιστευω οτι ολα θα πανε καλα, κ αν κατι παθει το 1, που βεβαιως ειναι πιθανο δεν μπορουμε να τα προβλεψουμε ολα, θα το αντιμετωπισεις τοτε 😉αλλα μην αγχωνεσαι προκαταβολικα
 
Αλλα μηπως θα υπαρξει προβλημα στο να αποδεχτει το ενα το αλλο;

Αν τα βάλεις σε ξεχωριστό κλουβί και τα έχεις κοντά, ώστε να βλέπονται, θα γνωριστούν και δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.:)
 
Αν είναι η πρώτη φορά που θα αποκτήσεις φτερωτό φιλαράκι, ριξε ενημερωτικά μια ματιά εδω. Η Διακήρυξη των Δικαιωμάτων ενός παπαγάλου



Και προπαντώς μην βιαστεις για την επιλογή του φίλου σου. Θα σε συντροφέυει για πολλά χρόνια με την κατάλληλη φροντίδα. Αφιέρωσε λίγο χρόνο πρίν τον αγοράσεις, για να επιλέξεις ένα γερό και υγιές πουλάκι!
 
Τα συχνα ταξιδια ταξιδια θα σταματησουν οπου να ναι. Γι'αυτο το λογο θελησα να ρωτησω πριν αγορασω. Μετα θα κανω μονο στις γιορτες οποτε δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα.. ε;Σωστο και αυτο..Μπορω να παρω και αλλο μετα.Αλλα μηπως θα υπαρξει προβλημα στο να αποδεχτει το ενα το αλλο; Παιδια σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Να στε καλα! 🙂
Απο τη δικη μου μικρη εμπειρια, στην αρχη θα υπαρξουν καποιες κοντριτσες, διεκδικηση κ υπερασπιση του χωρου, φυσιολογικο νομιζω, αλλα μετα απο λιγο συνηθως τα βρισκουν, αλλα παντα υπαρχουν κ οι εξαιρεσεις, θετικες κ αρνητικες
 
Back
Top