Γενικά Παπαγαλάκι budgie νυστάζει μέσα στην ημέρα

Spiros Papatheodorou

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2014
Μηνύματα
221
Πόλη
Αλεξανδρούπολη
Ειναι φυσιολογικο το παπαγαλακι budgie να νυσταζει μες την ημερα π, χ μεσημερι και να κοιμαται ακομα και αν του μιλαω και ειμαι διπλα του;
 
Ειναι φυσιολογικο το παπαγαλακι budgie να νυσταζει μες την ημερα π, χ μεσημερι και να κοιμαται ακομα και αν του μιλαω και ειμαι διπλα του;
Το γεγονός πως μπορεί να είναι σοβαρά άρρωστο το εξέτασες;
Μήπως δηλαδή δεν είναι απλά ύπνος αλλά λήθαργος ασθενείας.
 
Το οτι κοιμαται ασυνηθιστες ωρες ειναι ενδειξη ασθενειας. Ποσο κοιμαται;
 
Δηλαδη σαν τι ασθενεια;
Ειναι υγιες δεν δειχνει να εχει κατι μονο αυτο που 'κοιμαται' ασυνιθιστες ωρες
Όλα τα πουλιά φανερώνουν την ασθένειά τους όταν είναι κάπως αργά.
Το να μένει σε λήθαργο φουσκωμένο και χωρίς αντιδράσεις ένα πουλί... Δυστυχώς με προϊδεάζει πως βρίσκεται σε τελικό στάδιο "επικίνδυνης" για τη ζωή του αρρώστιας.
Βέβαια οι γνώσεις μου δε φτάνουν μέχρι τους παπαγάλους αλλά δεν πιστεύω να αλλάζει και πολλά.
Ας περιμένουμε και τις γνώμες αυτών που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο...
 
Ειναι σε μια κατασταση νυστας αρκετες φορες... Αν πλησιασω το κλουβι φυσικα ξυπναει αλλα μπορει π.χ ενω τρωει να κοιμηθει ξαφνικά..
Ειναι σοβαρο; Και αν ναι τι μπορω να κάνω;
 
Οχι δεν ειναι φουσκωμενο απλα κλεινει τα ματια, δεν κανει καποια αλλη αντιδραση οπως να φουσκωνει
Και το παθαινει συνηθως μεσημερι οταν εχει ησυχια στο δωματιο
 
Και το παθαινει συνηθως μεσημερι οταν εχει ησυχια στο δωματιο
Αν το παθαίνει το μεσημέρι, είναι φυσιολογικό. Ξυπνάει κανονικά με την ανατολή κατά τις 5.30 τώρα ας πούμε; Αν ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό να είναι ληθαργικό το μεσημέρι όμως. Όχι όλη μέρα. Επίσης αυτό το πήρες τώρα αν είναι αυτό. Ήταν με τόσα πουλιά και τώρα μόνο του πλήττει. Βάλε παιχνίδια στο κλουβί, από λευκό χαρτί, από καλαμάκια του νερού κτλ. Όχι καθρεφτάκια.
 
Εχει ενα ωραιο παιχνιδι που κρεμεται... Το κλουβι δεν ειναι μεγαλο για να χωρεσει πολλα παιχνιδια.. Και οντως αυτο σκεφτηκα γιατι στο πετ σοπ με τα αλλα πουλια ηταν ζωηρο τωρα νομιζω πως δεν εχει να ασχοληθει με κατι και παθαινει αυτο το πραμα
 
Βάζε του λίγη μουσική κάποιες ώρες. Παιχνίδια φθηνά είναι πιο απολαυστικά γι' αυτά. Δέσε δύο καλαμάκια φιόγκο και κόψε τις άκρες τους. Θα το ευχαριστηθεί καλύτερα.
 
Ευχαριστω... Οσο για την εκοικιωση με μενα ειναι μια χαρα το χερι μου δεν το φοβαται σε αποσταση 2-3εκ. Απο αυτο... Αν παω να το αγγιξω φευγει
 
Αυτο που λεγαμε το κανει και τωρα., π, χ τις 7 που σηκωθηκα ετρωγε μετα παξαμε λιγο και μολις τον αφησα εκλεισε τα ματια και ηρεμισε...
 
Μήπως να του έβαζε ενα καθρεφτάκι να νομίζει πως υπάρχουν και άλλα παπαγαλάκια στο κλουβί;

Τα καθρεφτακια δεν ειναι καθολου καλα αξεσουαρ για παπαγαλους. Δινουν μονο την ψευδαισθηση της παρεας, το πουλι πολλες φορες δενεται πολυ με το ειδωλο μπορει να προσπαθησει να ανεβαζει τροφη για να το ταισει κι εκει ξεκινουν τα προβληματα.

Απο την αλλη η ανθρωπινη παρεα ή ενα δευτερο πουλι ειναι καλυτερη λυση οπως και τα παιχνιδια για να το κρατουν απασχολημενο.
 
Το εχω παρατηρησει.., πιστευω οτι λογω ησυχιας στο δωματιο επειδη δεν εχει καθολου φασαρια(δεν μενω σε κεντρο της πολης)
ηρεμει και ξεκουραζεται...
 
Back
Top