Φροντίδα Παπαγαλακια και ψυχος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης bill
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

bill

PB New Member
Εγγραφή
12 Οκτ 2008
Μηνύματα
44
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα σας. Ειμαι νεο μελος.
πριν ττο καλοκαιρι πηρα δυο παπαγαλακια και μετα απο τρεις συνεχεις γενες βρεθηκα να εχω δεκα τεσσερα.
τα τελευταια τεσσερα ειναι ακομη νεοσοι και ειναι στην φωλια τους.
τωρα που αρχιζει να χειμωνιαζει σκεφτομαι αν θα πρεπει να τα βαλω σε κλειστο χωρο.
μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως πρεπει να κάνω;
 
Bill καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Μιας και είναι ακόμα μικρά σε ηλικία τα πουλάκια θα σου πρότεινα να τα βάλεις σε ένα εσωτερικό χώρο και όχι να τα έχεις σε εξωτερικό. 😉

Η απόφαση δική σου:)
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση.
η αληθεια ειναι οτι το ζευγαρι με τα τεσσερα μικρα τους, τα βαζω μεσα το βραδυ. Τα υπολοιπα ομως δεκα, τα εχω σε ενα πολυ μεγαλο κλουβι που δεν μπορω να μετακινω ευκολα.
Τι θα κανω τον χειμωνα;
 
Θα σου πρότεινα το κλουβί με τα μικρά να τα έχεις μόνιμα σε εσωτερικό χώρο και μα μην τα πολυμετακινείς.
Όσο για το μεγάλο κλουβί τι πουλιά έχει μέσα; Ενήλικα;
Αν ναι να τα έχεις εξωτερικά αλλά σε μεριά που να μην τα ''χτυπάει'' ο αέρας και η βροχή τον χειμώνα που θα φυσάει και θα βρέχει. Επίσης τα πλαϊνα θα μπορούσες να τα καλύψεις με ένα νάυλον για να είναι προστατευμένο.
 
Σε ευχαριστω πολυ Shady Lady!
Θα τα ξαναπουμε ελπιζω γιατι εχω πολλες ακομη αποριες.
Προς το παρων σε χαιρετω γιατι παω στην δουλεια.
Καλο βραδυ!
 
Καλως ηρθες και καλη διαμονη στο φορουμ!

Εγω δε θα τα αφηνα εξω το χειμωνα και ειδικα στη Θεσσαλονικη. :)

Εαν δε μπορεις να τα κρατησεις ολα δε σκεφτεσαι να χαρισεις μερικα ωστε να κρατησεις τοσα οσα μπορεις να φροντισεις μεσα στο σπιτι; Ειναι καλο να μην αφηνεις τα πουλια να γεννανε συνεχεια και μετα να μην ξερεις τι να τα κανεις. 😉
 
Τα παπαγαλάκια δεν αντέχουν στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Εκτός αυτού με την απότομη αλλαγή της θερμοκρασίας αρρωσταίνουν. Πρέπει να τα έχεις σε ένα κλειστό και θερμαινόμενο χώρο μακρυά από ρεύματα αέρα.
Αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις όλα αυτό είναι μια πολύ καλή λύση:
Εαν δε μπορεις να τα κρατησεις ολα δε σκεφτεσαι να χαρισεις μερικα ωστε να κρατησεις τοσα οσα μπορεις να φροντισεις μεσα στο σπιτι; Ειναι καλο να μην αφηνεις τα πουλια να γεννανε συνεχεια και μετα να μην ξερεις τι να τα κανεις. 😉
Και μη ξεχνάμε ότι αν θέλουμε να αποφύγουμε δύσκολες καταστάσεις και για εμάς αλλά κυρίως για τα πουλιά μας αναλαμβάνουμε να συντηρούμε τόσα πουλιά όσα μας επιτρέπει ο χρόνος, ο χώρος και η τσέπη μας.
 
Μιας κ ο καιρος ειναι ακομη καλος εγω τα δικα μου τα αφηνω ακομη εξω, βεβαια το βραδυ σκεπαζω την κλουβα με καραβοπανο κ την βαζω κατω απο υποστεγο
Ποτε λετε να τα βαλω σε εσωτερικο χωρο; Εγω σκεφτομουν απο τον επομενο μηνα, γιατι σκεφτομαι οτι ειναι κριμα να χανουν την ηλιοφανεια κ δεν θελω να τα βαζω κ να τα βγαζω
Περυσι ειχα κλουβια τωρα με την κλουβα ειναι πιο δυσκολο αν μπει μεσα δε θα βγει μεχρι την ανοιξη
 
οταν ειπα (τι θα κανω με τα παπαγαλακια τον χειμωνα;) δεν ενοουσα οτι τα βαρεθηκα η οτι με κουρασαν η οτιδηποτε αλλο.
ουτε εχω σκοπο να τα χαρισω γιατι τα αγαπω αφανταστα! Και τα φροντιζω καθημερινα.
απλα θελω να μαθω τι πρεπει να κανω ωστε να μην κρυωνουν τον χειμωνα.
σκευτομαι να φτιαξω μια κατασκευη περιπου δυο μετρα υψος και ενα μετρο πλατος, με τρια ραφια οπου να μπαινουν τρια μεγαλα κλουβια, και αυτη η κατασκευη να καλυφθει γυρω γυρω με τζαμι για να εχουν τα πουλια φως, και φυσικα τρυπες για να αεριζονται.
πως το βλεπετε;
εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε;
συγνωμη αν σας ζαλιζω αλλα δεν γνωριζω πολλα πραγματα.
αυτος ειναι και ο λογος που εγινα μελος του petbirds.
ευχαριστω.
 
Δε μας ζαλιζεις καθολου. 😉

Αυτη η κατασκευη που λες μονο τον αερα θα σταματαει οχι το κρυο. 🙂
 
Νομιζω (αλλα δεν ειμαι και σιγουρος)πως με μια λαμπα θα καταφερνες να ζεστανεις τ χωρο που θελεις να φτιαξεις για τα μικρα σου.Ψαξτο λιγο αυτο που σου ειπα. Καποιος θα ξερει απο εδω μεσα σιγουρα και θα σε βοηθησει. Καλο θα ηταν να παταγες τη λεξη λαμπα στην αναζητηση και κατι θα εβρισκες. Εχω διαβασει σχετικα μεαυτο το θεμα εδω αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως για να σε βοηθησω παραπανω. Ελπιζω να βοηθησα και συντομα να βρεις μια λυση για την οικογενεια σου
 
σκευτομαι να φτιαξω μια κατασκευη περιπου δυο μετρα υψος και ενα μετρο πλατος, με τρια ραφια οπου να μπαινουν τρια μεγαλα κλουβια, και αυτη η κατασκευη να καλυφθει γυρω γυρω με τζαμι για να εχουν τα πουλια φως, και φυσικα τρυπες για να αεριζονται.
πως το βλεπετε;

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Να-φτιάξω-κλούβα-με-γυαλί.2158/

Ρίξε μια ματιά κι εδώ, θα δεις πολύ ωραίες κατασκευές και θα πάρεις καμιά καλή ιδέα: Ιδιοκατασκευές - Παρουσιάσεις Εκτροφείων στο Διάφορα Θέματα Σχετικά με τα Πουλιά PB

Δες κι εδώ επίσης, αναφέρεται και στο πώς να καλύπτεις το κλουβί σου τα βραδάκια: https://community.petbirds.gr/threads/Να-αφήσω-τα-καναρίνια-έξω-ή-να-τα-πάρω-μέσα.1405/


[quote="NIKOLAKHS, post: 76794]Εχω διαβασει σχετικα με αυτο το θεμα εδω αλλα δεν θυμαμαι που ακριβως για να σε βοηθησω παραπανω.[/quote]

Μήπως αναφέρεσαι σε αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Λάμπα-Θερμότητας.1409/
 
σας ευχαριστω πολυ ολους!
εμαθα πολλα πραγματα που δεν γνωριζα.
θα ψαξω καλα πριν αποφασισω τι ακριβως θα κανω.
τελικα οι φωτογραφιες, ειναι ο καλυτερος τροπος για να καταλαβεις τον τροπο μιας κατασκευης.
θα ψαξω και για αλλες φωτογραφιες που εχουν κατεβασει αλλοι φιλοι του petbirds.
 
Back
Top