Φροντίδα Παπαγαλακια μπατζι: Να επιλεξω αρσενικο, θηλυκο ή ζευγαρι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tweety
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Tweety

PB Member
Εγγραφή
6 Νοε 2008
Μηνύματα
155
Πόλη
Κιλκίς
Καλα αυτα δεν ειναι παπαγαλακια, ανθρωποι ειναι! Θα παρω και εγω το πηρα αποφαση...Αλλα πειτε μου την γνωμη σας τι να επιλεξω αρσενικο,θηλυκο ή ζευγαρι; Ποσο μικρα πρεπει να ειναι για να μπορεσω να τα εκπαιδευσω να μιλανε;Τα Lovebirds ειναι εξισου εξυπνα;

Μεταφορά από Παπαγαλάκια Budgie (Budgerigar) | PetBirds
 
Αν αποφασισεις να παρεις ζευγαρι δε θα ειναι ευκολο να τα εκπαιδευσεις γιατι θα εχουν το ενα το αλλο, καπου εχω διαβασει οτι τα αρσενικα φημιζονται για την ικανοτητα τους να μιλησουν επειτα απο καθημερινη συστηματικη ασχολια βεβαια, οσο πιο μικρο τοσο καλυτερα... αλλα απο την αλλη ειναι κοινωνικα πουλια που ζουν σε μεγαλα σμηνη, ειναι κριμα να ειναι μονο του

Υ. Γ. Αμα δε βιαζεσαι... σου εχω υποσχεθει να σου χαρισω😉
 
Είναι καλύτερα να πάρεις 2 πουλάκια για να έχουν το την συντροφιά το ένα του άλλου για τις ώρες που εσυ απουσιάζεις. Δεν εχει τόσο σημασία το φύλο τους... Ειναι κοινωνικά πουλιά και εχουν εντονη την ανάγκη συντροφικότητας ακόμα και μεταξύ πουλιών του ιδιου φύλου... Απο εσένα εξαρτάται... Αν θες να κανεις αναπαραγωγή και να δεις απογόνους, μια πολύ ευχάριστη διαδικασία αλλά συχνά προκαλέι και στεναχώριες, ή αν απλά επιθυμείς να μάθεις αρχικά να τα φροντίζεις και μετα απο καιρό να αποφασίσεις τι είναι καλύτερο για τα πουλιά και για σένα

Τα αρσενικά είναι πολύ πιο τρυφερά και χαδιάρικα και εχουν το πλεονέκτημα οτι δεν δαγκώνουν δυνατά:)
 
Σε ευχαριστω για την προσφορα σου! Το εκτιμω πολυ!

Αμα δε βιαζεσαι... σου εχω υποσχεθει να σου χαρισω😉
Σε ευχαριστω παρα πολυ Ανατολη για την προσφορα σου. Νομιζα πως μου εκανες πλακα οταν μου ελεγες πως θα μου χαρισεις. Το εκτιμω πολυ. Τοτε να φροντισω να παρω κλουβακι, για να μην αφησω κανενα απο τα καναρινια μου χωρις κλουβι. Τι ειδους κλουβι μου συμβουλευεις;
 
Σε ευχαριστω πολυ Tζωρτζίνα για την συμβουλη σου! Μηπως ξερεις να μου πεις σε τι ηλικια να παρω το μικρο ωστε στη συνεχεια να το εκπαιδευσω να μιλαει; Καπου εχω διαβασει πως τα εγγλεζακια ειναι πιο ικανα στο θεμα της ομιλιας. Προκειται για ρατσα;
 
dimitra 1980 δεν ξερω αν μπορουν να δουν την οθονη παντως στους ηχους αντιδρουν πολυ καλα! Τα δικα μου τρελενονται και φωναζουν πιο δυνατα!
οσο για το ποσα χρονια μπορουν να φτασουν σε ζωη τα παπαγαλακια αυτο παιζει απο το ποσο καλα φροντιζεις το πουλακι φαι-βιταμινες-καθαρο νερο καθαριοτητα... Ο δικος μου ο "παππους" πρεπει να εχει γεννηθει το 1997 ή το 1998 δεν θυμαμαι. και ομως ζει ακομη.
 
Οσο μικρότερο τόσο το καλύτερο! Προυπόθεση βέβαια είναι να έιναι αυτόνομα στο θέμα της διατροφής, αλλά και να υπάρχει η δυνατότητα επαρκούς και συνεχούς εκπάιδευσης αφιερώνοντας άπλετο χρόνο. Υπάρχουν κοινα παπαγαλάκια που έχουν καταφέρει μετά από επίμονη εκπαιδευση να μιλούν έχοντας ενα ευρυ λεξιλογιο. Αποδειξη για αυτό μια βόλτα στο You tube.

Βέβαια μπορεί και να μην μιλήσουν ποτέ, αλλά αυτο δεν είναι και απαραίτητο. Ειναι τοσο παιχνιδιάρικα, χαδιάρικα και τρυφερά που θα σε κερδίσουν με τον τρόπο τους έστω και αν δεν μιλάνε:)

Τα εγγλεζικα παπαγαλάκια διαφέρουν ώς προς το μέγεθος απο τα κοινά παπαγαλάκια, μιας και έχουν πιό αριστοκρατικό στήσιμο και πιό εντυπωσιακό μέγεθος. Από γνωστούς που έχουν τέτοιο είδος αναφερεται οτι με συνεχή εκπαιδευση καταφέρνουν να μιλήσουν. Για περισσότερες λεπτομέρεις όσοι κατέχουν τετοιο είδος ας μας πούν τις εντυπώσεις τους.
 
Back
Top