Γενικά Παπαγαλακια Budgie, μπορεί να ζευγαρωσουν το καλοκαιρι;

dionisis1924

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2009
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Γεια σε ολους, εχω αποκτησει ενα ζευγαρι Budgie ενα μηνα περιπου, τους εχω φτιαξει ενα μεγαλο κλουβι (υψος 67cm μηκος 55cm πλατος 30 cm) εχω βαλει μια φωλια ξυλινη και μια μπανιερα, στη μπανιερα μπαινουν και τα δυο αλλα στη φωλια κανενα. Ο χαλινος του θηλυκου ειχε γινει σκουρος καφε πριν παρω την φωλια αλλα μετα εγινε πολυ πιο ανοιχτος... Εχω διαβασει καπου οτι η περιοδος αναπαραγωγης ειναι κοντα στην ανοιξη υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν το καλοκαιρι;υπαρχουν καποιες τροφες οι οποιες ενισχυουν την διαθεση για αναπαρα😱😉 ; Εχω βαλει ενα mix απο βιταμινες που πηρα απο το πετ σοπ αλλα δεν ξερω την ονομασια
 

Συνημμένα

  • Εικόνα183.webp
    Εικόνα183.webp
    80,8 KB · Προβολές: 371
  • Εικόνα184.webp
    Εικόνα184.webp
    76,5 KB · Προβολές: 279
  • Εικόνα185.webp
    Εικόνα185.webp
    68,2 KB · Προβολές: 387
  • Εικόνα186.webp
    Εικόνα186.webp
    71,1 KB · Προβολές: 198
  • Εικόνα1801.webp
    Εικόνα1801.webp
    75,7 KB · Προβολές: 281
Γεια και χαρά σου Διονύση! Να χαιρεσαι τα πουλάκια σου!

Πιστευω πως το διάστημα του ενός μηνός που τα έχεις, είναι πολύ μικρό για να προλάβουν να γνωριστούν, να προετοιμαστουν διατροφικά και να ζευγαρώσουν. Αληθεια γιατι βιαζεσαι τόσο πολύ;
Θα σου πρότεινα να παρατηρείς για αρκετό καιρό τα πουλάκια σου, να διαπιστώσεις τις διατροφικές τους συνήθειες, να γνωρισεις τον χαρακτήρα τους και την προσωπικότητά τους και όταν έιναι ο κατάλληλος καιρός θα ζευγαρώσουν και θα σου κανουν και πουλάκια. Απαραιτητη προυπόθεση είναι η υπομονη! Καταλαβαινω τον ενθουσιασμό σου, αλλά έχοντας πουλάκια δεν σημαινει αποκλειστικά ζευγάρωμα και αναπαραγωγη... Σου το λέω εκ πείρας μιας και πάνω απο 20 χρόνια έχω παπαγαλάκια, αλλα μόνο φέτος αξιώθηκα να δω μωρό!:D
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
ευχαριστω ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ. Θα περιμενω τι να κανω, λες το καλοκαιρι να κανουν τιποτα; Ολη τι\ην ωρα φιλιουνται ξυνει το ενα το αλλο και αρσενικο κανει σαν τρελο κανει αποτομες κινησεις με το κεφαλι πανω κατω δεξια αριστερα ενω το θηλυκο στα τετοια του μονο τσιριζει που και που
 
Μπράβο, είναι πολύ σημαντικές αυτες οι παρατηρήσεις! Θα σε βοηθήσουν αργότερα να κανεις συγκρίσεις και να βγάζεις συμπεράσματα.
Να ξερεις οτι τα Budgie είναι πολύ κοινωνικά πουλάκια που ζουν σε μικρές ομάδες και αναπτύσουν πολύ στοργικές σχέσεις μεταξύ τους ανεξαρτητου φύλου. Απο τις πιο αγαπημενες τους δραστηριότητες είναι να ξυνει και τα ταίζει το ένα το άλλο! Ειναι να τα χαζευεις! Βαλε παιχνιδάκια στο κλουβί τους και να δεις ποσο θα πάιζουν! Μπορείς να φτιαξει ς και αυτοσχέδια παιχνίδια, δινοντας 'εμφαση στο υλικο κατασκευής. Ιδεες μπορείς να βρεις και εδω. https://community.petbirds.gr/threads/Παιχνίδια-που-έχετε-στα-πουλιά-σας.3080/ .. Ειναι τοσο απολαυστικά να τα παρατηρείς!

Οταν θα ερθει η ωρα και θα είναι έτοιμα θα σου κανουν και μωρά αν ειναι ζευγάρι!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Dinita
Διονύση επέτρεψέ μου να κανω μερικά πολύ καλοπροαιρετα σχόλια για το κλουβάκι σου.
Καταρχήν το μέγεθός του είναι παρα πολύ ωράιο και άνετο για τα πουλάκια. Τα δε πουλάκια σου ειναι πανέμορφα!
Θα σου πρότεινα να μην εχεις την μπανιέρα σε μόνιμη βάση. Να τη βάζεις κάθε πρωί για λιγη ώρα και να την ξαναβγάζεις.
Να αλλάξεις την στρογγυλή κουνια που ειναι λιγο άβολη για τα ποδάράκια τους με μια ξύλινη.
Η πρασινάδα απο την άγουρη βερυκοκιά μπορέι να ειναι επικίνδυνη για τα πουλιά.
Βάλε σουπιοκόκαλο και μια αυγοθήκη με άμμο- γκρίτ!
Βγάλε το στικ με τα γλυκαντικά!
Ενας πάτος στο κλουβι θα σε γλύτωσε απο πολλά σπόρια και πουπουλα και κατα συνέπεια από πιθανη γκρίνια απο την σύζηγο!:D
 
την κουνια την εχω αλλαξει σε τετραγωνη οντως αυτη που ειχα ειναι μαπα το κλαδι το εβαλα για λιγο και το πεταξα η αυγοθηκη και η αμμος γκριτ τι ειναι και σε τι χρησιμευουν;ααα εχει και πατο απλως οταν τραβηξα την φωτο τον ειχα πλυνει και το αφησα να στεγνωσει φαινεται και στη φωτο νομιζω... Και δεν ειμαι παντρεμενος δεν εχω μυαλο για γαμο και ειμαι μικρος ακομα για τετοια
 
Σχετικά με το σουπιοκόκκαλο

Η αυγοθήκη είναι ένα μικρό στρογγυλό σκέυος (που χωράει μέσα ένα αυγο) μεσα στο οποίο βάζουμε λιγη άμμο - γκριτ , η οποία βοηθαει στην χώνεψη της τροφής. Διαβασε καποια σχετικά θέματα <Link Removed>

Μερικες γενικές <Link Removed> σου.
 
θα παω να τα παρω αυριο αλλα δουλευω το πρωι το απογευμα ειναι ανοιχτα;
 
Τζωρτζίνα, χρήσιμο το άρθρο στα αγγλικά για τα παιχνίδια των παπαγάλων. ήδη έφτιαξα για τα δικά μου το παιχνίδι με τον τηλεφωνικό κατάλογο και το έχουν τσακίσει, χα χα χα! 🙂
 
Μου άρεσε πολύ το κλουβί που έφτιαξες, με έμφαση στον κατακόρυφο άξονα. Δεν υπάρχει κίνδυνος εκεί στο μπαλκόνι σου για γάτες, έτσι; φαίνεται να είσαι σε ψηλό όροφο, αλλά μην καραδοκεί καμία γειτόνισσα γάτα... σου το λέω από εμπειρία, δυσάρεστη δυστυχώς.
 
Να τα χαιρεσαι!
Υπαρχει περιπτωση να ζευγαρωσουν το καλοκαιρι...
 
Back
Top