Γενικά Παπαγαλακι ταϊσμένο στο χερι, πώς συμπεριφερομαστε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Επειδη μαλλον θα αποκτησω παπαγαλακι σε λιγο καιρο οπως ξερετε ταισμενο στο χερι εχω μια απορία. Πως του συμπεριφερομαστε και κυριως τις πρωτες μερες; Το βγαζουμε απο την πρωτη μερα εκτος κλουβιου; Γιατι απο οτι εχω δει απο το φορουμ καποια μελη με το που το εφεραν σπιτι ηταν μια χαρα. Ψάχνοντας ομως στο Ιντερνετ βρηκα οτι καποια ηταν πολυ δύσκολα παπαγαλακια και χρειαστηκε να κανουν βηματα που κανουν για αγριους παπαγαλους. Απο την δικη σας εμπειρια τι ισχυει περισσότερο; Καταλαβαινω οτι ειναι θεμα χαρακτηρα αλλα εσεις τι εμπειρια ειχατε; και κυριως αναφερομαι σε αυτους που απεκτησαν μικρο παπαγαλακι ταισμενο στο χερι. Οσο περνανε οι μέρες μου δημιουργουνται ερωτηματα καθως δεν ξαναειχα ταϊσμένο στο χερι παπαγαλακι.
 
Δεν θα δυσκολευτεις ειδικά αν πρόκειται για ταϊσμενο στο χέρι. Εγώ είχα πάρει Cockatiel 6 μηνών μη ταϊσμενο στο χέρι. Το έβγαλα έξω από τη πρώτη μέρα.Αν και υπήρχαν πολλά δαγκοματα και κάποια πολύ δυνατά, έχει εξημερωθει πλήρως κάθεται στα χέρια οποιουδήποτε και τώρα ψάχνω λουράκι για να τον βγάλω έξω. Δε θα δυσκολευτεις καθόλου
 
Καλησπέρα φιλε μου, επειδή και εγω ειχα τον παπαγαλο μου απο πολυ μικρο τις πρώτες μερες σύμφωνα με τις οδηγίες που μου ειχε δώσει ο εκτροφέας ηταν να το εχω για τις πρώτες 2-3 μερες σε ενα δωματιο όπου να εχει ησυχία για να ηρεμήσει και να προσαρμοστείκαι σιγα σιγα να προσπαθήσω να του δωσω μήλο απο τα κάγκελα του κλουβιού ώστε να με συνηθίσει και να μη τρομάζει. Επόμενο βήμα μου ηταν να βάζω το χερι μεσα στο κλουβι ώστε να το ταΐσω με αργές κινήσεις, ώσπου τον κατάφερα να ανεβαίνει στο χερι μου πάντα μεσα στο κλουβι!
Πιστεύω αν τα πράξεις αυτά θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα, πρέπει όμως να έχεις υπομονή και επιμονή δείξε του αγαπη και αυτο θα στην ανταποδώσει!
 
Ψάχνοντας ομως στο Ιντερνετ βρηκα οτι καποια ηταν πολυ δύσκολα παπαγαλακια και χρειαστηκε να κανουν βηματα που κανουν για αγριους παπαγαλους.

Δεν καταλαβαίνω πως ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι μπορεί να συμπεριφέρεται ως άγριο. Εκτός αν ο ''καθένας'' πουλάει ότι μπορεί στον ''καθένα'' ή ο κάθε άσχετος αγοράζει ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι και δεν έχει ιδέα πως να του συμπερηφερθεί με αποτέλεσμα το πουλί να τρομοκρατηθεί και να συμπεριφέρεται ανάλογα...
Σημαντικό είναι κατά την μεταφορά να μην τρομάξει. Θα πρέπει να καλύψεις με κάποιο πανί το κλουβί του πουλιού (τα 3/4 των πλευρών αλλά και το πάνω μέρος) ώστε να αισθανθεί ασφάλεια και να μη τρομάξει. Όλη αυτή η αλλαγή περιβάλλοντος αλλά και ανθρώπων θα πρέπει να γίνει όσο πιο ήρεμα μπορείς.
Όταν φτάσετε σπίτι άφησε το σε κάποιο ήσυχο δωμάτιο να ηρεμήσει, να κάνεις ήρεμες κινήσεις και να του μιλάς χαμηλόφωνα και γλυκά, φρόντισε να το παρατηρείς και να του δώσεις χρόνο, μη το πιέσεις...
 
Δεν καταλαβαίνω πως ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι μπορεί να συμπεριφέρεται ως άγριο. Εκτος αν ο ''καθένας'' πουλάει ότι μπορεί στον ''καθένα'' ή ο κάθε άσχετος αγοράζει ένα πουλί ταϊσμένο στο χέρι και δεν έχει ιδέα πως να του συμπερηφερθεί με αποτέλεσμα το πουλί να τρομοκρατηθεί και να συμπεριφέρεται ανάλογα...
Και εμενα αυτο μου εκανε εντυπωση και ηθελα να ρωτησω για να ξερω τι περιπου ισχυει γιατι αν δεν ξερεις ρωτας! 👍 Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις! 🙂
 
Το πρόβλημα είναι όπως μου είπαν τελευταία, πως κάποιοι ''εκτροφείς'' δίνουν ηρεμιστικά... Όταν πηγαίνει λοιπόν ο πελάτης ν΄αγοράσει βλέπει ένα πολύ ήρεμο πουλάκι αλλά αργότερα αλλάζουν τα δεδομένα!
Αυτό ''ήξερα'' εδώ και χρόνια (από πρώην υπάλληλο) πως γίνεται σε κάποια πετ σοπς, δεν φανταζόμουν όμως πως το κάνουν και... Εκτροφείς
 
Σε ενημέρωσαν τέλεια όλα τα παιδιά. Απλά να έχεις στο νου σου ότι η αλλαγή περιβάλλοντος, δημιουργεί ένα μούδιασμα στην συμπεριφορά, χρειάζεται λίγος χρόνος προσαρμογής, όσο ήμερο και αν είναι το πουλάκι.
Φρόντισε να πεις στον εκτροφέα να σου έχει μικρή ποσότητα τροφής, για να μην αλλάξει απότομα η μάρκα που τρώει και ρώτησέ τον και με ποιο λεξιλόγιο το χειρίζεται μέχρι στιγμής, ώστε οι αλλαγές να είναι οι λιγότερες δυνατές.
Και επαναλαμβάνω κι εγώ αυτό που σου είπε η Σίσσυ για την μεταφορά, για εμπέδωση :)
Άντε με το καλό!
 
Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!👍)
 
Back
Top