Ασθένειες Παπαγαλινα εχει κατι περιεργο στην κοιλια

lost_beauty

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2008
Μηνύματα
87
Πόλη
Τρίκαλα
Γεια σας και παλι!Λοιπον τα βασανα ενος ''γονιου'' δεν τελειωνουν ποτε😛.Χτες το βραδυ εκει που κοιτουσα την παπαγαλινα μου να τεντωνεται στην κουνια,ξαφνικά στην κοιλια της, η οποια φαινεται εντελως φυσιολογικη αν δεν τεντωσει τα φτερα της, ανοιξε μια κουρτινα πτερωματος και φανηκε η κοιλια της γυμνη, δερμα. Την εχω 1 χρονο και εχει κανει καμποσες γεννες, οχι πολλες αλλα πολλα αυγα. Και τωρα κλωσσαει αυγα(απ τα οποια εχει βγει μονο 1 στη 1.9-δυο ηταν ασπορα και 2 ψοφησαν μες στα αυγα πιθανοτατα, συνεχεια αυτο της συμβαινει, παντα βγαζει 1 μονο κι ας ειναι ολα ενσπορα). Τεσπα η παπαγαλινα κατα τ΄αλλα φερεται εντελως φυσιολογικα ακριβως οπως παντα και μαλιστα αυτη φαγωθηκε να κανει αυγα, εκανε στον πατο κι ετσι της εβαλα φωλια. Σκεφτομαι μπορει να εγινε αυτο στην κοιλια της απο τη ζεστη και τη θερμοτητα που αναπτυσσεται αναμεσα στην κοιλια της και τ αυγα, οπως αν τριψουμε το γονατο μας στο πατωμα κοκκινιζει και ξεφλουδιζει και τσουζει. Εγω τωρα τι να της δωσω;Βιταμινες τους δινω στο νερο.Λετε να την ποναει; Δε δειχνει κτ τετοιο. Παντως η κοιλια της σα να εχει κρεμασει λιγο,το πτερωμα μαλλον ξεκολλησε κ κρεμασε;
 
Αυτη η αραιωση πτερωματος προερχεται μαλλον απο το κλωσσημα των αυγων. Τι σημαινει καμποσες γεννες μεσα σε ενα χρονο; Εαν το πουλι ειναι κουρασμενο τοτε δεν ειναι αφυσικο που χανεις τα μωρα. Μολις μεγαλωσει αυτο το μικρο βγαλε τη φωλια, ταιζε τα μονο σπορους για ενα διαστημα, καθολου αυγοτροφη η αυγο και βαζε τα να κοιμουνται σε σκοταδι για 10-11 ωρες. Ετσι θα την βγαλεις απο τη αναπαραγωγικη φαση αν δεν θελεις να τη χασεις κι αυτην.
 
Τα γυμνά σημεία στη κοιλιά έχουν τα πουλιά που κλωτσάνε συχνά... Δημιουργήθηκε για να έχουνε τα αυγά άμεση επαφή με το ζεστό δέρμα. Θα σου πρότεινα να βγάλεις τη φωλιά και να ξεκουραστεί 6 μήνες το πουλάκι.
 
3 γεννες περυσι και 1 φετος. Μα ηδη τα αφησα να κανουν διαλειμμα και τους εκανα διατροφικη προετοιμασια για να τους βαλω φωλια το Σεπτεμβρη. Μα δεν τα χανω τα μωρα. Ολα οσα βγαινουν ζουν.Απλα η πλειοψηφια δε βγαινει καν απ το αυγο και ψοφαει πριν ολοκληρωθει η αναπτυξη του νεοσσου.Αν την κοιταξεις δε φαινεται να της λειπει ουτε ενα φτερο δεν ειναι φαλακρη δηλαδη καπου, απλα οταν τεντωνεται φαινεται.Αν δημιουργηθηκε για να εχουν τα αυγα καλυτερη επαφη με το ζεστο δερμα τοτε γιατι να πρεπει να αλλαξει;
 
Τοτε ολα ειναι μια χαρα. 3 κατα τη γνωμη μου ειναι πολλες οχι ομως υπερβολικες. Το κενο στα φτερα το ειχε πριν το διαλειμμα και την προετοιμασια την τελευταια η τωρα εμφανιστηκε; Αν ηταν δικα μου τα πουλια δεν θα τα αφηνα πανω απο 2 το χρονο. Το οτι τα μικρα δεν βγαινουν απο το αυγο σιγουρα κατι φταει. Μηπως δεν αρκει η υγρασια εκκολαψης και δεν μπορουν να ανοιξουν το κελυφος; Οι γονεις κλωσσανε κανονικα καθ'ολη τη διαρκεια;
 
Δεν ξερω αν το ειχε πριν, εγω τωρα το προσεξα. Τεσπα τα κλωσσαει παρα πολυ καλα τα αυγα δε σηκωνεται σχεδον καθολου αλλα δεν ξερω τι φταιει ισως καποιο γονιδιο ελαττωματικο που το εχουν και οι δυο...χτες προσεξα τη δευτερη παπαγαλινα μου που κλωσσαει το πρωτο της αυγο για πρωτη φορα, δλδ εχει 2 μερες που κλωσσαει και αρχιζει κι αυτη και αραιωνει στην κοιλια😱, επομενως δεν ειναι χαρακτηριστικο αυτων που εχουν εξαντληθει απο γεννες.;
 
Νομίζω πως δεν πρέπει να ανησυχεις! Ειχα παρατηρήσει ακριβώς το ίδιο φαινόμενο και στην δική μου θηλυκιά οταν κλωσσούσε. Μαλιστα κατι ακομα που έιχα παρατηρήσει είναι οτι λογω της καθιστικής στασης και της ακινησίας λογω του κλωσσίματος, είχε παχύνει αρκετα και είχε δημιουργηθεί μια κίτρινη φουσκα λίπους χαμηλά στην κοιλιά της. Το φτέρωμα αποκαταστάθηκε και η φουσκα εξαφανιστηκε μετα το τέλος της αναπαραγωγικης περιόδου.
 
Back
Top