Γενικά Παπαγαλοκανάρινο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo2
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo2

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
174
Πόλη
Μεταμόρφωση
Παπαγαλοκανάρινο όχι δεν είναι ζευγαρομένα καναρίνι με παπαγαλάκι αλλά είχε η μάνα μου παλιά ένα καναρίνι και ο παπούς μου βρήκε ένα παπαγαλάκι (πρίν πολά χρόνια) το καναρίνι κελαιδούσε τέλεια και συνέχεια. Όταν μια μέρα το καναρίνι πέθανε συνέχησε να κελαηδάει 😱 το παπαγαλάκι είχε μάθει να κελαηδάει από το καναρίνι:D.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
αν προκειται για τα μικρα παπαγαλακια {πρασινα, μπλε, κιτρινα}μπορουν να μιλησουν κιολας οποτε μην σου φαινεται περιεργο
 
Αυτό το τραβάνε βίντεο και το ανεβάζουνε με τα ανάλογα στοιχήματα.
 
ο δικός μου παπαγάλος red-rumped, επειδή ήταν για πολύ καιρό σε μαγαζί με ωδικά πτηνά, κελαηδάει σαν καναρίνι, προφανώς είχε μιμηθεί τις φωνές τους και όποτε ακούει πουλάκι στην τηλεόραση ή στο δρόμο αμέσως απαντάει!
 
Δεν χωρεί αμφιβολία πως πολλά είδη παπαγαλων διαθέτουν την ευφυία ενος 5 χρονου παιδιού και μπορουν να γίνουν εξαίρετοι μίμοι!

Φιλε Τεο σε πιστεύω γιατι το δικό μου μικρό κοινό παπαγαλάκι μιμείται το κελάηδημα των καναρινιών μιας και αυτά είναι η μοναδική του συντροφιά! Εδώ που τα λέμε το δικό τους κελάηδημα δεν είναι κάτι το εξαιρετικό. Φυσικά το κελάηδημα που προσπαθεί να μιμηθεί δεν φτάνει σε καμία περίπτωση την ένταση και την πλοκή του κελαηδηματος των καναρινιών, αλλα σημασία εχει η προσπάθεια!
 
Back
Top