Γενικά Παπαγαλος ή αγρια πουλια;

anastasios

PB Member
Εγγραφή
18 Νοε 2007
Μηνύματα
175
Πόλη
Πειραιάς
ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ 1 ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! ΕΧΩ 4 ΑΓΡΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΙΣΟΓΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΑΠΑΓΑΛΟ,ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ - ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
 
αφου σκεφτεσαι να τα δωσεις θα σου προτεινα να τα γυρισεις εκει που παρθηκαν
την φυση, αμολατα να εισαι σιγουρος για την ευμαρια, ευημερια κα ιευτυχια τους
 
Θεωρω οτι η απελευθερωση ενως πουλιου που ζει πολυ καιρο στο κλουβι ασχετως με το τι ειναι καθιστα την επιβιωση του πολυ δυσκολη μιας και δεν γνωριζει πλεον πως να τραφει, εφοσον εμεις οι ιδιοι του τα προσφερουμε ετοιμα. Ειδικοτερα για τα αγριοπουλα που εχεις επειδη εκανα και εγω την ιδια σκεψη (να απελευθερωσω το δικο μου) με οσους συζητησα το ζητημα το θεωρουν εγκλημα για τον λογο που σου σου αναφερω παραπανω και μου συνεστησαν εφοσον μπηκα στην διαδικασια να το αγορασω απλα να το φροντιζω με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Εφοσον δεν μπορεις πλεον να φροντιζεις τα δικα σου γνωμη μου ειναι να τα δωσεις σε καποιον της εμπιστοσυνης σου που μπορει να τα φροντιζει. Επισης να εχεις υποψη σου οτι και ο παπαγαλος θελει πολυ προσοχη και φροντιδα απο τον ιδιοκτητη του.:)
 
"ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ 4 ΠΤΗΝΑ,ΓΕΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ! ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ! ΕΧΩ 1 ΦΑΝΕΤΟ,1 ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ,1 ΛΟΥΓΑΡΟ, 1 ΠΑΠΑΔΙΤΣΑ! ΑΥΤΑ😱 "

Αναστάσιε προφανώς μιλάς για τα ίδια πουλιά έτσι; Το παραπάνω είναι παράθεση από το 1ο μύνημα που είχες στείλει στο forum. Από τότε στον ίδιο χώρο τα έχεις ή μετακόμισες και δεν είναι πλέον κατάλληλες οι συνθήκες; Τα πουλιά συνολικά πόσο καιρό τα έχεις και πόσο εξηκειωμένα είναι με τον άνθρωπο; Τα ρωτάω αυτά για να μπορούμε να κρίνουμε ποιό είναι το καλύτερο για τα πουλιά. Όσο για τον παπαγάλο που λες πρέπει να ξέρεις ότι δεν έχει καμία σχέση με τα αγριοπούλια. Έχει άλλες ανάγκες και άλλες ευθύνες. Διάβασε αν θες τα σχετικά θέματα, δες τί χρειάζεται κάθε είδος παπαγάλου (από αυτά που σε ενδιαφέρουν) και μετά αποφασίζεις τι είναι το καλύτερο. Θα ήταν ανεύθυνο από εμάς πιστεύω χωρίς να γνωρίζουμε τίποτα να σου πούμε πάρε ή μην παίρνεις παπαγάλο.


 
Θεωρω οτι η απελευθερωση ενως πουλιου που ζει πολυ καιρο στο κλουβι ασχετως με το τι ειναι καθιστα την επιβιωση του πολυ δυσκολη μιας και δεν γνωριζει πλεον πως να τραφει, εφοσον εμεις οι ιδιοι του τα προσφερουμε ετοιμα. Ειδικοτερα για τα αγριοπουλα που εχεις επειδη εκανα και εγω την ιδια σκεψη (να απελευθερωσω το δικο μου) με οσους συζητησα το ζητημα το θεωρουν εγκλημα για τον λογο που σου σου αναφερω παραπανω και μου συνεστησαν εφοσον μπηκα στην διαδικασια να το αγορασω απλα να το φροντιζω με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Εφοσον δεν μπορεις πλεον να φροντιζεις τα δικα σου γνωμη μου ειναι να τα δωσεις σε καποιον της εμπιστοσυνης σου που μπορει να τα φροντιζει. Επισης να εχεις υποψη σου οτι και ο παπαγαλος θελει πολυ προσοχη και φροντιδα απο τον ιδιοκτητη του.:)
Το άγριο πουλί που έχει μεγαλώσει στη φύση δεν ξεχνάει ποτέ πως να τραφεί πίστεψέ με. Μόνο τα εκτροφής έχουν τέτοια προβλήματα. Εδώ επιβιώνουν παπαγάλοι που το έσκασαν από το κλουβί τους τα αγριοπούλια που είναι στο φυσικό τους περιβάλλον θα έχουν πρόβλημα;
 
Το ιδεατό θα ήταν να τα απελευθέρωνες σε μέρος με άλλα πουλιά σαν και αυτά ούτως ώστε να προσαρμοστούν γρήγορα. Μην τα αφήσεις μέσα στην πόλη.
 
ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ,ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 1 1\2 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΕ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΛΟΓΟ,ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΣΕ ΔΙΟΡΟΦΟ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΥΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ... ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΩΡΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Πουλιά άγρια τα οποία είναι σε κλουβί ενάμισι χρόνο, δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα να επανενταχθούν.
Σε ορισμένες περιπτώσεις, δεν έχουν καν προσαρμοστεί στο περιβάλλον του κλουβιού.
Αν τα απελευθερώσεις, θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν είναι μουδιασμένα οι μύες των φτερούγων (αν είναι σε πολύ μικρό κλουβί) & ότι δεν λείπουν (από τις φτερούγες) μεγάλα φτερά.
Θα πρέπει να τα απελευθερώσεις σε σημείο στην εξοχή, όπου θα είναι αρκετά πλατύ. Ώστε αν δεις ότι δεν μπορεί κάποιο να πετάξει καλά, να μη σου τρυπώσει σε κάποιο θάμνο.
Τέλος, το πιο καλό θα είναι να επιλέξεις & μέρος που έχει ήδη πουλιά του είδους τους (άρα & φαγητό).
 
Back
Top