Ασθένειες Παπαγαλος καθεται στον πατο

annamaria

PB New Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
18
Πόλη
Αθήνα
ο παπαγαλος μου καθεται στον πατο του κλουβιου... Ειναι αρρωστος; 😕
 
Απο ποτε συμβαινει αυτο; Εφαγε τιποτα σημερα; Νερακι ηπιε; Τι κανει στον πατο του κλουβιου, κοιμαται; Γενικα η διαθεση του πως ηταν τις τελευταιες ημερες; Παρατηρησες κατι περιεργο;
 
απλα καθεται οχι πολυ ωρα. Το εχει ξανακανει αλλη μια φορα μονο.
ΑΑΑ.. Βασικα χωνεται κατω απο τα χαρτια. Ναι εφαγε κανονικα το πρωι του εδωσα τα φρουτα του νερο ηπιε... Μολις τον ειδα κατω φρικαρα😱 και τον εβγαλα εξω.. Τωρα τον εβαλα μεσα.. Καθαριζει τα φτερα του... Μπορει να ειναι αρρωστος; 😕
 
Εαν ολα ειναι φυσιολογικα τοτε μαλλον δεν εχει κατι. Εχε ομως το νου και να τον παρακολουθεις. Μηπως τρωει κομματια απο εφημεριδα; Αν υπαρχει τετοια περιπτωση να του βαλεις λευκα χαρτια Α4 την επομενη φορα!
 
οχι δεν τρωει το χαρτι..υπαρχει περιπτωση να εχει παθει καταθλιψει η κατι τετοιο; Μηπως πρεπει να του βρω κοριτσι η δεν ειναι αναγκη; 😕
 
Εαν ασχολεισαι μαζι του και εχει παιχνιδια και περναει χρονο μαζι σου δεν τιθεται τετοιο θεμα! 😉
 
ευχαριστω παρα πολυ..😛επειδη σε βλεπω πολυ ενημερωμενο μηπως ξερεις αν γενικα τα sun conure μιλανε και σε ποια ηλικια; Επισηςο παπαγαλος σου ειναι υπεροχος για καποιο διαστημα φιλοξενουσα εναν τετοιο στο σπιτι μου ποσο τον εχεις παρει;
 
Δεν έχουν μεγάλη ικανότητα ομιλίας. Ένας φίλος που είχε έλεγε δύο λέξεις και τίποτα παραπάνω. Πάντως μιας και εγώ έχω κονουρακι, κάθεται στο πάτο όταν φοβάται κάτι. Να σου ζήσει.
 
ευχαριστω...
και ο δικος σου εχει πολυ ωραια χρωματα... Ποσο χρονων ειναι; Εσενα μιλαει;
 
Μια γνωστη μου εχει εναν Jenday conure, ειναι οπως ο δικος σου αλλα με πρασινο στις φτερουγες και μιλαει λιγο. Γελαει και λεει "love ya" , "c'mere" και νομιζω καναδυο λεξεις ακομη. 😀 Ενας αλλος που ξερω και εχει εναν sun conure λεει μια φραση και μια λεξη νομιζω.. O παπαγαλος μου ειναι εξαιρεση, τον αγορασα πολυ φθηνα, αλλα αρρωστο διοτι περιμενανε να πεθανει για να τον ξεφορτωθουνε επειδη εκλεινε το μαγαζι και δε θα ξαναφερνανε πουλια. Δοξα τω Θεο αυτη τη στιγμη ειναι υγιεστατος! Παντως για να παραγγειλεις μωρο κοστιζει οσο και ενας γκρι αφρικανικος. Ενδιαφερεσαι να αγορασεις η ρωτας πληροφοριακα; 😉
 
ευχαριστω...
και ο δικος σου εχει πολυ ωραια χρωματα... Ποσο χρονων ειναι; Εσενα μιλαει;

Στις 15 του μήνα γίνεται ενός έτους. Οι blue crown έχουν τη μεγαλύτερη ικανότητα από όλες τις κονουρες.Λέει πολύ καθαρά. Έλα, κάτω, καλόο, κοκο όταν του δίνεις να φάει φρούτα. Όχι πολύ καθαρά νάνι νάνι όταν τον πάω για ύπνο,Κώστα και Πάρη τι κάνεις. Γελάει και δίνει φιλιά
 
οχι δεν τρωει το χαρτι..υπαρχει περιπτωση να εχει παθει καταθλιψει η κατι τετοιο;

μην ανησυχεις τσαμπα... αν ειναι ζωηρος, τρωει κτλ ειναι μια χαρα.
ισως παει κατω για να παρει κατι που του επεσε...ή για να κοψει κομματια απο το χαρτι που του εχεις στον πατο...
παρατηρησε τον να δεις οταν παει κατω τι κανει; Ποσο καθεται κτλ.:)
 
Κι' εμένα ο δικός μου κονουράκι είναι και συγκεκριμένα nanday!
Είναι ενός χρόνου και έχει αρχίσει να λέει λίγες λεξούλες και κάνει ήχους... 😀
Πιστεύω όμως ότι έστω κι αν δεν έχουν μεγάλη δυνατότητα ομιλίας, όσο ασχολείσαι, τόσο εκείνα μπορεί να πουν και κάτι παραπάνω...
 
Μια γνωστη μου εχει εναν Jenday conure, ειναι οπως ο δικος σου αλλα με πρασινο στις φτερουγες και μιλαει λιγο. Γελαει και λεει "love ya" , "c'mere" και νομιζω καναδυο λεξεις ακομη. 😀 Ενας αλλος που ξερω και εχει εναν sun conure λεει μια φραση και μια λεξη νομιζω.. O παπαγαλος μου ειναι εξαιρεση, τον αγορασα πολυ φθηνα, αλλα αρρωστο διοτι περιμενανε να πεθανει για να τον ξεφορτωθουνε επειδη εκλεινε το μαγαζι και δε θα ξαναφερνανε πουλια. Δοξα τω Θεο αυτη τη στιγμη ειναι υγιεστατος! Παντως για να παραγγειλεις μωρο κοστιζει οσο και ενας γκρι αφρικανικος. Ενδιαφερεσαι να αγορασεις η ρωτας πληροφοριακα; 😉
βασικα θελω να βρω μια φιλη στον Sunny.. Αν κατσει στο ιδιο κλουβι με ενα cocatiel λες να υπαρχει προβλημα;
 
βασικα θελω να βρω μια φιλη στον Sunny.. Αν κατσει στο ιδιο κλουβι με ενα cocatiel λες να υπαρχει προβλημα;

Καλο ειναι να μην βαζουμε στο ιδιο κλουβι πουλια απο διαφορετικες ηπειρους. Να θυμασαι πως οι παπαγαλοι ειναι διεκδικητικοι με το χωρο τους ανεξαρτητως φυλου, ετσι οποιον και να βαλεις στο κλουβι του αλλου μπορει να υπαρξουν προβληματα. Και το conure ειναι αρκετα πιο δυνατο απο ενα κοκατιλ και μπορει να το τραυματισει. Γιατι δεν σκεφτεσαι να αγορασεις ενα ιδιο μωρο να το μεγαλωσεις εσυ, αν θελεις να του παρεις παρεα; 😉
 
Καλο ειναι να μην βαζουμε στο ιδιο κλουβι πουλια απο διαφορετικες ηπειρους. Να θυμασαι πως οι παπαγαλοι ειναι διεκδικητικοι με το χωρο τους ανεξαρτητως φυλου, ετσι οποιον και να βαλεις στο κλουβι του αλλου μπορει να υπαρξουν προβληματα. Και το conure ειναι αρκετα πιο δυνατο απο ενα κοκατιλ και μπορει να το τραυματισει. Γιατι δεν σκεφτεσαι να αγορασεις ενα ιδιο μωρο να το μεγαλωσεις εσυ, αν θελεις να του παρεις παρεα; 😉
ευχαριστω... Θα δω τι θ κανω.. Οταν παρω θα σου πω πως τα περνανε..🙄
 
Back
Top