Γενικά Παπαγαλος λατρης της τεχνολογιας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
Το Budgie μου, οποτε βγαινει εξω απ το κλουβι και με βλεπει να κραταω ταμπλετ ή κινητο,τρεχει προς αυτα, παει και τσιμπαει την οθονη, τα γρατσουναει κλπ. Γιατι το κανει αυτο; 😕Μηπως ειναι επικυνδινο για το πουλι; Εγω τι μπορω να κανω γι αυτο;
 
Τον προκαλεί το φως μάλλον. Πολλές συζητήσεις γύρω από την ακτινοβολία. Για πολλούς λόγους φρόντιζε να μην είναι προσβάσιμο στο πουλί. Π.χ να πατήσει redial και να σε χρεώσει πως το βλέπεις;
 
Το κανει και χωρις να ναι ανοικτη η οθονη! 😛
Σωστο κι αυτο, ευτυχως μεχρι τωρα το μονο που κανει ειναι να παταει πανω στο πληκτρολογιο γραφωντας και στελνοντας ασυναρτησιες σε ιστοτοπους και φιλους 😛
Και κατι ακομα, συχνα οταν τον βγαζω απ το κλουβι πεταει πανω στον καναπε και ξυνει τα νυχια του στο υφασμα.. Πως ερμηνευεται η συμπεριφορα αυτη;
 
Ξύνουν και τα νύχια και τα ράμφη τους. Γι αυτό βάζουμε εκτός από σουπιοκόκκαλο και πέτρα.
Κάθε πουλί έχει δικό του χαρακτήρα. Το δικό μου το αρσενικό όταν τρώει χόρτα, μετά από δυο τρεις τσιμπιές πάει και καθαρίζει το ράμφος του στην πέτρα. Έχουν κι αυτά ψυχαναγκαστικές αντιδράσεις. Μπορεί δύο παπαγαλάκια να κάνουν το ίδιο ακριβώς πράγμα αλλά η εξήγηση να είναι διαφορετική για το καθένα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Δικιο εχεις, σιγουρα παιζει ρολο κι ο χαρακτηρας! Αυτη τη στιγμη εχω πετρα ασβεστιου μονο, θα του βαλω και κοκκαλο σουπιας να ειμαι καλυμμένη 😛
 
Και επίσης είναι ζηλιάρικα, αφού τρως κάτι ή παίζεις εσύ με κάτι, θέλει να το κάνει ή να δοκιμάσει και αυτό.
 
😀 κοιτα να δεις 😛 Μπορω δηλαδη να χρησιμοποιησω το χαρακτηριστικο τους αυτο για να κανω τον δικο μου να φαει ενα φρουτο ή λαχανικο που μεχρι τωρα δεν δοκιμαζει;
 
Αντε θα το δοκιμασω, ας ελπισουμε να πιασει, ειναι αρκετα ιδιοτροπος στο θεμα του φαγητου😛
 
Back
Top