Διατροφή Παπαρουνόσπορος, νίζερ και καναβούρι ως βασική τροφή για καναρίνια

ΜΑΚΗΣ 25

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2017
Μηνύματα
19
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα στην ομαδα μας.. Θελω να ρωτησω ο παπαρουνοσπορος και το νιζερ , μαζι με καναβουρι κανει σαν βασικη τροφη για καναρινια, αν ναι ποια εισαι η σωστη ποσοτητα;
σας ευχαριστω πολυ
 
Αν εννοείς ως βασική τροφή για να τρώνε καθημερινά μόνο αυτά τα 3σπόρια... Εννοείται πως οχι... Τα καναρίνια πρέπει να τρώνε και αμυλουχους σπόρους και λιπαρους...
Διάλεξε ένα καλό μείγμα τροφής και ως πρόσθετα σπόρια μπορείς να προσφέρεις ότι θέλεις στα πουλιά σου απο τα επιτρεπόμενα και μόνο φυσικά...
Άσε που τον παπαρονοσπορο δεν κάνει να τον δίνουμε καθημερινά είναι λιπαρος σπόρος και λέγεται πως αν δίνεται πολύ συχνά πως κόβει το κελαηδημα... Καταταλλα απο όσο ξέρω νομίζω πως μπορείς να τον δίνεις σε περιόδους αναπαραγωγων και πτερορροιας.. Εγώ προσωπικά δεν τον προσφέρω στα πουλιά μου.. Αλλά ούτε και πρόκειται.. 🙂
 
οταν λες αμυλουχους σπόρους και λιπαρους... Τη εννοεις; Ειμαι νεος στο (χομπι ) αυτο και περα απο το αυγο και το καναβουρι δεν ξερω κατι αλλο
 
Άσε που τον παπαρονοσπορο δεν κάνει να τον δίνουμε καθημερινά είναι λιπαρος σπόρος
Και ιδιαίτερα ακριβώς σε σχέση με άλλους σπόρους που προσφέρουν πολύ περισσότερα.
Η αντίληψη μάλιστα που τον ακολουθεί από παλιά είναι πως βοηθά στην "αναπαραγωγική ετοιμότητα", χωρίς προσωπικά να έχω την ίδια γνώμη για κάτι τέτοιο.
 
Αμυλουχους εννοώ πχ:κεχρι, βρώμη κλπ
Ενω οι λιπαροι:νιζερ, καναβουρι, καμελινα, περιλλα, λιναροσπορος,ρουπσεν κλπ...
Δηλ αυτή τη στιγμη" τι τρώνε τα πουλιά σου;
Πρέπει να αγοράσεις μια καλή συσκευασμενη τροφή οπωσδήποτε...
Και εκτός την τροφή που είναι το βασικό τους μείγμα... Κανει να τρώνε μια φορά την εβδομάδα η ανα δέκα μέρες ένα αυγό.. 15λεπτά βρασμένο μαζί με το τσόφλι που θα τους το προσφερεις η αυγοτροφή η οποία εννοείται θα είναι συσκευασμενη και όχι χύμα και ούτε σε διαφανή σακουλάκια... (στην εποχή της πτερορροιας όμως.. Που είναι το καλοκαίρι.. Το αυγό η την αυγοτροφή θα τα δίνεις 3φορές γιατί τότε που χάνουν φτεράκια έχουν ανάγκη απο πρωτεΐνη!)
Επίσης μπορείς να προσφέρεις στα πουλιά σου.. χόρτα, λαχανικά και φρούτα.... Τα οποία μπορείς να τα προσφέρεις 3 φορές την εβδομάδα.. Καλά πλυμμενα σε νεροξυδο, αφου τα βάζεις στο νεροξυδο θα τα ξεπλενεις καλά μετά και ύστερα θα τα προσφερεις στα πουλιά σου στεγνά και θα τα αφήνεις κανα δίωρο στο κλουβί και σε μικρή ποσότητα... Τα χόρτα και τα λαχανικά μπορείς όμως να τα δίνεις και πιο συχνά ενώ τα φρούτα λίγο πιο αραιά γιατί περιέχουν ζάχαρη...
Στο κλουβί τους πρέπει να έχεις μόνιμα ένα κόκκαλο σουπιας. Γιατί είναι μια καλή πηγή ασβεστίου και μετάλλων και πάνω σ'αυτό τρίβουν το ράμφος τους γι'αυτό δεν πρέπει να λείπει ποτέ απο το κλουβί...
Για ότι άλλο χρειαστείς ανοίγεις καινούργιο θέμα!
 
Αν έχεις λίγα καναρίνια, τότε με μια απο αυτές τις τροφές θα είσαι οκ!
Μόνο χύμα τροφή/βιταμινη και αυγοτροφή να μην αγοράζεις γιατί δεν κάνουν καλό...
 
οταν λες αμυλουχους σπόρους και λιπαρους... Τη εννοεις;
Επιπρόσθετα και αναλυτικά μπορείς να δέις και αυτό το άρθρο:
https://community.petbirds.gr/threads/Οι-σπόροι-και-η-θρεπτική-τους-αξία.17660/
Αν είναι να αγοράσεις κάτι επιπλέον του βασικού μείγματος θα πρότεινα να πάρεις επώνυμα και συσκευασμένα σακουλάκια του 1 κιλού περιλλα και νίζερ απο ενημερωμένα pet shop και κία σε μικρότερες συσκευασίες,την οποία δίνουν και τα καταστήματα βιολογικών προιόντων. Όλα αυτά μαζί να μην ξεπερνούν μια κοφτή κουταλια της σούπας ανα καναρίνι και ανα εβδομάδα.
Πριν καν σκεφτείς για αναπαραγωγή και για περίτεχνα μείγματα να επιστρέψεις να τα συζητήσουμε.:)
Καλή αρχή.
 
Back
Top