Αναπαραγωγή Παράκληση για αρσενικό καναρινάκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Jewene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Jewene

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2017
Μηνύματα
41
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα. Με λένε Γιάννη και θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσε κάποιος να μου δανείσει ένα αρσενικό καναρινάκι για ζευγάρωμα με κοινή θηλυκή κανάρα. Τη θηλυκιά την έχω από το Νοέμβρη και ήθελα να τη ζευγαρώσω με ένα αρσενικό timbrado που μου είχαν κάνει δώρο πέρσι τα Χριστούγεννα. Το αρσενικό μου μέχρι το καλοκαίρι ήταν ζωηρό, πάντα καλόκεφο και μας ξετρέλαινε όλους με το υπέροχο κελάηδημα του. Από τότε που έκανε πτερόρια είναι πολύ ήσυχο και δεν κελαηδάει και ενώ από κάτω φαίνεται ότι έχει πυρώσει κανονικά δεν τον ενδιαφέρει καθόλου η θηλυκιά κανάρα η οποία είναι και πανέμορφη. Χθες και τα 5 αυγά της δεύτερης γεννας ήταν τελικά αβάτευτα αφού τους έκανα ωοσκώπηση 9 μέρες που τα κλώσαγε και το μόνο που υπήρχε ήταν ο κρόκος ο οποίος όταν τα άνοιξα δεν είχε κανένα λευκό σημαδάκι. Ο αρσενικός φοβάμαι ότι έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα αφού τουλάχιστον μία φορά τον μήνα και κυρίως όταν ο καιρός είναι κακός κάθεται κάτω από μελαγχολία. Όταν του μιλάω ανεβαίνει στην πατήθρα και τιτιβίζει. Τη θηλυκιά δεν την έχει βατέψει ούτε μια φορά, σας το υπογράφω αυτό. Επειδή το θηλυκό είναι πολύ πυρωμένο και στεναχωριέμαι να τη βλέπω να φλερτάρει άδικα το αρσενικό θα ήθελα να τη βάλω με ένα αρσενικό καναρινάκι άλλο για ζευγάρωμα.
διαμονή και κατάσταση των πουλιών
Τα πουλιά συγκεκριμένα είναι 5 και ζούνε όλα σε ένα ύσηχο και καλά προφυλαγμένο από αρπακτικά και παράσιτα μπαλκόνι. 1 αρσενικό καρδερινοκάναρο που ζει μόνο του σε ένα ευρύχωρο κλουβί και όλη τη μέρα κελαηδάει, δυστυχώς μόνο καναρίνι, μία 100% εκτροφής καρδερίνα η οποία όμως δεν φοράει δαχτυλίδι κλειστού τύπου, αν θέλετε μπορώ να σας δώσω γραπτά κάποια αποδειχτηκά στηχεία, ένα ζευγάρι timbrado κοινό και μία σκουφάτη κανάρα. Μένω Αθήνα στην περιοχή Άνω Ηλύσια και τα πουλάκια τα φροντίζω πολύ καλά αν σας ανησυχεί αυτό. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα γιατί από εσάς έχω μάθει πάρα πολλά για τα καναρίνια.
 
Δυστυχώς δεν έχω κάναρο διαθέσιμο και πιστεύω πως αυτή την εποχή δύσκολα θα βρεις γιατί οι περισσότεροι έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους και βρίσκονται σε φάση προετοιμασίας ή αναπαραγωγής.
Θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις το κάναρό σου, πιστεύω ότι υπάρχει χρόνος για να τον ενισχύσεις διατροφικά και να τον ετοιμάσεις για την αναπαραγωγή.
Στην θέση σου:
1. Θα απομάκρυνα το ζευγάρι από τα άλλα πουλιά και ειδικά από το καρδερινοκάναρο που με το συνεχές κελάηδισμα του μπορεί να έχει κομπλάρει τον αρσενικό σου.
2. Θα αφαιρούσα την φωλιά και θα τοποθετούσα το διαχωριστικό
3. Ενίσχυση της διατροφής ειδικά του αρσενικού με βραστό αυγό, αυγοτροφή, συσκευασμένους σπόρους και ίσως
κάποια βιταμίνη όπως η ferti-vit ή κάποια άλλη.
4. Λίγο πιο λιτή διατροφή στην θηλυκιά και καθημερινό μπάνιο.
5. Αρχές Μαΐου τοποθέτηση φωλιάς - νήματος και μόλις η θηλυκιά έχει μισοφτιάξει την φωλιά αφαίρεση του
διαχωριστικού.
Όσον αφορά την συμβίωση των καναρινιών και καρδερινοκάναρων και το τραγούδι τους σίγουρα κάποιοι από το forum θα μπορούν να μας ενημερώσουν καλύτερα.
καλή επιτυχία!
 
Δυστυχώς δεν έχω κάναρο διαθέσιμο και πιστεύω πως αυτή την εποχή δύσκολα θα βρεις γιατί οι περισσότεροι έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους και βρίσκονται σε φάση προετοιμασίας ή αναπαραγωγής.
Θα σου πρότεινα να μην απορρίψεις το κάναρό σου, πιστεύω ότι υπάρχει χρόνος για να τον ενισχύσεις διατροφικά και να τον ετοιμάσεις για την αναπαραγωγή.
Στην θέση σου:
1. Θα απομάκρυνα το ζευγάρι από τα άλλα πουλιά και ειδικά από το καρδερινοκάναρο που με το συνεχές κελάηδισμα του μπορεί να έχει κομπλάρει τον αρσενικό σου.
2. Θα αφαιρούσα την φωλιά και θα τοποθετούσα το διαχωριστικό
3. Ενίσχυση της διατροφής ειδικά του αρσενικού με βραστό αυγό, αυγοτροφή, συσκευασμένους σπόρους και ίσως
κάποια βιταμίνη όπως η ferti-vit ή κάποια άλλη.
4. Λίγο πιο λιτή διατροφή στην θηλυκιά και καθημερινό μπάνιο.
5. Αρχές Μαΐου τοποθέτηση φωλιάς - νήματος και μόλις η θηλυκιά έχει μισοφτιάξει την φωλιά αφαίρεση του
διαχωριστικού.
Όσον αφορά την συμβίωση των καναρινιών και καρδερινοκάναρων και το τραγούδι τους σίγουρα κάποιοι από το forum θα μπορούν να μας ενημερώσουν καλύτερα.
καλή επιτυχία!
Φυσικά και δεν θα απορήψω τον καναρο μου. Το πουλάκι είναι φουλ πυρομένο από κάτω αλλά δεν βατεύει ούτε και κελαηδάει. Σήμερα τον εύγαλα από το κλουβί γιατί τον κυνήγαγε να την βατέψει και μαλών έκανα σωστά γιατί τον απομάκρηνα εντελώς από τα άλλα και τον έβαλα στο μπαλκόνι της καραντίνας και στην αρχή καθώταν σαν βαλσαμωμένος πάνω σε μία πατήθρα και μόλις πήγα κοντά του και άρχισα να του μιλάω έγινε άλλο πουλί. Ήμασταν και οι 2 για βίντεο. Θα κάνω ότι μπορώ για να τον φέρω στα ίσα του και αν όλα πάνε καλά θα τον ξαναβάλω αρχές Μαΐου.
 
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και για τις συμβουλές σου.
 
Τώρα που τον έχεις μόνο του θα μπορέσεις να καταλάβεις τι γίνεται και με το κελάηδισμα, αν θες πες μας για την συμπεριφορά του τώρα που είναι μακριά απο το καρδερινοκάναρο για να μαθαίνουμε και εμείς!
 
Είμαι 100% σίγουρος ότι η άλλη θηλυκιά η σκουφάτη θα τον επηρέαζε περισσότερο από το καρδερινοκάναρο! Σηκώνω τα χέρια ψηλά με αυτό το πουλί μου είχε κάνει ένα κλούβιο αυγό όταν την είχα βρει στο δρόμο όπως έχω πει και σε άλλο θέμα αλλά κελαηδάει περισσότερο από 3 πυρωμένα αρσενικά καναρίνια! Ιδικά από χθες που την έχω ενώσει μετά από ένα μήνα χώρισμα με την καρδερίνα για ζευγάρωμα... Έχει τρελάνει μέχρι και το καρδερινοκάναρο. Χωρίς καθόλου πλάκα! Πάντως ο κάναρος δεν κελάηδησε καθόλου παραμόνο τιτίβιζε ασταμάτητα όταν του μίλαγα για κανένα δεκάλεπτο.
 
Με άλλα λογια σκοπεύεις σε καρδερινοκάναρα, ενώ έχεις ήδη ενα που κελαηδά καναρινι. Μηπως να το σκεφτόσουν ξανά αυτο το ζευγάρωμα; Τα θηλυκά τι θα απογίνουν;
 
Back
Top