Ασθένειες Παράλυση κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kirki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kirki

PB New Member
Εγγραφή
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
8
Καλημέρα σας..

εχουμε ενα κοκατιλ 1μιση χρονου. τον νοεμβρη παραλιγο να τον χασουμε λογω ασθενειας στο συκωτι.. απο τοτε αφου ακολοθησαμε θεραπεια φτασαμε σε ενα σημειο οπου ο πτηνιατρος δε μπορουσε να τον βοηθησει αλλο κ το πουλι ηταν σα σπασμενοκ καθοταν συνεχεια κατω.. Δε το βαλαμε κατω ομως.. με ταισματα κρεμμας νεοσσου καταφεραμε να ζει μεχρι σημερα κ να παρει αρκετα τα πανω του (εχοντας βεβαια κ πισογυρισματα). εδω κ κοντα 2 βδομαδες αρχισαν να παραλυουν τα ποδια του.. υπαρχει κατι που μπορω να κάνω; Εχω ακουσει οτι ανθρωποι εχουν χρησιμοποιησει για το συμπτωμα της παραλυσησ αλλα απο κοκιδιαση το baycox.. Πιστευεται οτι θα βοηθούσε;

ευχαριστω πολύ
 
δε το βαλαμε κατω ομως

Δεν γνωρίζω από παπαγάλους, όμως υπαρχουν πολύ έμπειρα μέλη που θα σου πουν τις απόψεις τους. Γράφω απλά για να σου πω μπράβο για την αφοσίωση και την αγάπη που δείχνετε στο πουλάκι!
 
Καλημερα! Η παραλυση οφειλεται στο συκωτι δλδ η καπου αλλου; το καθε φαρμακο ειναι για συγκεκριμενη παθηση. Πιστευω οτι ενα λαθος φαρμακο θα επιβαρυνε τη κατασταση του πουλιου!
 
καλημερα..
[automerge]1550223668[/automerge]
..φιλε.. μόλις αυτο μου στειλε κ ο γιατρος του.. Την εχω πρηξει αδερφε.. μπαινω ψαχνω..
[automerge]1550223717[/automerge]
κ της στελνω.. Δεν ξερω αν εχει νοημα.. Φτασαμε τα 70 γρ ρε συ..
 
Epatosil.. Δε μπορω να θυμηθω πως μου το ειχε πει..
[automerge]1550225644[/automerge]
το συκωτι του ειχε προβλημα.. κ δεν ειμαι σπιτι να βρω εξετασεις
 
Kαλησπερα Σας..

θα θελα να μοιραστω μαζι σας οτι ολα τελειωσανε..

χτες το απογευμα κοιμησαμε τον Μαρκο μας.. Δωσαμε μεγαλη μαχη αλλα τελικά χασαμε.. Από τα μεσα του νοεμβρη ταλαιπωριωτανε..
[automerge]1550506902[/automerge]
fortunatos ειχε παθει ζημια το συκωτι του απο καποιον υιο.. αυτο ειχαν δειξει οι εξετασεις του.. Περαιτερω εξετασεις δε καναμε γιατι το πουλι ηταν ξεγραμμενο απο τελη δεκεμβρη.. Δε γυρναγε με τιποτα οποτε δεν ειχε σημασια να μαθουμε ποιος υιος ητανε κ αν ητανε τερματικος..η βασικη του θεραπεια ηταν το επατοσιλ..
 
Λυπάμαι βαθύτατα για τον θάνατο του... Πολύ κρίμα... Θα "ξεκουραστεί"... 😥

Εσείς κάνατε ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό για να το σώσετε. Αυτό να σκέφτεστε και να παρηγορείστε.
 
Σας ευχαριστω παρα πολυ ολουσ σασ ..

μικρο το διαστημα που τον ειχα παρεα μου.. μεγαλο το δεσιμο.. Τεραστια η απωλεια..

δεν ειχα ποτε πριν απο το μαρκο κ την κιρκη ( 22/12/18 ) τα πρωτοπιασα στα χερια μου..

εδω κ καιρο μεχρι να με παρει ο υπνος κοιμοτανε μαζι μου, στη μασχαλη η στο μπρατσο μου η στο λαιμο μου.. Τελευταιες μερες που ποναγανε πιο πολυ τα ποδια του κοιμομασταν μαζι..

εχτες ημουνα απιστευτα μουδιασμενος.. Δεν ειχα καταλαβει τι εχει παιξει..

μετα απο 3 μηνες ++ που ετρεχα το βραδυ να τον βρω ειτε στην κλινικη, ειτε σπιτι για να τον ταισω κ να τον παρω αγκαλια κ να ξαπλωσουμε, απλα δεν ξερω αν την παλευω σημερα να γυρισω σπιτι χωρις να ειναι εκει αυτα τα δυο ματια να με περιμενουν..
 
Back
Top