Ασθένειες Παράλυση ποδιού σε μπάντζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, καλησπέρα!
Ο Τσίκης μας δεν είναι καθόλου καλά και θέλω την βοήθεια σας επί του θέματος, αν ξέρει κάποιος να μας πει. Πριν 2 εβδομάδες πέθανε από καρκίνο η σύντροφός του και από τότε περνούσε ο καημένος μια κατάθλιψη, ωστόσο, φερόταν κανονικά, έτρωγε και έπινε, βολτάριζε κανονικά. Πριν 2 μέρες παρατήρησα ότι κρατά το ένα ποδαράκι του ανεβασμένο και είναι συνέχεια φουσκωμένος, κοιμάται, κινείται ελάχιστα. Στην αρχή νόμιζα πως τραυματίστηκε, αλλά εξετάσαμε το ποδαράκι και δεν είχε κάτι το εμφανές, φαινόταν, ωστόσο, σαν να μην το ένοιωθε από το γόνατο και κάτω. Εδώ να σας πω, πως ο Τσίκης είναι περίπου 6-7 ετών, αν όχι μεγαλύτερος, και όταν τον σώσαμε είχε έναν αρκετά μεγάλο όγκο στην κοιλίτσα. Τότε τον είχαμε πάει σε ιατρό και μας είπε να μη τον πειράξουμε, με καλή διατροφή και τα λοιπά θα μειώνονταν, όπως και έγινε εν τέλει. Δεν έχει φύγει τελείως ο όγκος, αλλά όλα αυτά τα χρόνια μειώθηκε σημαντικά και ο Τσίκης ήταν ένα ευτυχισμένο μπάντζι. Χθες μας επισκέφτηκε η ιατρός, τον εξέτασε πολύ καλά, δεν βρήκε κάτι και εκείνη και είπαμε να του δώσουμε βιταμίνες ξανά (δίνω 1 φορά το μήνα σε όλα μας τα πουλιά), να δώσουμε και Nutriforce σε βραστό αυγό για ενδυνάμωση του οργανισμού του και να τον παρακολουθούμε απλά προς ώρας. Σήμερα του έβαλα και ειδική λάμπα ευρέου φάσματος για φως ηλίου, που την απόλαυσε πολύ. Αλλά βλέπω ότι σχεδόν δεν έχει φάει τίποτε όλη μέρα, πήγε στην τροφή και έκανε πως τρώει, για να το δω εγώ, όμως, στην ουσία δεν κατάπιε ούτε ένα σπόρι... Ξέρω, ότι όταν ένα πουλί σταματά να τρώει, αρχίζει και η αντίστροφη μέτρηση(((( Ναι, είναι παππούλης, έχει όγκο και ίσως και άλλα θέματα που δεν γνωρίζουμε, αλλά με βασανίζει το ερώτημα - γιατί παρέλυσε το ποδαράκι του; Ψάχνω πληροφορίες στο διαδίκτυο όλη μέρα, αλλά δεν βρίσκω κάτι ουσιώδες που να ταιριάζει στη δική μας περίπτωση( Και σπάω το κεφάλι μου για το τι άλλο θα μπορούσαμε να κάνουμε για να νοιώσει καλύτερα((( Προτάσεις; Γνώμες, παρακαλώ;
 
αλλά όλα αυτά τα χρόνια μειώθηκε σημαντικά και ο Τσίκης ήταν ένα ευτυχισμένο μπάντζι
Αν θυμάμαι καλά, έχεις ολόκληρη αποικία...
Οφ τόπικ αλλά ελπίζω στο καλύτερο για το μπατζάκι, όπως όλα αυτά τα χρόνια!
 
Η γιατρός τι είπε;
Είπε ότι από το γόνατο και κάτω δεν αισθάνεται το πόδι του, σύστησε βιταμίνες και το φάρμακο που προανέφερα, καθώς και την λάμπα για βιταμίνη D. Αυτά προς ώρας και παρακολούθηση(
[automerge]1550431569[/automerge]
Αν θυμάμαι καλά, έχεις ολόκληρη αποικία...
Οφ τόπικ αλλά ελπίζω στο καλύτερο για το μπατζάκι, όπως όλα αυτά τα χρόνια!
Ναι, έχω κοπάδι, φτάσαμε με διάφορα είδη τώρα στα 20 πουλιά.
[automerge]1550431657[/automerge]
Πήγα τώρα και του έβαλα ξανά τη λάμπα, κούρνιασε και κοιμήθηκε λίγο. Μετά, είδα ότι πήγε και έφαγε λίγα σπόρια. Συνεχίζει να μην το πατά το ποδαράκι και να φουσκώνει, όμως... (
 
Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποια εσωτερική μόλυνση η να έκανε μετάσταση ο όγκος.
 
Back
Top