Ασθένειες Παράξενα "κέρατα"

dikatgreece

PB Member
Εγγραφή
4 Δεκ 2007
Μηνύματα
704
Πόλη
Αθήνα
Σήμερα διαπίστωσα ότι το αρσενικό μπλε παπαγαλάκι μου στο εμπρός μέρος πάνω από τα ρουθούνια έχει "πετάξει" 4 καλαμάκια φτερών χωρίς φτερά ενώ στην άκρη τους είναι μαύρα. Τον έπιασα και διαπίστωσα ότι τέτοια καλαμάκια έχει και πιο πίσω σε μικρότερο βαθμό, ενώ οταν τον ξαναέβαλα στο κλουβί αρκετά φτεράκια έμειναν στο χέρι μου όπως και μικρά λευκά κομματάκια σαν "ζάχαρη". Επιπλέον τα μαύρα σημαδάκια όταν τα έξυσα αλαφρά με το νύχι αποκοληθήκαν από το καλαμάκι.
Η διάθεση του πουλιού είναι κανονική χωρίς κάτι παράξενο. Συνημμένα βάζω φωτό οι οποίες είναι ότι καλύτερο μπορώ να κάνω. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; (Ανέστη μια και ασχολείσαι με παπαγάλους έχεις κάποια άποψη επί του θέματος; )
 

Συνημμένα

  • IMAG0169.webp
    IMAG0169.webp
    30,4 KB · Προβολές: 146
  • IMAG0170.webp
    IMAG0170.webp
    29,5 KB · Προβολές: 144
  • IMAG0171.webp
    IMAG0171.webp
    8,4 KB · Προβολές: 135
  • IMAG0172.webp
    IMAG0172.webp
    40,5 KB · Προβολές: 128
Δεν μοιαζουν με τα συνηθισμενα "αγκαθακια" των καινουριων φτερων;
 
Ειναι τα νεα φτερακια... Τωρα ειναι μια μικρη περιοδος αλλαγης φτερωματος, μερικη αλλαγη γινεται... Του δικου σου ειναι ροζ διοτι τα φτερα εκει στο κεφαλι του ειναι ασπρα και φαινονται τα αγγεια απο μεσα. Αυτο που εβγαινε στο χερι σου ειναι η μεμβρανη που περιβαλλει τα νεα φτερα και τα κανει σκληρα ωστε να μπορουν να βγουνε απο το δερμα. Αφου εχει ταιρι δεν χρειαζεται να τα καθαριζεις εσυ οπως θα χρειαζοτανε αν δεν ειχε διοτι δεν φτανουν να τα καθαρισουν μονα τους εκει πανω και να ελευθερωσουν τα νεα φτερα. Ομως μην τα πολυτραβας θελει πολυ απαλα γιατι πονανε και ουτως η αλλως τα πουλια δεν νιωθουν και πολυ ανετα την περιοδο που βγαζουν νεα φτερα. Εγω τα καθαριζω στο Φοιβο, ερχεται και γερνει το κεφαλι του εκει που βγαινουν τα καινουρια για να καθαρισω τη μεμβρανη αυτη αλλα οταν καποιο δεν ειναι ετοιμο και το πειραξω τον ενοχλει και φωναζει και τραβιεται.
μετα απο ενα λεπτο το ξεχναει και ξαναθελει βεβαια...
 
Επισης για να πεσουν βοηθαει πολυ το μπανιο. με το νερο μαλακωνουν πιο ευκολα κ πεφτουν. Η μπανιερουλα γεμιζει "ζαχαρη" που λες κι εσυ ή "πυτιριδα" που το λεω εγω!
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη αν άργησα να απαντήσω διότι έλλειπα. Πράγματι όταν τα πείραξα ο μικρούλης φάνηκε να πονάει. Αγχώθηκα μην είναι ακάρεα φτερών και επισκέφτηκα το πετ που μου είπαν τα ίδια πράγματα. Παρήγγειλα και άλατα για το μπάνιο (να μαλακώσει το δέρμα κ΄τα φτερά) και ελπίζω μετά το Σαββατοκύριακο όλα να είναι καλά. Και παλι ευχαριστώ.
 
:D

Ελπίζω όχι... Που να ψάχνω να βρω τον υπεύθυνο. Αχχχχχχχχ. Γυναίκες σου λένε μετά...
 
Back
Top