Ασθένειες Παράξενη ασθένεια σε καναρινι, ειχε κανεις παρομοια εμπειρια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mamadok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mamadok

PB Member
Εγγραφή
9 Αυγ 2009
Μηνύματα
68
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πρίν από δύο μήνες μου έσβησε ένα καναρίνη μου 7 ετών. Το πήρα για να δώ τί έχει γιατί δεν μου άρεσαι η στάση του και μέσα στο χέρι μου ξεψύχησε. Οταν φύσηξα τα φτερά του για να δώ μήπως είχε βγάλει σπυρί τρόμαξα. Η πλάτη του από τον λαιμό μέχρι την ουρά ήταν ανοιγμένη σε δυό σειρές θαρείς με μαχαίρι και ανοιγμένο το κρεατάκι του. Οποιον ρώτησα ειδικό ή μή κανείς δεν ήξερε να μου πεί τί το προκάλεσαι. Καταλαβαίνετε τί απολύμανση έπεσε στο κλουβί για να μή πάθει τίποτα κι ο ευδόκιμος,το άλλο καναρίνη μου που κελαιδάει σαν τρελλό. Μήπως κανένας φίλος είδε παρόμοια ασθένεια;
 
Λιζα καλως ηρθες!
Μηπως δεχτηκε επιθεση απο καποιο ζωο;
Το εχεις σε εσωτερικο η εξωτερικο χωρο..

Το σπυρι που αναφερεις ειναι αδενας και το εχουν ολα τα πουλακια!

Όλα τα πουλιά στα άνω μέρος της βάσης της ουράς (πάνω από την αμάρα) και κάτω από το δέρμα έχουν έναν αδένα, που ονομάζεται ουροπυγικός. Αυτός ο αδένας παράγει ένα έκκριμα το οποίο περιέχει λιπαρά οξέα και κερί. Το έκκριμα αυτό έχει στιλπνωτικές και αδριαβροχοποιητικές ιδιότητες για το πτέρωμα, ενώ παράλληλα προστατεύει από τη φθορά την κερατίνη (ράμφος και λέπια ποδιών).

(αποσπασμα απο το αρθρο του ΡΒ: Λοίμωξη του ουροπυγικού αδένα)
 
οχι δεν δέχτηκε επίθεση γιατί το είχα μέσα στο σπίτι απλά επειδή το πρωινό εκείνο δεν ήταν ζωηρό το έβγαλα στο χέρι μου να το δώ και αμέσως χάθηκε, μετά το έψαξα γιατί μου είπαν πως ξαφνικά μόνο από σπυρί χάνονται και τρόμαξα εγώ τέτοια αποσύνθεση είχε
 
μου είπαν πως ξαφνικά μόνο από σπυρί χάνονται

αυτο δεν ισχυει Λιζα μου!
Απο πολλα μπορει να παει και οχι "ξαφνικά"!
Κατι θα το ταλαιπωρουσε και δεν θα ειχες προσεξει!
Τα πουλια φανερωνουν την εμφανη αδιαθεσια τους οταν ειναι στο τελος!
Πρεπει να τα παρατηρουμε συχνα γαι την παραμικρη αλλαγη στην συμπεριφορα τους!

Περιμενε μπας και παρεις απαντηση απο καποιον εμπειροτερο η να του εχει τυχει κατι αναλογο...
 
Back
Top