Φροντίδα Παράξενη συμπεριφορά καναρινιού πριν κοιμηθεί

savvas2010

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2020
Μηνύματα
29
Καλησπερα,
Ηθελα να ρωτησω κατι ακομα..
Το καναρινι το βραδυ επειδη εγω κοιμαμαι πιο αργα το σκεπαζω με ενα κασκολ και εχω μια μικρη λαμπα αναμενη. Φαινεται να τον ενοχλει κατι η που το σκεπαζω η οταν θελει να κοιμηθει και σηκωνει τα φτερα του ψηλα και τα τιναζει.. σαν να με μαλωνει.. σα να δυσκολευεται λιγο να κοιμηθει τον πιανει μια ανησυχια μεσα στο κλουβι.. μολις κλεισω το φως κοιμαται αμεσως.. Αυτο το κανει καθε βραδυ.. Ετσι ειναι ολα τα καναρινια; Επισης το εχω σχετικα πολυ κοντα μου πανω σε ενα τραπεζι κοντα μου.. ειναι ψυχολογικο αυτο που κανει; δεν τα σκεπαζουν οπως τους παπαγαλους; Πρεπει να το εχω μακρυα μου και ψηλα μηπως; Μηπως θελει παρεα /Ευχαριστω
 
Νομίζω, έτσι όπως τα περιγράφεις, ότι πράγματι μπορεί να εκφράζει επιθετικότητα η όλη αυτή στάση, όχι προς εσένα, αλλά μάλλον προς το κασκόλ. Θα έλεγα να δοκίμαζες κάποιο άλλο σκουρόχρωμο πανί. Ίσως και να μην ταραζόταν με αυτόν τον τρόπο.
Όσον αφορά στη θέση του κλουβιού, πράγματι, καλύτερα θα ήταν να βρίσκεται πιο ψηλά, λιγότερο κοντά σου και πιο απόμερα. Ίσως σε κάποια γωνία του δωματίου σου, ώστε οι δύο πλευρές του κλουβιού να πρόσκεινται σε τοίχο, να του έδινε την αίσθηση μεγαλύτερης ασφάλειας. Εκτός κι αν υπάρχει κατάλληλο - ήσυχο - χωρίς φωτισμό (κι επομένως χωρίς την ανάγκη πανιού κάλυψης) σημείο σε άλλον χώρο του σπιτιού σου.
 
δεν τα σκεπαζουν οπως τους παπαγαλους;
Κανένα πουλί δεν θέλει να το σκεπάζουν. Το κάνουμε αναγκαστικά επειδή δεν μπορούμε ή δεν θέλουμε να τα διατηρούμε σε σωστό χώρο, που θα νυχτώνει και θα ξημερώνει φυσιολογικά, δηλαδή με το φως της ημέρας.

Κατά την άποψή μου, κανένα πουλί δεν θα έπρεπε να σκεπάζεται.

Σχετικά με τη θέση του κλουβιού στο σπίτι, διάβασε αυτό https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
 
το σκεπαζω με ενα κασκολ και εχω μια μικρη λαμπα αναμενη... Μολις κλεισω το φως κοιμαται αμεσως.

Μήπως απλά το ενοχλεί το φως; Αφού λες οτι κοιμάται μόλις το κλείσεις...
Ένα κασκόλ, πόσο να σκεπάσει ένα κλουβί. Δοκίμασε ένα μεγαλύτερο πανί που να καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του κλουβιού, να μη μπαίνει φως, αλλά να παίρνει και αέρα.
[automerge]1582119630[/automerge]
Κανένα πουλί δεν θέλει να το σκεπάζουν. Κατά την άποψή μου, κανένα πουλί δεν θα έπρεπε να σκεπάζεται.
Αυτό δε το ήξερα Σταύρο...Ακόμα και όταν τα είχα σε δωμάτιο που δε θα τα ενοχλούσε τίποτα, πάντα σκέπαζα τα κλουβιά, ανάλογα με τον καιρό λίγο ή πιο πολύ. Είχα την εντύπωση πως δε θα καταλάβουν κατά κάποιο τρόπο οτι είναι ώρα για ύπνο αν δε τα "απομόνωνα", σκεφτόμουν οτι και στη φύση έχουν κάποια φωλιά να κουρνιάζουν και να είναι κρυμμένα όταν κοιμούνται, οπότε και το σκέπασμα νόμιζα πως λειτουργεί κάπως έτσι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατά την άποψή μου, κανένα πουλί δεν θα έπρεπε να σκεπάζεται.
Εχει γραφτει παντως οτι αν το κλουβι ειναι σε μερος λειτουργικο και υπαρχει λιγος θορυβος το σκεπασμα τα ηρεμει κ τα απομονωνει κατα καποιο τροπο
Τάκη, δεν είναι ο θόρυβος (σε λογικά πλαίσια) το πρόβλημα αλλά το φως. Η άποψή μου, ότι τα πουλιά δεν πρέπει να σκεπάζονται μπορεί να μεταφραστεί και ως, τα πουλιά δεν πρέπει να βρίσκονται σε χώρους με υπερβολικό θόρυβο και τεχνητό φωτισμό εκτός των ορίων της διάρκειας του ημερήσιου φωτός.
 
Εγώ πάντως τηρώ ευλαβικά το σκέπασμα αναγκαστικά αφού δεν γίνεται αλλιώς, έχω λοιπόν στο σαλόνι σε γωνία σκοτεινή το κλουβί σκεπάζω και δεν το ενοχλεί κάτι, το δέχεται βάζω ένα σκούρο πανί ναύλον στην σκεπή στα πλαινα και στην μπροστά μεριά αφήνω την πίσω ελεύθερη ώστε να αναπνεει η πίσω βλέπει τοίχο. Το ιδανικό θα ήταν ένα απομονωμένο δωμάτιο δίχως τον παραμικρό θόρυβο κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατόν αφού το σπίτι είναι πάνω σε δρόμο με πολύ κίνηση και τα δωμάτια τρία στην σειρά και το πρωί που το ξυπνάω είναι μια χαρά.
Πάντως να πω και κάτι άλλο έχω φίλη που το έχει στο σαλόνι και όταν πέφτουν όλοι για ύπνο το βάζουν και αυτό δηλαδή κατά τις 23.00 που βλέπουν κάτι έργα και κοιμούνται δεν δείχνει να έχει κάπια ενόχληση αλλά εγώ προτιμώ να κάνω αυτό που πρέπει γιατί δεν ξεχνάω ότι το βιολογικό του ρολόι δεν είναι άνθρωπου
 
Παίζει να είναι και η λάμπα από τις παλιές και σε συνδυασμό με το κασκόλ να το ζεσταίνει υπερβολικά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
Ξέσπασε μαι ξαφνική μπόρα στη Βέροια πριν από λίγο. Άρχισαν οι αστραπές και οι βροντές. Τα καναρίνια μου δεν τα έχω σκεπάσει καμία φορά. Παλιότερα είχα προσπαθήσει να βάλω στον πάτο του κλουβιού του Σπύρου μια σακούλα για να μην σκορπίζει τους σπόρους και δεν το είχε δεχτεί. Έτσι δεν δοκίμασα να τα καλύψω. Ωστόσο, τώρα που τα βλέπω έχουν καθίσει στην άκρη από τα κλουβιά τους και κοιμούνται κουλουριασμένα. Θα έπρεπε όταν χαλάει έτσι ξαφνικά ο καιρός να τα καλύπτω;
 
Ξέσπασε μαι ξαφνική μπόρα στη Βέροια πριν από λίγο. Άρχισαν οι αστραπές και οι βροντές. Τα καναρίνια μου δεν τα έχω σκεπάσει καμία φορά. Παλιότερα είχα προσπαθήσει να βάλω στον πάτο του κλουβιού του Σπύρου μια σακούλα για να μην σκορπίζει τους σπόρους και δεν το είχε δεχτεί. Έτσι δεν δοκίμασα να τα καλύψω. Ωστόσο, τώρα που τα βλέπω έχουν καθίσει στην άκρη από τα κλουβιά τους και κοιμούνται κουλουριασμένα. Θα έπρεπε όταν χαλάει έτσι ξαφνικά ο καιρός να τα καλύπτω;
Νομίζω πως αν είναι προστατευμένα από ριπές αέρα (η βροχή εξυπακούεται), δεν υπάρχει λόγος να σκεπαστούν. Αν κρίνω από το βιντεάκι που έχεις ανεβάσει στο νήμα "ξαφνική αλλαγή της συμπεριφοράς", ο χώρος φαίνεται αρκετά προστατευμένος από τα καιρικά φαινόμενα.
 
Back
Top