Γενικά Παράξενη συμπεριφορά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης teo1987
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

teo1987

PB New Member
Εγγραφή
29 Απρ 2018
Μηνύματα
20
Πόλη
Κόρινθος
Εδώ και δυο ημέρες το καναρίνι μου κάθεται στο κλαδί του κλουβιού, κυρίως τις απογευματινές ώρες, σαν να είναι έτοιμο να κοιμηθεί. Συγκεκριμένα, μισοκλείνει τα μάτια του, φουντώνει τα φτερά του και να κάνει κάτι ήχους σαν να κλαίει (ψιθυρίζει). Πρέπει να ανησυχήσω για κάτι;
 
Μήπως να μας έδινες περισσότερα στοιχεία για το καναρίνι σου;
Τι ηλικίας είναι;
Παλαιότερα δεν είχε αυτήν τη συνήθεια;
Μέσα στην υπόλοιπη ημέρα είναι ομοίως ενεργητικό όσο ήταν;
Είναι αρσενικό ή θηλυκό;
Πιάσε το και κοίτα αν έχει καρίνα (αν δλδ είναι αδύνατο στο στήθος και πετάει το κόκκαλο). Βγάλε το και μια φωτογραφία και ανέβασέ την. Επίσης, παραμέρισε τα πούπουλά του με λίγο νερό δεξιά και αριστερά του στήθους και επίσης στην αμάρα και στην κοιλιά και βγάλε φωτογραφίες. Βεβαίως αυτό μπορεί να γίνει με βρεγμένα δάχτυλα, ώστε τα πούπουλα να παραμείνουν παραμερισμένα, αλλά δεν γίνεται να βραχεί τώρα το βράδυ.
Κοίτα τα πόδια του. Έχουν καθόλου σπυριά; Κάτω στην πατούσα μήπως υπάρχει κάποιος ερεθισμός; Στα υπόλοιπα κεράτινα σημεία; (π.χ. ράμφος).
Ακόμα στην περιοχή γύρω από τα μάτια διακρίνεις ερεθισμό, απώλεια πούπουλων;
Βγάλε επίσης φωτο τις κουτσουλιές του και ανέβασέ την.
Εννοείται ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφτείς κάποιον κτηνίατρο ειδικευμένο σε πουλιά. "Εχετε κάτι τέτοιο στην περιοχή σου;
 
Λοιπόν το καναρίνι μου γεννήθηκε πριν από ενάμιση μήνα. Εγώ το έχω στα χέρια μου την τελευταία εβδομάδα καθώς μου το δώρισαν. Δεν ξέρω το φύλο του καθότι είναι μικρό ακόμα. Τα πρωινά τρωέι κανονικά και είναι δραστήριο. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά παρατηρείται μόνο τις δυο τελευταίες μέρες. Δεν έχει καποιον παράξενο χρωματισμό στο ράμφος του ούτε στα μάτια του (ερυθρότητα) και τα φτερά του είναι λαμπερά όπως πριν.
 

Συνημμένα

  • IMG_20180501_095554_HDR_450x800.webp
    IMG_20180501_095554_HDR_450x800.webp
    13,8 KB · Προβολές: 24
Λοιπόν το καναρίνι μου γεννήθηκε πριν από ενάμιση μήνα. Εγώ το έχω στα χέρια μου την τελευταία εβδομάδα καθώς μου το δώρισαν.
Πρέπει να μας μιλήσεις οπωσδήποτε για τη διατροφή του...
Τι του δίνεις να φάει;
 
Λοιπόν το καναρίνι μου γεννήθηκε πριν από ενάμιση μήνα. Εγώ το έχω στα χέρια μου την τελευταία εβδομάδα καθώς μου το δώρισαν. Δεν ξέρω το φύλο του καθότι είναι μικρό ακόμα. Τα πρωινά τρωέι κανονικά και είναι δραστήριο. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά παρατηρείται μόνο τις δυο τελευταίες μέρες. Δεν έχει καποιον παράξενο χρωματισμό στο ράμφος του ούτε στα μάτια του (ερυθρότητα) και τα φτερά του είναι λαμπερά όπως πριν.
Το καναρίνι σου εφόσον είναι ενάμισυ μηνών είναι πάρα πολύ μικρό και πάρα πολύ ευάλωττο να ξέρεις. Είναι επίσης φυσιολογικό να κουράζεται και να χαλαρώνει μέσα στην ημέρα ή να παίρνει έναν υπνάκο. Ελπίζω ότι δεν έχει κάτι παθολογικό. Αλλά τώρα θα πρέπει να του βάζεις εκτός από το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς, και μαλακές τροφές στην αρχή σε ξεχωριστές ταΐσρες όπως:
νίζερ, κία*, καμελίνα
περίλα, καναβούρι, λιναρόσπορο*
αυγό (θα το βράζεις επί 12 τουλάχιστον λεπτά και θα το λυώνεις και θα του το προσφέρεις μόνο για 2 ώρες, μετά θα το αντικαθιστάς γιατί χαλάει)
Κινόα* (θα τη βράζεις σε ένα μπρίκι επί 5-10 λεπτά, έως τα φύτρα της να βγουν και θα το σουρώνεις και θα του το δίνεις)
Είναι πάρα μα πάρα πολύ όμορφο. Να το χαίρεσαι.
Όσα έχουν * αστερίσκο, μπορείς να τα βρεις σε καταστήματα υγιεινούς διατροφής, βιολογικών προϊόντων κλπ. Τα υπόλοιπα σε πετ σοπς ή διαδικτυακά. Προτίμησε κλειστές επώνυμες συσκευασίες που θα ανοίγεις εσύ.
 
Αβγοτροφή, κελαϊδίνη, παρλιαμέντο. Και κάποια λαχανικα και φρουτα τα οποία δεν τα έτρωγε απο την αρχή. Λαχανικα όπως καρότο και πρασινα. Φρουτα οπως μήλο

Αυτη την στιγμή που σας γράφω τρώει κελαιδίνη. Αυτή η συμπεριφορά του μπορεί αν ωφείλεται στο νεαρο της ηλικιας του;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αύριο πρωί δώσε και πολύ καλά βρασμένο σφιχτό αυγό... όπως σου γράφει κι ο ianos
Θα κόψεις το αυγό στα τέσσερα και θα δώσεις το 1/4 νωρίς το πρωί.. και 3-4 ώρες αργότερα να βγάλεις και να πετάξεις το υπόλοιπο.
Το ίδιο να κάνεις και με τα υπόλοιπα κομμάτια.
Ένα κομμάτι (1/4) κάθε μέρα.
 
Συγγνώμη αλλά δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με πουλιά. Σας λέω τα όνοματα των τροφών ακριβώς όπως μου τα είπαν στο Petshop. H κελαϊδίνη βλέπω ότι είναι ένα μείγμα από σπόρους τους οποίους πήρα σε συσκευασμένο σακουλάκι. Το άνοιξα εγώ. Το παρλιαμέντο (έτσι μου το είπαν) είναι ένα κλαδάκι με κολλημένους σπόρους που έχω τοποθετήσει στο κλουβί. Η αβγοτροφή είναι και αυτή συσκευασμένη και την διατηρώ στο ψυγείο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς...
Και τα δικά μου της ιδίας ηλικιας κανουν το ίδιο...
Απλά προσεχε να του δίνεις επώνυμη τροφη (υπάρχουν σε συσκευασία του κιλού) και οχι χυμα
και Αυγοτροφη το ίδιο...
Αυγουλακι και τα φρούτα λαχανικά που του δίνεις ηδη..
Μια χαρά θα είναι...

Διαβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
Ότι χρειαστείς ρωτάς μην ντρέπεσε...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συγγνώμη αλλά δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με πουλιά. Σας λέω τα όνοματα των τροφών ακριβώς όπως μου τα είπαν στο Petshop. H κελαϊδίνη βλέπω ότι είναι ένα μείγμα από σπόρους τους οποίους πήρα σε συσκευασμένο σακουλάκι. Το άνοιξα εγώ. Το παρλιαμέντο (έτσι μου το είπαν) είναι ένα κλαδάκι με κολλημένους σπόρους που έχω τοποθετήσει στο κλουβί. Η αβγοτροφή είναι και αυτή συσκευασμένη και την διατηρώ στο ψυγείο.
Δεν υπήρχε μομφή στο ερώτημα μου, απλά δεν καταλάβαινα περί τίνος πρόκειται και για αυτό ρώτησα.
Τώρα, αυτή η φράση.συσκευασμένο σε σακουλάκι... Με προβληματίζει κάπως. Η Κελαϊδίνη και η αυγό τροφή έχουν μάρκα ή είναι σε διάφανο σακουλάκι; Αν ισχύει το τελευταίο τότε απλά ο έμπορος είτε έκανε το δικό του μείγμα είτε άνοιξε ένα επώνυμο μείγμα πχ 20 κιλών και από εκεί παίρνει και συσκευάζει την τροφή. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ παρακινδυνευμένο το να εξακολούθησεις να τη δίνεις, και σου προτείνω να αγοράσεις τροφή επώνυμη, σε κλειστή συσκευασία την οποία θα ανοίξεις εσύ ο ίδιος. Ομοίως για την αυγό τροφή, που καλό θα ήταν να αναγράφει και το ποσοστό πρωτεΐνης που περιέχει, αλλιώς δίνεις αυγό.
Παρεπιπτόντως κρατά στα υπόψη σου ότι όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, χωρίς προηγούμενη εμπειρία σε πουλιά και για αυτό να ρωτάς ό,τι θέλεις χωρίς δισταγμό. Άλλωστε αυτή είναι και η αποστολή του συγκεκριμένου φόρουμ, να προάγει δλδ την ευζωία των πτηνών συντροφιάς. :)
 
Back
Top