Αναπαραγωγή Παράξενη συμπεριφορά κ απρόσμενος ερχομός αυγών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης misiom91
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

misiom91

PB New Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2008
Μηνύματα
15
Πόλη
Αθήνα
Φίλοι σας παρακαλώ βοηθήστε με. Η κανάρα είχε τελειώσει χθες τη φωλιά και το απόγευμα όταν τα ξανακοίταξα, το περισσότερο νήμα ήταν βγαλμένο από τη φωλιά. Το ξαναέβαλα μέσα και πάλι όμως αργότερα ήταν σκορπισμένο στον πάτο του κλουβιού. Σήμερα πήγα στο δωματιάκι να τα δω και το νήμα ήταν όλο απ'έξω και μέσα στη φωλιά... Τρία αυγά. Δεν καταλαβαίνω τι γίνεται. Τι να κάνω;
 
Το ίδιο σκέφτηκα και εγώ Γιώργο αλλά ο φίλος μας λέει
Η κανάρα είχε τελειώσει χθες τη φωλιά και το απόγευμα όταν τα ξανακοίταξα, το περισσότερο νήμα ήταν βγαλμένο από τη φωλιά.
 
Παιδιά πραγματικά δεν ξέρω. Μπορεί να ήταν σκεπασμένα αλλά δεν τα είχα δει. Και πάλι δεν καταλαβαίνω τη συμπεριφορά τους. Γιατί δεν τα κλωσούσε; Γιατί τα σκέπασε; Και γιατί ρίχνουν το νήμα και αφήνουν τα αυγά μες στην άδεια φωλιά; Τι να κάνω τώρα; Να βάλω εγώ το νήμα και να τοποθετήσω τα αυγά προσεκτικά με ένα γάντι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: at1991
1 Τα σκέπασε για προστασία ( υπάρχουν πολλά πόστ αν διαβάσεις λίγο θα τα βρείς )
2 Συνήθως κλωσσάει απο το 3 αυγό και μετά ( χωρίς να είναι κανόνας )
3 Η φωλιά σίγουρα δεν έχει τίποτα μέσα;Η έχει λίγο νήμα;
4 Ισως να μην είναι μια καλά στρωμένη φωλιά.
 
Προφανως να μην εχεις καταλαβει τ'αυγα τις προηγουμενες μερες γιατι η καναρα γενναει ενα αυγο τη μερα! Προσπαθησε να ξαναφτιαξεις τη φωλια οσο μπορεις καλητερα και βαλε τ'αυγα μεσα! Δες μηπως μηπως μαζευονται ψειρες κυριως το βραδυ βγαινουν γιατι ειχα ακουσει περιστατικο που στο νημα μαζευοταν ψειρες και η καναρα χαλαγε τη φωλια!
 
Οταν λές την συμπεριφορα τους, ποσα πουλια είναι;Είναι και ο αρσενικός ή είναι δύο θηλυκά μαζί στο ίδιο κλουβί;
 
Φίλοι μια κανάρα κ ένα αρσενικό έχω μέσα στο κλουβί σίγουρα. Δηλαδή μόλις κάνει κ το τέταρτο μπορεί να αρχίσει να κλωσάει;
 
Μπορει να σου κανει και 6 και 7αυγα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Οταν κανει το τελευταιο συνηθως καθεται!
 
τι λες ρε φιλε γιατι στο κανει αυτο μπασ και εχει κανενα βιτσιο; Μιχαλακη πρεπει να το ψαξεις. μπασ και δεν θελει να ζευγαρωσει και απλα τα αυγα ειναι ασπορα;
 
Τελικά χώρισα τον αρσενικό γιατί μπορεί να της χαλούσε τη φωλιά για να την βατέψει ξανά. Την έφτιαξα, τοποθέτησα και τα αυγά και έχει αρχίσει και τα κλωσάει. Καλά έκανα φίλοι μου;
 
Φιλε μου εκανες οτι μπορουσες, σε 14 μερες θα δουμε αν εκανες καλα, κι αν οχι τοτε το ξανασυζηταμε και μαθαινουμε ολοι απ' τα λαθη μας.
 
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο. Θα ενημερώνω την παρεά όποτε θέλω βοήθεια. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.
 
Back
Top