Ασθένειες Παράξενος ήχος στο καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Panoulis7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Panoulis7

PB New Member
Εγγραφή
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
56
Πόλη
Λιβαδειά
Καλησπερα παιδια. Εδω και λιγες ημερες το καναρινι μου το αρσενικο κανει εναν παραξενο ηχο και καποιες φορες τα βραδια κυριως βαρια ανασαινει και φουσκωνει. Ειναι ζωηρο, τρωει κανονικα, πινει, πηγαινει περα δωθε αλλα ειναι αυτος ο ηχος που κανει και που φουσκωνει ξεφουσκωνει και με ανησυχει. Τι μπορει να εχει παθει; Γινεται να εχει σταθει κατι στο λαιμο του;
 
Καλησπέρα
Τον παράξενο ήχο τον κάνει καθ'όλη την διάρκεια της ημέρας ή μόνο το βράδυ; Μόνο τα βράδια βαριανασαίνει και φουσκώνει;
Έχεις παρατηρήσει αν τρίζει το ράμφος του; Πιστεύω πως αν είχε σταθεί κάτι στο λαιμό του θα άνοιγε το ράμφος του συχνά...
Οι κουτσουλιές του φαίνονται κανονικές; Εφόσον τρώει δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος, όμως κάτι συμβαίνει αν φουσκώνει και το πρωί και κάνει συχνά τον ήχο. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να περιγραφεί ο ήχος αλλά είναι μήπως σαν τρίξιμο; Πόσο χρονών είναι; Είναι φυσιολογικό το βάρος του; Εμένα το προηγούμενο καναρίνι μου κάποια στιγμή στη ζωή του βαριανάσαινε λόγω παχυσαρκίας.
 
Έχεις παρατηρήσει αν τρίζει το ράμφος του; Πιστεύω πως αν είχε σταθεί κάτι στο λαιμό του θα άνοιγε το ράμφος του συχνά...
Ο ηχος που κανει ναι ειναι σαν τριξιμο και καπου καπου ανοιγει το στομα του. Το κανει συνηθως τα βραδια. Ειναι περιπου 2 χρονων. Εγω πριν ενα χρονο το αγορασα απο εκτροφεα. Το βαρος του πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο. Την ημερα ψιλοτραγουδαει αλλα με βραχναδα στην φωνη του.

Σε τι χώρο ζει;
Σε κανονικο κλουβι οπου εχει χωρο να κινειται αλλα την ημερα που φωναζει η φωνη του ειναι σαν να ειναι βραχνιασμενο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Γινεται να εχει σταθει κατι στο λαιμο του;
Ναι είναι πιθανόν. Είναι σχεδόν απίθανο αυτό το κάτι να είναι τροφή, μπορεί όμως να είναι αποικίες από μικροοργανισμούς όπως παράσιτα του αναπνευστικού ή μύκητες. Για να διαπιστώσει κανείς όμως τι πραγματικά είναι, πρέπει να υπάρχει σχετική εμπειρία προκειμένου να βγει σωστή γνωμάτευση και να δοθεί σωστή θεραπεία.

Υπάρχει γιατρός στην περιοχή σου με ειδίκευση στα πτηνά;
 
Την ημερα εξω και το βραδυ μεσα στο σπιτι
Ναι, μπορεί αν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας να κρύωσε. Αν τα συμπτώματα δεν υποχωρήσουν ή και επιδεινωθούν καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο, ίσως να είναι κάποια λοίμωξη και μπορεί να χρειαστεί κάποια αντιβίωση ευρέου φάσματος για να αντιμετωπιστεί. Έχει αρκετές μέρες που συμβαίνει αυτό; έχει περάσει μια εβδομάδα για παράδειγμα;
 
Πιστευεις οτι μπορει να εχει πιασει παρασιτα ο λαιμος του και να κανει ετσι;

Πιστεύω ότι απλά έχει κρυώσει. Βέβαια ένας εξειδικευμένος πτηνίατρος θα σου πει με σιγουριά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Ναι, μπορεί αν υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας να κρύωσε. Αν τα συμπτώματα δεν υποχωρήσουν ή και επιδεινωθούν καλό θα ήταν να ρωτήσεις κάποιον κτηνίατρο, ίσως να είναι κάποια λοίμωξη και μπορεί να χρειαστεί κάποια αντιβίωση ευρέου φάσματος για να αντιμετωπιστεί. Έχει αρκετές μέρες που συμβαίνει αυτό; έχει περάσει μια εβδομάδα για παράδειγμα;
Δεν εχει πολλες μερες που συμβαινει αυτο αλλα καποια στιγμη που εκανε ζεστη ο πατερας μου του εβαλε κρυο νερο στην ποτιστρα για να δροσιστει. Παιζει να εχει κρυωσει ο λαιμος του; Θα το παω αυριο στον κτηνιατρο να δω τι θα μου πει

Πιστεύω ότι απλά έχει κρυώσει. Βέβαια ένας εξειδικευμένος πτηνίατρος θα σου πει με σιγουριά.
Θα χρειαστει λογικα καποια αντιβιωση για να περασει αυτο.

Υπαρχει κτηνιατρος που γνωριζει απο καναρινια
Θα το παω αυριο
 
Θα χρειαστει λογικα καποια αντιβιωση για να περασει αυτο.
Υπάρχουν φάρμακα για όλες τις συνηθισμένες ασθένειες. Το κακό είναι ότι η αντιβίωση δεν τις καλύπτει όλες. Το κλειδί στην υπόθεση είναι η σωστή γνωμάτευση για να μπορεί να δοθεί σωστή θεραπεία. Είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει από κοντά. Ακόμη και η κλινική εξέταση από κάποιον έμπειρο γιατρό, εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα να γίνουν εργαστηριακές εξετάσεις, είναι προτιμότερη από το να προσπαθούμε να μαντέψουμε εμείς από μακριά δίνοντας ένα σωρό φάρμακα στο πουλάκι μέχρι να τον πιάσει κάποιο από αυτά, αν εξακολουθεί να ζει ως τοτε.
 
Θα χρειαστει λογικα καποια αντιβιωση για να περασει αυτο.
Όσον αφορά το κρύωμα, αν είναι λοίμωξη θα χρειαστεί αντιβίωση αν δεν καταφέρει να νικήσει το μικρόβιο ο οργανισμός του και επιδεινωθούν τα συμπτώματα. Αν είναι ίωση δεν συμβάλλει πουθενά η αντιβίωση, ο ιός απλά κάνει τον κύκλο του και περνάει μόνο του. Για τα ακάρεα χρησιμοποιείται διαφορετική αγωγή. Όμως, όπως είπε ο Στέφανος και ο Σταύρος και όπως είπες κι εσύ, καλύτερα θα ήταν να συμβουλευτείς έναν κτηνίατρο 👍
 
Το μονο συγουρο ειναι οτι χρειαζετε σωστη γνωματευση απο πτηνιατρο κτηνιατρο.
Αν θελεις δες με ενα φακο τη περιοχη εξωτερικα του λαιμου φυσοντας τα πουπουλα.
Αν εχει μαυρα μικρα στιγματα σαν κοκους.
Ακαρεα τραχειας σε αυτη τη περιπτωση προσπαθη να τα αποβαλη και κανει θορυβους σαν να του εχει κατσει κατι στο λαιμο.
Αλλα ολα αυτα ειναι να χαμε να λεγαμε χωρις γνωματευση.
 
Ο εκτροφεας πιστευετε θα γνωριζει απο τετοια θεματα;

Αν θες την γνώμη μου, ακόμη και ο πιο έμπειρος εκτροφέας, δεν πρέπει να κάνει ιατρικές γνωματεύσεις. Αυτό είναι δουλειά όχι απλά κτηνιάτρου αλλά εξειδικευμένου πτηνιάτρου.
 
Αν θες την γνώμη μου, ακόμη και ο πιο έμπειρος εκτροφέας, δεν πρέπει να κάνει ιατρικές γνωματεύσεις. Αυτό είναι δουλειά όχι απλά κτηνιάτρου αλλά εξειδικευμένου πτηνιάτρου.
Σωστα θα το παω αυριο και θα δω τι θα μου πει ο γιατρος.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους σας για τις συμβουλες σας και τις γνωμες σας. Μακαρι να γινει καλα το καναρινακι μου.
 
Σωστα θα το παω αυριο και θα δω τι θα μου πει ο γιατρος.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια ολους σας για τις συμβουλες σας και τις γνωμες σας. Μακαρι να γινει καλα το καναρινακι μου.

Στο εύχομαι από καρδιάς.
 
Back
Top