Γενικά Παράξενος χρωματισμός στα μικρά καναρίνια μου

@kom ανέβασα κι άλλες φωτό αλλά βλέπω δεν ανέβηκαν. Θα προσπαθήσω και παλι! Το ένα είναι ίδιο Μ αυτό αλλά χωρίς το μπικίνι και τα άλλα 2 καφέκιτρινοπορτοκαλι
 
@Tony Forpus δίνω την manitoba με σπόρους chia ,αυγοτροφη έδινα χειροποίητη και την premium από cede ,μια άλλη με βότανα και φρέσκα λαχανικά παντζάρι,καρότο ,πιπεριά Φλωρίνης..
 
@Tony Forpus ναι είχαμε ξαναμιλήσει στο πρώτο μου ποστ 😁 τελικά τα κράτησα όλα τα μικρά ,δεν μπόρεσα να τ αποχωριστώ 😅
[automerge]1623941934[/automerge]
!
 

Συνημμένα

  • IMG_20210614_184502_800x598.webp
    IMG_20210614_184502_800x598.webp
    59,1 KB · Προβολές: 49
Τελευταία επεξεργασία:
Το καναρινάκι σου, από όσο μπορώ να καταλάβω από τον χρωματισμό που έχει κάνει, είναι ένα άσπρο-κόκκινο μωσαϊκού τύπου. Στα συγκεκριμένα καναρίνια πρέπει να χορηγηθεί χρωστική σε συγκεκριμένο χρόνο για να αναδείξουν πιο σωστά τον χρωματισμό τους.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο άρθρο για την βαφή των κόκκινων και μωσαϊκών καναρινιών.

Αν σου αρέσει όπως είναι, δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα. Τα πηγαίνει μία χαρά.

Να το χαίρεσαι.
 
@kom ευχαριστω πάρα πολύ 😁
[automerge]1623998435[/automerge]
@mgerom καλημέρα ! Ακριβώς ! Τα μικρά είναι γεννημένα 1,3 και 4 Απριλίου !
[automerge]1623998592[/automerge]
@Stavros καλημέρα σας ! Το μικρό βγήκε από μίξη Κοκκίνου μωσαϊκού (πατέρας) και Κοκκίνου χιονε (μαμά) ...! Χρωστική δεν θέλω να τα δώσω γιατί νομίζω πως δεν υπάρχει λογος να τα επιβαρύνω..έτσι κι αλλιώς τα κράτησα εγώ όλα και δεν με πειράζει όπως κι αν είναι εμφανισιακά..😁🙂
 
Aυτό που θα δείς στο τέλος της πτερόρροιας δεν έχει σχέση με αυτό που βλέπεις τώρα. Σιγά - σιγά θα γίνει σχεδόν όλο κόκκινο (μωσαϊκό ενδιάμεσο) . Για κάτι "εύκολο" σαν βοηθητικό, βάλε σπιρουλίνα σε μικρές δόσεις στην αυγοτροφή του .
 
@mgerom καλησπέρα! Έχουν περάσει 3 μέρες απ' το ποστ και τα μικρά έχουν ακόμη μεγαλύτερη επιφάνεια πορτοκαλί.. ακόμη και τα 2 πιο σκούρα ! Απίστευτη αλλαγή σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα 😱
 
Back
Top