Ασθένειες Παράξενο σύμπτωμα σε καναρίνι

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδιά. Ενώ το ζευγαράκι καναρινιών μου, https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-των-καναρινιών-μου-Χάρης-και-eva-2018.32116/ , βρίσκεται στη φάση της αναπαραγωγής, παρουσιάστηκε στο όμορφο γαμπρό ένα πρόβλημα. Συγκεκριμένα χθες τη Κυριακή που γύρισα από απουσία περίπου 5 ημερών το ένα μάτι του Χάρη φαίνεται σχετικά πρησμένο, τα πούπουλα γύρω γύρω αραιωμένα και σαν να είναι υγρά. Το θέμα είναι ότι την Τετάρτη που έφυγα δεν είχε τίποτα. Με τρομάζει μην είναι αρχικό σύμπτωμα τριχομονάδων. Όταν τον έπιασα την πρώτη φορά άκουσα και τον ήχο "κλικ κλικ" στο στήθος του αλλά την δεύτερη φορά δεν το έκανε και ούτε και σήμερα. Δεν ξέρω τι να κάνω τώρα γιατί βρίσκεται σε ζευγαρώστρα με την Eva, έχουν ετοιμάσει φωλιά και είναι και τα δύο φουλ πυρωμένα. Έβαλα απλά προσωρινά το χώρισμα. Να τα χωρίσω εντελώς και να σταματήσω το ζευγάρωμα; Να αναφέρω ότι δεν παρουσιάζει κάποιο άλλο ίχνος ασθένειας, κανένα φούσκωμα ή νωχελικότητα, τρώει, πίνει κανονικά και μάλιστα είναι και ορεξάτος. Εδώ φωτογραφίες:
rsz_1rsz_1rsz_20180408_190716.webp
rsz_1rsz_20180408_190817.webp
 
Tobrex κολιριο από ένα φαρμακείο λογικά σε 2-3 ημέρες θα είναι μια χαρά αν δεν υποχωρήσει τότε ενα δοκιμασμένο για τριχομονάδες είναι της landmark το pedanio eimeria plus 100% φυσικό προϊόν χωρίς αντιβιοτικά για 7 ημέρες και στα δύο πουλάκια.
 
Tobrex κολιριο από ένα φαρμακείο λογικά σε 2-3 ημέρες θα είναι μια χαρά αν δεν υποχωρήσει τότε ενα δοκιμασμένο για τριχομονάδες είναι της landmark το pedanio eimeria plus 100% φυσικό προϊόν χωρίς αντιβιοτικά για 7 ημέρες και στα δύο πουλάκια.
Γιατί το Tobrex; Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά προσπαθώ να καταλάβω. Εννοώ τι πιστεύεις ότι είναι και θα βοηθήσει το συγκεκριμένο; Από όσο ξέρω είναι οφθαλμικές σταγόνες. Πως το χορηγώ; Πόσες σταγόνες κάθε μέρα;
 
Γιατί το Tobrex; Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά προσπαθώ να καταλάβω. Εννοώ τι πιστεύεις ότι είναι και θα βοηθήσει το συγκεκριμένο; Από όσο ξέρω είναι οφθαλμικές σταγόνες. Πως το χορηγώ; Πόσες σταγόνες κάθε μέρα;
Είναι μία περίπτωση που όλοι την έχουμε αντιμετώπιση αρκετές φορές το tobrex είναι παιδικό κολιριο χωρίς κορτιζονη και κάνει θαύματα σε απλές μολυνσεις, εγώ βάζο πρωί απόγευμα από μια σταγόνα και αλλαγή κάθε μέρα της πατιθρες για να αποφύγουμε την επιμολυνση του ματιου.
 
Είναι μία περίπτωση που όλοι την έχουμε αντιμετώπιση αρκετές φορές το tobrex είναι παιδικό κολιριο χωρίς κορτιζονη και κάνει θαύματα σε απλές μολυνσεις, εγώ βάζο πρωί απόγευμα από μια σταγόνα και αλλαγή κάθε μέρα της πατιθρες για να αποφύγουμε την επιμολυνση του ματιου.
Μάλιστα. Λες να το δοκιμάσω; Να είναι ένας απλός ερεθισμός; Φοβάμαι μην είναι τίποτα άλλο και γίνει χειρότερα ή το επιβαρύνω τζάμπα.
 
Μάλιστα. Λες να το δοκιμάσω; Να είναι ένας απλός ερεθισμός; Φοβάμαι μην είναι τίποτα άλλο και γίνει χειρότερα ή το επιβαρύνω τζάμπα.
Με το κολιριο τι ακριβώς να επιβαρύνεις; Αν έχεις τι δυνατότητα για πτηνιατρο θα είτανε το καλύτερο.
 
Με το κολιριο τι ακριβώς να επιβαρύνεις; Αν έχεις τι δυνατότητα για πτηνιατρο θα είτανε το καλύτερο.
Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Θα το δοκιμάσω μιας και το έχω εύκαιρο. Εάν δεν δω αποτέλεσμα θα το τρέξω στον Σαντοριναίο. nikosk1 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπαρχει περιπτωση να εκανε μπανιο στην ποτιστρα και γι αυτο να φαινεται το ματι του ετσι;

Εμενα η καρινα του με προβληματιζει περισσοτερο απ το ματι... ειναι οντως τοσο καρινιασμενο οσο φαινεται στη φωτο;
 
Υπαρχει περιπτωση να εκανε μπανιο στην ποτιστρα και γι αυτο να φαινεται το ματι του ετσι;

Εμενα η καρινα του με προβληματιζει περισσοτερο απ το ματι... ειναι οντως τοσο καρινιασμενο οσο φαινεται στη φωτο;
Οχι δεν ειναι απο μπανιο, δεν δεχεται μπανιερες. Βαζω σταγονες tobrex τωρα και σαν να το βλέπω να καλυτερευει. Η καρινα και ειναι ετσι αλλα νομιζω και απο τα υπόλοιπα πουλια μου ειναι ετσι. Πιστευα οτι ειναι φυσιολογικό.
 
Back
Top