Ασθένειες Παράσιτα σαν μύγες σε cockatiel

Follow*the*rabbit

PB New Member
Εγγραφή
24 Νοε 2008
Μηνύματα
49
Πόλη
Αθήνα
Παιδια.. Ειναι λιγο παραξενο αυτο.. Δεν φανταζομουν ποως μπορουν να κολλησουν τα παπαγαλακια τετοια παρασιτα! Εχετε δει αυτα τα εντομα που ειναι μαυρα, σα μυγες πλακουτσοτες με μακρια ποδαρια; Τα εχω δει στα περιστερια αυτα τα ζωηφια! Και ειδα ενα σημερα το πρωι στην Pistol! 😱 Ειναι κακο; Τι να κανω για να φυγει; Τα σιχαινομαι κι ολας τα παρασιτοεντομα! ☹
 
Την βγάζεις έξω στο μπαλκόνι κι έρχεται σε επαφή με περιστέρια; Γιατί ναι είναι παράσητα που έχω δει σε περιστέρια.. Λογικά κάποιος από το forum των περιστεριών θα μπορεί να σου πει τί να κάνεις, αλλιώς ένας πτηνίατρος είναι η καλύτερη λύση!
 
Ox, ti mou thimises! To ixame pathi! Pare to Chevi-tren i skoni gia ta poupoula...kai oi miges ta figoune ...
mono DIAVASE PROSEKTIKA ti grafi piso sto koutaki...
...emena kapote mou dosane sto pet ena sprey gia apolimansi klouviu ki ipane oti einai gia ta poupoula tou pouliou... para ligo na pathame zimnia!

Oi miges aytes pinoun aima kai enoxlun poli sto pouli...mporoune na feroun kai kamia arostia... frontise na figoun oles...

;)
 
ναι μπραβο αυτες οι μυγες ειναι! Παντως νομιζω πως ειναι μονο 1.. Ακομα τουλαχιστων! Δεν μπορω να την πιασω παιδια, σιχαινομαι πολυ! αλλα τη δευτερα θα παω να παρω αυτο το chevi-tren. αλλα.. Πως θα της το βαλω; δεν την εχω ξαναπιασει, και οταν πλησιαζω το χερι μου ακομα φοβαται και κανει σα γατι, καμια φορα παει να δαγκωσει κι ολας. 😕
Yasmin, ναι την ειχα βγαλει εξω 2 φορες να χαρει λιγακι τον ηλιο αλλα δεν εχουμε περιστερια που να πλησιαζουν στο μπαλκονι. Παντως καπως ετσι πρεπει να κολλησε αλλιως δεν μπορω να καταλαβω πως. Παντως.. Απο κει που την πηρα, κατω απο το κλουβι της μαζευονταν περιστερια και τρογανε τα σπορια που πεφτανε απο εκεινη και τα καναρινια... Δεν ειχα δει τιποτα μεχρι χθες! Μαλλον κρυβοτανε καλα η παλιομυγα...'η κολλησε απο το μπαλκονι.

οπως και να εχει ευχαριστωωω!
 
Διαβασε εδώ για την χρηση του Chevi-tren
Μπορείς να ψεκάσεις με αυτο και τον περιβαλλοντα χώρο!
 
διαβασα ευχαριστω :)
το θεμα ειναι ομως... Πως θα την πιασω; δεν με αφηνει να την πλησιασω, ποσο μαλλον να την πιασω για να την ψεκασω κι ολας! ☹
 
διαβασα ευχαριστω :)
το θεμα ειναι ομως... Πως θα την πιασω; δεν με αφηνει να την πλησιασω, ποσο μαλλον να την πιασω για να την ψεκασω κι ολας! ☹


Αφου προκειται για θεμα υγειας και τη στιγμη που φοβαται μαλλον θα πρεπει να την πιασεις παρα τη θεληση της, δεν μπορει να γινει κι αλλιως. Μην αργησεις και την κυνηγησεις μεσα στο κλουβι ωρα και χτυπιεται και στρεσαρεται περισσοτερο. Βαλε αποφασιστικα το χερι σου μεσα και πιαστην αφου παει σε καποια γωνια του κλουβιου. Μολις τη βγαλεις απο το κλουβι τυλιξε την σε μια μικρη πετσετα ωστε να μη βλεπει τι γινεται γυρω της, ετσι μειωνεται το στρες.

Να ασφαλισεις τις πορτες, τα παραθυρα, με τραβηγμενες κουρτινες και να απομακρυνεις τα επικινδυνα αντικειμενα σε περιπτωση που σου φυγει απο το χερι.
 
Μολις τη βγαλεις απο το κλουβι τυλιξε την σε μια μικρη πετσετα ωστε να μη βλεπει τι γινεται γυρω της, ετσι μειωνεται το στρες.

Ο πτηνιατρος που ειχα επισκεφτει, για να εξετασει το πουλακι που του πηγα, το τυλιξε με λευκο χαρτι κουζινας και αυτο εμεινε ακινητο!
Μου ειχε πει πως ειναι ενα δικο τους "κολπο" (των πτηνιατρων), το λευκο χρωμα τα ακινητοποιει. Επισης ειπε πως δεν ξερουν το γιατι αλλα εχουν παρατηρησει οτι συμβαινει και γι'αυτο το εφαρμοζουν!
Οποτε θα μπορουσες να δοκιμασεις με μια λευκη πετσετα...
 
Oταν χρησιμοποιω το chevi tren προληπτικά, στα καναρίνια μου τουλάχιστον, δεν βγαζω τα πουλιά απο το κλουβί. Αφαιρώ μονο τις ταιστρες και οτιδηποτε φαγωσιμο και αφου εχω καθαρίσει το κλουβί το ψεκάζω όντας και το πουλί μεσα. Ετσι καταβρεχεται και το πουλί και το κλουβί. Με οσο υγρό περισσέυει ψεκαζω τον χωρο φυλαξης καθώς και τον εξωτερικό χωρο. Ετσι δεν τα στρεσσαρω με το να τα πιανω στα χερια μου.
 
Oταν χρησιμοποιω το chevi tren προληπτικά, στα καναρίνια μου τουλάχιστον, δεν βγαζω τα πουλιά απο το κλουβί. Αφαιρώ μονο τις ταιστρες και οτιδηποτε φαγωσιμο και αφου εχω καθαρίσει το κλουβί το ψεκάζω όντας και το πουλί μεσα. Ετσι καταβρεχεται και το πουλί και το κλουβί. Με οσο υγρό περισσέυει ψεκαζω τον χωρο φυλαξης καθώς και τον εξωτερικό χωρο. Ετσι δεν τα στρεσσαρω με το να τα πιανω στα χερια μου.
Δεν είναι επικύνδινο να πάει το φάρμακο στα μάτια τους😕
 
Δεν είναι επικύνδινο να πάει το φάρμακο στα μάτια τους😕
Το συγκεκριμένο όχι. Όπως αναφέρεται μάλιστα στις όδηγιες χρήσης του:
Chevi-tren είπε:
Το Chevitren είναι ακίνδυνο για ανθρώπους και ζώα. Ακόμη και νεαρά περιστέρια μπορούν να παραμείνουν στη φωλιά όταν ψεκάζουμε με Chevitren. Δεν είναι απαραίτητο να καλύψετε τα δοχεία της τροφής και του νερού.
 
...ki ego stin arxi skeftika oti exei MONO MIA miga...
...alla meta ti xrisi tis skionis se 2 ores miso pethamenes miges arxisan na peftoun sto pato tou klouviu...sinolika 5 miges pou mazepsa... tromero...
Ego pantos piga sta 3 magazia kai den vrika to Chevitren...kai pira mia antiparasitiki skioni kai tou evala sti plati, kato apo tin oura kai kato apo ta ftera...
 
Back
Top