Γενικά Παρέα για θηλυκό lovebird

dimitramar123

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιουν 2024
Μηνύματα
2
Καλημέρα! Με λένε Δήμητρα και τον τελευταίο χρόνο συζώ με ένα θηλυκό lovebird(dna test), το οποίο μπήκε το χειμώνα στο σπίτι της αδερφής μου από το παράθυρο. Δεν γνωρίζω την ιστορία του αλλά δείχνει νεαρό στην ηλικία. Έχουμε καταφέρει να το έχω ελεύθερο τη μισή μέρα μέσα στο σπίτι, να κάθεται πάνω μου και να τρώει τους ηλιόσπορους που του δίνω. Εννοείται δε χάνει ευκαιρία να με δαγκώσει και να μασήσει ό,τι ξύλινο βρει. Η απορία μου είναι: σκέφτομαι να του πάρω ένα ακόμα για παρέα. Τι πρέπει να προσέξω; Να είναι αγόρι ή κορίτσι; Σας ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • 20240116_153528.webp
    20240116_153528.webp
    259,3 KB · Προβολές: 7
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Είναι πραγματικά πολύ - πολύ όμορφη. Να την χαίρεσαι!!!
Αν (όταν) θα πάρεις νέο lovebird θα πρέπει να κρατήσεις καραντίνα 40 ημέρες. Στην καραντίνα θα βρίσκονται σε ξεχωριστά κλουβιά. Επομένως καλό είναι να φροντίσεις να αγοράσεις μαζί και ένα όσο το δυνατό πιο ευρύχωρο κλουβί, ώστε να στεγάσεις και τα δύο με άνεση, όταν θα βρεθούν παρεούλα. Ο κανόνας για τα κλουβιά είναι ...όσο μεγαλύτερο, τόσο και καλύτερο, αλλά οπωσδήποτε δεν θα πρέπει να είναι κάτω των 60 εκατοστών σε μήκος.
Αν προσδοκείς σε αναπαραγωγή (εξασφαλίζοντας και τους κατάλληλους παραλήπτες για τα μικρά τους) θα πρέπει να πάρει ένα πουλάκι αρσενικό, αλλιώς, επέλεξε ένα του ιδίου φύλου ώστε να μην έχεις απογόνους. Σε κάθε περίπτωση καλό θα ήταν να πάρεις ένα νεαρό πουλάκι του ίδιου υποείδους με αυτό που έχεις...θα μιλούν πιθανά και την ίδια γλώσσα.
 
@ianos Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Με προβληματίζει μόνο, αν υπάρχει περίπτωση να πάρω θηλυκό και μετά τις 40 μέρες να μην ταιριάξουν και να μαλώνουν. Δεν είναι σκοπός μου η αναπαραγωγή...για να πάρω αρσενικό...αλλά θέλω να είναι χαρούμενη. Μου είπε κάποιος ότι τα δύο θηλυκά δύσκολα θα ταιριάξουν αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Εσείς τι θα επιλέγατε στη θέση μου; Αρσενικό, θηλυκό ή να μην πάρω καθόλου;
 
Back
Top