Γενικά Παρέα στη Ροζέλα μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alora_Mal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alora_Mal

PB New Member
Εγγραφή
23 Σεπ 2017
Μηνύματα
36
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα ήταν καλό να πάρω παρέα στην ροζελα μ. Όχι στο ίδιο κλουβί γιατί ακόμα είναι φοβισμένη αλλά να τοποθετήσω δίπλα ένα άλλο κλουβί με ενα άλλο είδος παπαγαλου. Εσείς τι λέτε; Θα έχει θετικό αποτέλεσμα;
 
Από τα λίγα που ξέρω για τους παπαγάλους η προσθήκη ενός ακόμη "ατόμου" που θα δέχεται την περιποίηση και θα μοιράζεται την αγάπη σας... δεν έχει πάντα θετικά αποτελέσματα.
Σε κάποιες μάλιστα περιπτώσεις έχει εξαιρετικά αρνητικές επιπτώσεις...
Ασφαλώς θα είναι καλύτερα να μιλήσουν αυτοί που γνωρίζουν περισσότερα.
 
... Θα ήταν καλό να πάρω παρέα στην ροζελα μ. Όχι στο ίδιο κλουβί γιατί ακόμα είναι φοβισμένη αλλά να τοποθετήσω δίπλα ένα άλλο κλουβί με ενα άλλο είδος παπαγαλου. Εσείς τι λέτε; Θα έχει θετικό αποτέλεσμα;

Θα ήθελα πρώτα να απαντήσεις σε μια δυο ερωτήσεις, ώστε να καταλάβω και να μπορέσω να σου απαντήσω:)
Γιατί είναι ακόμα φοβισμένη; Την αγόρασες πρόσφατα; αν ναι, πόσο καιρό την έχεις; Γνωρίζεις την ηλικία της;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Την βρήκα χτυπημένη... Από την στιγμή που κάνεις δεν την αναζήτησε την κράτησα... Ο γιατρός είπε ότι είναι 2 χρονών περίπου αλλά θέλει χρόνο γιατί είναι φοβισμένη... Όταν είναι μόνη της είναι δραστήρια αλλά όταν καταλαβαίνει ότι είμαστε κ εμείς στο χώρο σταματάει κ μετά από λίγο αρχίζει μόνο να κάνει διάφορους ηχους.
 
Ποιο είδος σκέφτεσαι; Σκοπεύεις Να βγάζεις τα πουλιά από το κλουβί για να τα έχεις ελεύθερα μέσα στο σπίτι;

Δεν ξέρω ακόμα αλλά θα ήθελα ρβα ήρεμο παπαγάλο θα μπορώ να το βγάζω κ εξω απο το κλουβί.
 
Την βρήκα χτυπημένη... Από την στιγμή που κάνεις δεν την αναζήτησε την κράτησα... Ο γιατρός είπε ότι είναι 2 χρονών περίπου αλλά θέλει χρόνο γιατί είναι φοβισμένη... Όταν είναι μόνη της είναι δραστήρια αλλά όταν καταλαβαίνει ότι είμαστε κ εμείς στο χώρο σταματάει κ μετά από λίγο αρχίζει μόνο να κάνει διάφορους ηχους.
Όλα τα παραπάνω συνηγορούν πως δεν πρέπει προς το παρόν τουλάχιστον να της πάρεις παρέα.
Το πουλί βρίσκεται σε κατάσταση στρες, θα πρέπει λοιπόν πρώτα να συνηθίσει το νέο περιβάλλον και άτομα και αργότερα βλέπεις τι θα κάνεις...
Στη θέση σου θα φρόντιζα να καλύψω τις τρεις πλαϊνές πλευρές καθώς επίσης και το πάνω μέρος του κλουβιού με κάποιο πανί, ώστε να δημιουργήσω αίσθημα ασφάλειας στο πουλί (για αρκετά μεγάλο διάστημα, έως να αισθανθεί άνετα με τον χώρο και τα άτομα, αργότερα μπορείς ν΄αφήσεις μόνο στο πίσω μέρος (πλάτη) του κλουβιού το πανί (εγώ πχ το συνηθίζω σε όλα μου τα κλουβιά-πουλιά)
 
Ωραία θα κάνω αυτό... Το κλουβί τι διαστάσεις θέλει; Γιατί πρέπει να του πάρω καινούργιο και θέλω να είναι σωστό...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
το κλουβί τι διαστάσεις θέλει; Γιατί πρέπει να του πάρω καινούργιο και θέλω να είναι σωστό...
Οι ελάχιστες διαστάσεις που πρέπει να έχει το κλουβί είναι 70 εκ. μήκος, 60 εκ. Πλάτος και 1 μέτρο ύψος.
 
Καλησπέρα! Συμφωνώ με τις απαντήσεις που σου έδωσαν τα παιδιά και να κάνεις αυτό που σου έγραψε η Σίσσυ...
Χρειάζεται χρόνο το πουλάκι... Να ηρεμήσει και να νιώσει ασφάλεια...
Όταν το πουλάκι θα έχει ηρεμήσει και θα έχει μάθει το χώρο του,τότε να του πάρεις ταίρι... Οι ροζελλες..σπάνια εξημερώνονται τόσο ώστε να κάνουν και παρέα με αυτόν που τις φροντίζει και θα υποφέρει απο μοναξιά. Γι'αυτό περίπου μετά τρείς με τέσσερις μήνες καλό θα ήταν να αρχίσεις να ψάχνεις για ταίρι και τότε να προετοιμαστείς με το κατάλληλο κλουβί...
@YannisK
@Ariadnh πείτε και εσείς τη γνώμη σας... 🙂
 
,τότε να του πάρεις ταίρι...
γι'αυτό περίπου μετά τρείς με τέσσερις μήνες καλό θα ήταν να αρχίσεις να ψάχνεις για ταίρι
Μα Εύα δε νομίζω να ειπώθηκε πουθενά ότι ενδιαφέρεται να αγοράσει ταίρι.
Η ερώτηση του θεματοθέτη ήταν άλλη
να τοποθετήσω δίπλα ένα άλλο κλουβί με ενα άλλο είδος παπαγαλου. Εσείς τι λέτε; Θα έχει θετικό αποτέλεσμα;
Μίλησε για άλλο είδος παπαγάλου.
@YannisK
@Ariadnh πείτε και εσείς τη γνώμη σας... :)
Λησμόνησες τη @maria p και η Μαρία έχει ροζέλα.
 
Δεν ψάχνω για ταίρι. Νομίζω... Είμαι ακόμα σε σκέψεις... Θέλω απλά να την κάνω να νιώθει καλά και να μην τρομάζει. Γι αυτό σκέφτηκα για έναν άλλο παπαγάλο...
 
Μα Εύα δε νομίζω να ειπώθηκε πουθενά ότι ενδιαφέρεται να αγοράσει ταίρι.
Η ερώτηση του θεματοθέτη ήταν άλλη

Μίλησε για άλλο είδος παπαγάλου.

Λησμόνησες τη @maria p και η Μαρία έχει ροζέλα.
Καταρχήν, διαφορετικά είδη παπαγάλων, δεν βάζουμε ποτέ στο ίδιο κλουβί...
Στο ίδιο όμως δωμάτιο φυσικά και γίνεται μετά την καραντίνα που πρέπει να τηρήσουμε...
Έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να συμβιώνουν...
Αλλά τότε, δεν κάνουν ακριβώς παρέα και η επικοινωνία τους γίνεται απο απόσταση... Οι ροζελλες πάντως... Είναι πολύ επιφυλακτικά πουλάκια και είναι καλύτερο να ζουν ως ζευγάρια...
Για τη Μαρία έχεις δίκιο... Μου διέφυγε πως έχει ροζέλες...🙂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Οι ελάχιστες διαστάσεις που πρέπει να έχει το κλουβί είναι 70 εκ. μήκος, 60 εκ. Πλάτος και 1 μέτρο ύψος.
Τα περισσότερα κλουβιά που βρίσκω είναι μικρότερα

Οι ροζελλες πάντως... Είναι πολύ επιφυλακτικά πουλάκια και είναι καλύτερο να ζουν ως ζευγάρια...
Ααα δεν το ήξερα Αυτό! Πολύ χρήσιμη πληροφορία! Οπότε θα κοιτάξω μελλοντικά για γυναίκα!
 
καλησπερα. συγουρα ο παπαγαλος σου χρειαζετε ηρεμια για να ξεπεραση το στρες του. εαν παρεις δευτερο παπαγαλο η γνωμη μου ειναι ιδια ρατσα.
 
Καλημέρα. Το να πάρεις αυτή τη στιγμή άλλο ένα πουλάκι, δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι τη ροζελα σου. Νομίζω θα της είναι αδιάφορο. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να της δώσεις χρόνο και αγάπη. Θα σου πω την δικιά μου εμπειρία. Πριν περίπου δεκαπέντε χρόνια είχα πάρει μια πανέμορφη ροζελα, άγρια από πετ σοπ. Ήταν πραγματικό αγρίμι όταν πλησιαζες το κλουβάκι της. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα ηρεμήσει. Μου πήρε πάνω από ένα χρόνο τελικά καθημερινής ασχολίας αλλά πραγματικά άξιζε τον κόπο. Έγινε τόσο ήμερη στο τέλος, που κοιμόμασταν μαζί. Ο κολλητός της φίλος τότε, ήταν ένα πολύ ήμερο καναρινακι που είχα και πετάγανε μαζί σε όλο το σπίτι. Τάιζα τη ροζελα μήλο στο χέρι μου και αυτή άνοιγε το ράμφος της για να τσιμπολογαει και το καναρίνι. Φανταστικό πουλί που αν μου έλεγε άλλος για αυτά που θα έκανε ειλικρινά δεν θα τον πίστευα. Να την χαίρεστε και να ασχοληθειτε μαζί της πολύ. Θα σας ανταμείψει.
 
Τα περισσότερα κλουβιά που βρίσκω είναι μικρότερα
Κοίταξε αν θέλεις και στο διαδίκτυο π.χ. pet4u, karderines.gr, birdmarket, petsupermarket, κλουβοτεχνική...
Οπότε θα κοιτάξω μελλοντικά για γυναίκα!
Είσαι σίγουρη / ος ότι πρόκειται για αρσενικό;
 
aggelosioa, Τι όμορφο αυτό που είπες... Το ελπίζω κ εγώ αλλά μερικές φορές απογοητεύομαι...

Κοίταξε αν θέλεις και στο διαδίκτυο π.χ. pet4u, karderines.gr, birdmarket, petsupermarket, κλουβοτεχνική...

Είσαι σίγουρη / ος ότι πρόκειται για αρσενικό;

Θα φτιάξει ο πατέρας μου τελικά... Το πήγα στο γιατρό κ μου είπε ότι είναι αρσενικό ενάμιση με δύο χρόνων...
 
Back
Top