Αναπαραγωγή "Παρένθετη" μητέρα/κανάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giospa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giospa

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους.
όπως είχα αναφέρει σε προηγούμενο θέμα, έχω 2 ζευγάρια καναρινιών. Η μία μου (πρωτάρα) έκανε 5 αυγά με πρωτάρη αρσενικό. Η άλλη δεν μπορεί για κάποια αιτία να κάνει αυγά (ο αρσενικός που είναι μαζί της μου έχει δώσει 3 υπέροχα πριν 2 χρόνια ένας εκ των οποίων είναι ο πατέρας των 5 νέων αβγών)
Σήμερα "άνοιξαν" τα 2 εκ των 5 αβγών (14 μέρα από το 1ο αβγό, δεν είχα μπορέσει να αντικαταστήσω τα αβγά με ψεύτικα για να βγούν όλα μαζι ούτε έχω δεί αν όλα έχουν μέσα πουλάκια).
Αν και τα 5 αβγά είναι γονιμοποιημένα από ότι διαβάζω και από ότι καταλαβαίνω είναι δύσκολο να αντέξουν και τα 5. Μιας και η άλλη κανάρα που δεν έκανε τα αβγά έχει έτοιμη φωλιά, υπάρχει η δυνατότητα να της μεταφέρω τους νεοσσούς έτσι ώστε να τα καταφέρουν όλοι; Και αν ναι πρέπει να ανοίξω και το χώρισμα στον αρσενικό να την βοηθήσει;

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων.
 
Αν και τα 5 αβγά είναι γονιμοποιημένα από ότι διαβάζω και από ότι καταλαβαίνω είναι δύσκολο να αντέξουν και τα 5
Η γνώμη μου είναι να μην κάνεις καμία αλλαγή, μια ή δυο ημέρες διαφορά δεν δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα.
 
@giospa, Φίλε η συμβουλή μου είναι να μην τα πειράξεις καθόλου!φετος στην πρώτη μου προσπάθεια αναπαραγωγής με νορμαλ διατροφική προετοιμασία του ζεύγους 1.5-2 μηνών περίπου! στις 17/3 γέννησε το πρώτο αυγό κ το 5ο κ τελευταίο 21/3 ...η εκκόλαψη των νεοσσων γιναν 1 με 4 Απριλίου κ αυτή τη στιγμή έχω 5 νέα απογαλακτισμενα πουλακια! Μην ανησυχείς φρέσκο αυγό κ τροφή κάθε μέρα κ όλα τα πάνε καλά
 
Αν και τα 5 αβγά είναι γονιμοποιημένα από ότι διαβάζω και από ότι καταλαβαίνω είναι δύσκολο να αντέξουν και τα 5. Μιας και η άλλη κανάρα που δεν έκανε τα αβγά έχει έτοιμη φωλιά, υπάρχει η δυνατότητα να της μεταφέρω τους νεοσσούς έτσι ώστε να τα καταφέρουν όλοι;
Αρχικά πρέπει να καταλάβεις οτι δεν έχεις να κάνεις με πράγματα. Δηλαδή, τα τακτοποιήσαμε, τα βάλαμε στην σωστή κατα την άποψή μας θέση, και όλα είναι μια χαρά. Μιλάμε για πλάσματα με ιδιαίτερα ανεπτυγμένα ένστικτα αυτή την περίοδο των ζευγαρωμάτων. Για να μπορούμε να κάνουμε μεταφορές ή τέλος πάντων οποιεσδήποτε αλλαγές, πρέπει να ευθυγραμμίσουμε τις ενέργειές μας με τις επιθυμίες τους η τουλάχιστον τις ανοχές τους. Ετσι, αυγά μεταφέρουμε σε μια φωλιά που έχει ήδη αυγά, φυσικά λιγότερα απο αυτήν που θέλουμε να ελαφρώσουμε. Νεοσσούς μεταφέρουμε απο μια φωλιά με πολλούς σε μια άλλη με λιγότερους. Ολα αυτά μάλιστα υπολογίζοντας και τους χρόνους ώστε να μην υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις, και ελπίζοντας περισσότερο να ξεγελάσουμε τους ιδιοκτήτες και να δεχθούν χωρίς να το πολυκαταλάβουν τους "μουσαφιραίους". Το ερώτημά σου έχει ενδιαφέρον γιατί εδώ θέλεις να βάλεις το πουλάκι να τα κάνει όλα γνωρίζοντας οτι πρόκειται για υιοθεσία. Να ταΐσει, να ζεστάνει, "ξένα" μικρά και μάλιστα με συνέπεια ώστε να φτάσουν σε μια ηλικία τουλάχιστον 25-30 ημερών. Προσωπικά δεν μπορώ να απαντήσω θετικά απ' όσα γνωρίζω, απ' την άλλη δεν αποκλείω κιόλας ένα συγκεκριμένο πουλάκι να είναι τόσο ιδιαίτερο που να τα δεχτεί όλα σαν μια φυσιολογική διαδικασία. Το δίλημμα δικό σου! 🤔
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Τελικά βγήκαν και τα πέντε 🥰. Τα έχω αφήσει στην μαμά τους και δείχνει να τα πηγαίνει καλά. τα δύο είναι έντονα πιο μικρά από τα άλλα τρία... Θεωρείτε πως πρέπει να αναλάβω δράση και να τα ταΐσω εγώ με τον χυλό για νεοσσούς; Σηκώνουν κεφαλάκια κανονικά αλλά αυτά που είναι πιο μεγάλα και προλαβαίνουν καλύτερα. Επίσης ο μπαμπάς τους μέχρι στιγμής δεν είναι επιθετικός αντιθέτως ταΐζει φουλ και αυτός. Το κλουβί που ζευγάρωσαν ναι μεν παίρνει εξωτερική φωλιά και είναι μεγάλο αλλά δεν έχει χώρισμα στη μέση...Άλλη γέννα θα προτιμούσα να μην γίνει οπότε από εδώ και πέρα πότε πρέπει να τα χωρίσω; και με ποιόν να μείνουν τα μικρά;
 
Η μία πρακτική, εφόσον ταΐζει ο πατέρας ειναι να μείνουν μαζί του. Συχνά, όταν θέλω να διακόψω τις γέννες και να προλάβω ένα επόμενο ζευγάρωμα αυτό κάνω, τα αφήνω δλδ με τον πατέρα.
Εναλλακτικά τα μεγαλώνει η καναρα, αλλά ο αρσενικός καλό θα ήταν να διατηρεί οπτική επαφή μαζί τους, ώστε να τα αναγνωρίζει ως παιδιά του, στην περίπτωση που η μαμά τους τα αφήσει για μια νέα γέννα.
Τέλος, φροντίζω να τα χωρίσω έως τη 12η ημέρα, από την εκκόλαψη του πρώτου νεοσσού.
Περίμενε να ακούσεις και άλλες απόψεις.
 
Καλησπέρα σε όλους. Έχω το εξής θέμα... Τα μικρά μου 4 δεν έχουν απογαλακτιστεί ακόμα και η κανάρα σήμερα μου έκανε αβγό μέσα στη φωλιά με τα μικρά. Πριν από λίγο το είδα που προσπαθούσα να καθαρίσω τριγύρω... Δεν θέλω να την ταλαιπωρήσω άλλο με γέννες μιας και λογικά οι ζέστες πλησιάζουν. Να χωρίσω τον πατέρα και τα μικρά για να συνεχίσει ο πατέρας να ταϊζει και να αφήσω την μάνα να κλωσήσει για λίγο και μετά να τα απομακρύνω; ή να της βάλω ψεύτικα; τα νέα αβγά να τα πετάξω ή να δοκιμάσω να τα βάλω στην άλλη κανάρα που δεν κάνει αβγά και αν βγούν βγήκαν;
 
να της βάλω ψεύτικα;
Να βάλεις.
να χωρίσω τον πατέρα και τα μικρά για να συνεχίσει ο πατέρας να ταϊζει και να αφήσω την μάνα να κλωσήσει για λίγο και μετά να τα απομακρύνω;
Εγώ θα τους άφηνα όλους μαζί μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών.
να δοκιμάσω να τα βάλω στην άλλη κανάρα που δεν κάνει αβγά και αν βγούν βγήκαν;
Αν αυτή η κανάρα έχει στρώσει φωλιά μόνη της θα μπορούσες να το δοκιμάσεις.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ η άλλη κανάρα έχει στρώσει φωλιά μόνη της. Φοβάμαι μόνο αυτή που έχει κάνει τα 4 παιδιά και κάνει τα αβγά μην μου ξεπουπουλιάσει τα άλλα γιατί ήταν όλα μαζί σε μία φωλιά...
 
Φοβάμαι μόνο αυτή που έχει κάνει τα 4 παιδιά και κάνει τα αβγά μην μου ξεπουπουλιάσει τα άλλα
Δεν έχει λόγο να το κάνει αφού χρησιμοποιεί την υπάρχουσα φωλιά.
Το σωστό βέβαια θα ήταν να έχεις τοποθετήσει 2η φωλιά στις 17-20 ημέρες των νεοσσών για να την φτιάξει το θηλυκό και να μην έχεις το συνωστισμό που έχεις τώρα.
Αφού δεν θα την αφήσεις να τα επωάσει δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.
Πόσων ημερών είναι τα μικρά;
 
Back
Top