Αναπαραγωγή Παραγοντας καθορισμος φυλου στα καναρινια

Theofilos-Xanthi

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2012
Μηνύματα
40
Πόλη
Ξάνθη
Παραγοντας καθορισμος φυλου στα καναρινια.
Ξερω (διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι το αρσενικο καθοριζει το φυλο στους ανθρωπους, η
θερμοκρασια σε καποια αμφιβια, ρωταω αν ξερει καποιος ποιος παραγοντας καθοριζει το φυλο στα καναρινια, ετσι ωστε να προγραμματισουμε επιλεκτικες αναπαραγωγες.
 
Παραγοντας καθορισμος φυλου στα καναρινια.
Ξερω (διορθωστε με αν κανω λαθος) οτι το αρσενικο καθοριζει το φυλο στους ανθρωπους, η
θερμοκρασια σε καποια αμφιβια, ρωταω αν ξερει καποιος ποιος παραγοντας καθοριζει το φυλο στα καναρινια, ετσι ωστε να προγραμματισουμε επιλεκτικες αναπαραγωγες.
Για να απαντήσει κάποιος σε τόσους ειλικρινά καλούς "προβληματισμούς" πρέπει πρώτα απ΄ όλα να συμφωνεί έστω και μερικώς με αυτούς...
Εσύ το βρίσκεις σωστό?
 
Για να απαντήσει κάποιος σε τόσους ειλικρινά καλούς "προβληματισμούς" πρέπει πρώτα απ΄ όλα να συμφωνεί έστω και μερικώς με αυτούς...
Εσύ το βρίσκεις σωστό?

... Αν δεχτουμε οτι σαν εκτροφεας καναρινιων παρεμβαινεις (διατροφικα)στον
χρωματισμο η στην φωνη γιατι οχι και στον καθορισμο του φυλου;
 
... Αν δεχτουμε οτι σαν εκτροφεας καναρινιων παρεμβαινεις (διατροφικα)στον
χρωματισμο η στην φωνη γιατι οχι και στον καθορισμο του φυλου;
Μου φτάνουν οι ενοχές για όσα κάνω.. Δε θέλω άλλες.
 
Ναι.. σου φαίνεται παράξενο;
Εσύ δεν έχεις;
Κυκλοφορώ με όχημα, ζεσταίνομαι με πετρέλαιο... καίω ρεύμα... και χιλιάδες άλλα... λίγες ενοχές πρέπει να έχω... (ασφαλώς όχι εξειδικευμένες).
Αυτά όλα... λες να μην έχουν επιπτώσεις;
 
Ναι.. σου φαίνεται παράξενο;
Εσύ δεν έχεις;
Κυκλοφορώ με όχημα, ζεσταίνομαι με πετρέλαιο... καίω ρεύμα... και χιλιάδες άλλα... λίγες ενοχές πρέπει να έχω... (ασφαλώς όχι εξειδικευμένες).
Αυτά όλα... λες να μην έχουν επιπτώσεις;
. Γεννηθηκαμε και μεγαλωνουμε με καποια αυτονοητα για εμας... και πολυτελειες για αλλους
τωρα οσο σας ξερω (απο το PB )και επειδη σας θεωρω απο τους κορυφαιους"καναριναδες" (μεχρι να γνωρισω καλυτερους)
δεν καταλαβαινω γιατι ενοχες; για τον καθορισμο φυλου των πουλιων, και οχι για το οτι εναι σε κλουβια - για το οτι καθοριζουμε τα ζευγαρια και την εποχη του ζευγαρωματος και αλλες ανθρωπινες παρεμβασειες που ισως στη φυση ηταν αλλιως..;
 
Back
Top