Γενικά Παραδείσια δεν ζευγαρώνουν

giannis.kirp.

PB Member
Εγγραφή
28 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.048
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα! Λοιπόν ο λόγος που δημιούργησα αυτό το θέμα είναι επειδή τα παραδείσια μου παρά την πλούσια διατροφή που τους προσφέρω (αυγό, λαχανικά, φρούτα) και παρά την αγάπη που δίνει το ένα στο άλλο ( καθαρίζονται κ. Α.) δεν έχουν ζευγαρώσει και δεν έχουν φτιάξει φωλιά.☹ Τι λέτε να φταίει;
 
Μήπως κάποιο από τα δύο δεν είναι ώριμο ακόμα; Ίσως ζευγαρώσουν το φθινόπωρο. Μην παρασυρόμαστε από τα καναρίνια. Τα ζεβράκια θέλουν φως ημέρας 14-16 ώρες για να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή και να βλέπει το ηλιακό φως το δωμάτιό τους κάποιες ώρες την ημέρα. Άλλο ενδεχόμενο να μην τους αρέσει η φωλιά τους. Επίσης πρέπει να την έχεις στο ψηλότερο σημείο του κλουβιού.
 
Την φωλιά της έχω στο ψηλότερο σημείο και έχω και εξωτερική και εσωτερική. Βλέπουν μπόλικο ήλιο στο δωμάτιο που είναι και έχουν 14-16 ώρες φως την ημέρα. Όλα τα πουλιά είναι άνω του χρόνου. Τι να πω;☹
 
Να φταίει η φετεινή περίεργη χρονιά; Δεν ξέρω. Εσύ πόσο καιρό τα έχεις;
 
Τα ζεμπρακια αναπαραγωνται πολυ ευκολα.. Απλα δεν ειναι τοσο φιλικα με τον ανθρωπο.. Μπορει η παρουσια σου να τα τρομαζει. Πρεπει να νιωσουν ασφαλεια, να εχουν ενα ηρεμο περιβαλλον και ολα θα γινουν. Ειναι διαφορετικου φυλου σιγουρα;
 
Σίγουρα. Είναι αρκετά ψηλά οπότε δεν νομίζω να ενοχλούνται. Τα έχω τουλάχιστον μισό χρόνο. Άμα είναι μέσα όπως τα δικά μου τα επιρεάζει ο καιρός;
 
Όταν την μία μέρα έχει συννεφιά και υγρασία με νοτιά και την άλλη μέρα αέρα και βοριά, την τρίτη ηλιοφάνεια και 24 βαθμούς δεν επηρεάζονται;
 
Εγω τα δικα μου τα εχω εξω.. Να ακουνε κι αλλα πουλια, να εχουν καθαρο αερα, ηλιο. Ειναι στην φυση. Μου κανουν αυγα συνεχεια.. Δεν σταματανε εε... Αλλα ο καιρος αν την μια ειναι ετσι, την αλλη γιοβετσι ειναι λογικο. Μπερδευονται. Εδω εμεις δεν ξερουμε τι εποχη εχουμε. Ο καιρος επιρρεασε την αναπαραγωγη των καναρινιων μου.. Απλα πιστευω επειδη ειναι φοβιτσιαρικα πουλια, θελουν τον χωρο τους.. Και ησυχια
 
Πρεπει να διαλεξεις.. Μεσα ή εξω. Αλλα αν ειναι κρυο στην Ελλαδα, ασε να φταξει λιγο ο καιρος και βγαλε τα μονιμα εξω (αν θες)
 
Back
Top