Αναπαραγωγή Παραδείσια ζεμπρακια προβλημα με το τάισμα

kostas psachoulas1

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιουλ 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Καρδίτσα
γεια σας τελικά το ένα το πουλάκι που είχε βγει το ταΐζω εδώ και τρεις μέρες και είναι μια χαρα αλλά το άλλο αυγό το έβαλα σε ένα άλλο ζευγαρι που το οποίο θα βγουν τα πουλάκια του από ότι έχω υπολογίσει από την Δευτέρα και σήμερα βγήκε και δεν βλέπω να ταϊζετε εννοώ πως βλέπω ότι ζητάει τροφή αλλά ο πρόλογος του ιναι άδειος τι να κάνω επίσης τελικά το ζευγαρι μου έκανε αυγά μέσα στην φωλιά πάλι αυτό το ζευγαρι που παράτησε εννοώ τα δυο αυγά που βγήκε το ένα πουλάκι και μετά από καμία ώρα τα παράτησε δεν θέλω να πάω να τα ενοχλώ τώρα που έχουν και το μωρό αλλά φοβάμαι μήπως δεν το ταΐσουν αν και διάβασα πως ταΐζουν μετά το πρώτο 24 ώρο
 
το άλλο αυγό το έβαλα σε ένα άλλο ζευγαρι που το οποίο θα βγουν τα πουλάκια του από ότι έχω υπολογίσει από την Δευτέρα
Τα πουλιά περιμένουν να βγουν και τα υπόλοιπα πουλιά για να τα ταΐσουν όλα μαζί.
Αν ασφαλώς περάσουν οι ώρες που το ένστικτο τους επιβάλλει θα ταΐσουν αυτό που βλέπουν.
Το πρόβλημα για την περίπτωσή σου θα δημιουργηθεί όταν εκκολαφθούν τα κανονικά τους αυγά και τότε θα έχουμε ένα ξένο μικρό μεγαλύτερο σε ηλικία να επιβιώνει σε βάρος των υπολοίπων.
Με τις κινήσεις σου βάζεις σε κίνδυνο τα αυγά αυτής της φωλιάς που και να εκκολαφθούν πολύ δύσκολα θα επιζήσουν.
Και για να σε προλάβω και να μην κάνεις αλλαγές θα σου πω πως το "κακό" έχει γίνει.. Δεν θα κερδίσεις τίποτε αλλάζοντας όσα διαδραματίζονται σε αυτή τη φωλιά... συνεπώς, μην πειράζεις τίποτε άλλο.
Φτάνουν αυτά.
Είσαι μικρός σε ηλικία αλλά θα ήθελα να με ακούσεις τουλάχιστο τώρα...
Μην ενοχλείς τις φωλιές, τα πουλιά, τα ζευγάρια για να μπορέσεις να δεις να μεγαλώνουν μωράκια.
 
Back
Top