Γενικά Παραλίγο απόδραση της Ζουζούς

dimitra_1980

PB Member
Εγγραφή
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
548
Πόλη
Αθήνα
Χθες το απόγευμα πάραλίγο να πάθω εγκεφαλικό...☹
Έβγαλε ο φίλος μου τη Ζουζού από το κλουβί(πόρτες-πατζούρια κλειστά) και εκεί που έκανε τις καθημερινές πτήσεις της στο δωμάτιο, προσγειώθηκε πάνω στο πατζούρι του παραθυρου. Και επειδή δεν κατεβαίνει μόνη της αλλά μας φωνάζει να πάμε να την κατεβάσουμε(.. Καλομαθημένη βλέπεις..), πήγε ο φίλος μου να την πάρει. Δεν ξέρω πως στο καλό έγινε και ακουμπώντας στο πατζούρι για να την πιάσει, αυτό άνοιξε διάπλατα(προφανώς λόγω παλαιότητας δεν είχε ασφαλίσει καλά)... Πώς κατάφερε και την έπιασε πριν αυτή προλάβει να "την κάνει" δεν ξέρω. Πήγε η καρδιά μας στην Κούλουρη. Δεν ήθελα να της κόψω τα φτερά για να μπορεί να πετάει και να το αποτέλεσμα. Παραλίγο θα είχαμε δράματα.Άσε που χωρίς κομμένα φτερά είχε γίνει και πολύ ατίθαση. Τέλος πάντων, την έπιασε ευτυχώς(απο καθαρή τύχη) και της έκοψα κατ'ευθείαν τα φτερά. Ποτέ ξανά χωρίς κομμένα φτερά...Α! Πα! Πα! Δεν το ξαναρισκάρω με τίποτα. Τώρα δεν κάνει καν την κίνηση να πετάξει και εγώ έχω τουλάχιστον το κεφάλι μου ήσυχο..
 
ευτυχισμενος ιδιοκτητης δυστυχισμενο πουλι
τουλαχιστον δε του τακοβες οταν ηταν μωρο να μη του κακοφανει;
 
Όταν ήταν μωρό ήταν κομμένα τα φτερά της.Απλά δεν της τα είχα ξανακόψει γιατί δεν το είχα θεωρήσει απαραίτητο
 
Θα δεις αλλαγει στην συμπεριφορα της τωρα... Θα ειναι ενα υσηχο πουλι ποιο ευκολο στην εκπαιδευση του... Παντος για να ξερεις το κακο δεν αργει να γινει...
επισεις και με κομμενα τα φτερα θελει προσοχη αφου μπορει να βγει απο το παραθυρο και να γινει ευκολη λεια σε καθε ειδους αρπακτικα ...
 
Έχουμε και πολλές γάτες στη γειτονιά... Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...Ήδη έχει ηρεμήσει και επανέρχεται στον παλιό της εαυτό(τον πιο ήρεμο). Ευτυχώς δεν της κακοφαίνεται που της τα έκοψα γιατί δεν της αρέσει να πεταει. Προτιμά να κάθεται πάνω μου και να σκαρφαλώνει για να πάει κάπου παρά να πετάξει.
 
Back
Top