Ασθένειες Παραμόρφωση δαχτύλων σε αηδόνι Πεκίνου

Georgiatsaf

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας!

Είδα οτι είχατε συζήτηση για τα αηδόνια Πεκίνου κι επειδή εχω ένα 10 ετών σκέφτηκα να σας ρωτήσω γιατι τελευταία έχει ένα πρόβλημα. Εχουν παραμορφωθεί τα δάχτυλά του και πατάει στραβά. Τι μπορώ να κάνω μήπως ξέρετε; Να είστε καλά...

-
 
Ειναι μονιμη αυτη η παραμορφωση...ή οταν θελει ξαναγυρναει τα δαχτυλα σε κανονικη θεση;
Επισης χωρις να θελω να σε βαλω σε σκεψεις, ποιο ειναι το προσδοκιμο οριο ζωης για το ειδος;(δεκα χρονια οσο να πεις ειναι αρκετος καιρος για μικρα πουλια)
 
Αηδόνι

Γειά σου FINCHiii

Και σ'ευχαριστώ για το μήνυμα.
Τις τελευταίες 10 μέρες έχει μόνιμα τα δάχτυλα προς τα πίσω και ακουμπά στη ράβδο στραβά.
Ναι είναι γερούλης όμως έχω φτάσει και το προηγούμενο αηδόνι μου 13 ετών! Είναι ΠΟΛΥ γερά πουλιά αλλα του φέρομαι κι εγώ σαν να είναι αριστοκράτης. Ομως τι γίνεται με το πόδι του;

Γεωργία
 
Το οτι ειχε φτασει ενα προηγουμενο πουλι σου τα 13 ετη ζωης δεν παει να πει πως αυτο ισχυει και για το ειδος...🙂
Τωρα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το πας (οσο το δυνατον πιο γρηγορα)σε εναν πτηνιατρο.Αν θελεις και δεν σε ενοχλει βγαλε μια φωτογραφια του ποδιου του πουλιου ενω το ακουμπαει.

Τελος μπορει να μην ειμαι ειδιμονας αλλα νομιζω πως μια ξαφνικη παραμορφωση δεν μπορει να προεκυψε απλα... Ομως ειτε προυπηρχε ή ισως χτυπησε καπου.
 
Back
Top