Γενικά Παρανομο κύκλωμα διακινησης παπαγαλων - εξωτικων πουλιων

sophia pj.

PB Member
Εγγραφή
31 Ιαν 2007
Μηνύματα
968
Πόλη
Πειραιάς
Μηπως γνωριζετε την υπαρξη ενος παρανομου παγκοσμιου κυκλωματος διακινησης εξωτικων πουλιων(παπαγαλων); Γνωριζοντας το μεγαλο κοστος εκτροφης αλλα και τις δυσκολιες αναπαραγωγης, ο "ανθρωπος" σκεφτηκε την ευκολη λυση... Την κερδοφορα. Με κερδη που ξεπερνανε τα 10 δις δολαρια ετησιως ειναι αδυνατο να ελεγχει η κατασταση. Πουλια προερχομενα απο λατινικη Αμερικη..Αφρικη... Διοχετευοντε στις αγορες των Η. Π.Α και της ευρωπαικης ενωσης.Απο τα πουλια που αιχμαλωτιζοντε...υπολογιζεται πως ενα 60% πεθαινουν κατα την μεταφορα.
[x]
(η φωτο ειναι απο φορτιο που κατασχεθηκε στην Αργεντινη με προορισμο την Ευρωπη.)
Ο ακριβης αριθμος των πουλιων που αιχμαλωτιζοντε παραμενει ακαθοριστος μια και δεν υπαρχουν στοιχεια.. Με πρακτικες οπως διχτυα και αρπαγη νεοσσων απο τις φωλιες.. (να σημειωθει πως συχνα πρεπει να καταστρεψουν ολη την φωλια.. Κοβωντας ακομη και το δεντρο).. Καταφεραν να θεσουν σε σοβαρο κινδυνο εξαφανισης 330 ειδη παπαγαλων.
Σκεφτητε το την επομενη φορα που καποιος ομορφος και "φωνακλας" παπαγαλος σας..''γυαλισει''!

πηγες: http://www.bornfreeusa.org/
 
επαθα σοκ απο την φωτογραφια σαν παστες σαρδελες ειναι τα καημενα. Σοφια ευχαριστω που μας ταρακουνησες... Την επομενη φορα που θα μου γυαλισει πουλι να σαι σιγουρη θα το ψαξω οσο το δυνατον καλυτερα.
 
Σιγά το πράμα... Κι εμείς μια χαρά τα καταφέρνουμε. Όχι με τους παπαγάλους βέβαια και φυσικά όχι γιατί δε μπορούμε... Απλά δεν έχουμε.
 
Δυστυχως το χρημα κινει τα παντα.η αγορα ειναι ελευθερη και ολοι προσπαθουν να κανουν τα στραβα ματια.pet shop που βγαζουν τιμια το ψωμι τους ειναι ελαχιστα. Οι περισσοτεροι αργα η γρηγορα καταληγουν σε τετοιους τροπους αλλιωτικα δεν επιβιωνουν.η δικη μας νοοτροπια ομως και η ελλειψη παιδειας εχουν την κυρια ευθυνη για αυτην την κατασταση.
 
Άλλο ελεύθερη αγορά και άλλο ανεξέλεγκτη.
Το ξέρετε ότι μετά το λαθρεμπόριο όπλων και ναρκωτικών έρχεται το λαθρεμπόριο άγριων ζώων;
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι τα πουλιά που είναι εκτροφείου και ειδικά οι παπαγάλοι που δεν εκτρέφονται συστηματικά στην Ελλάδα και είναι εισαγωγής πρέπει να φέρουν 2 δαχτυλίδια. Ένα της καταχωρημένης γέννησης τους στα αρχεία του εκτροφείου το οποίο γίνεται με πιστοποίηση κτηνιάτρου και ένα ότι έχουν κάνει τους απαραίτητους εμβολιασμούς (4 αν θυμάμαι σωστά). ΄Εχοντας αυτό στο νου μας καλό είναι να ρωτάμε αυτούς στα μαγαζιά που τα πουλάνε και να προσέχουμε και οι ίδιοι να μην αγοράζουμε παράνομα εισαγώμενα στη χώρα πουλιά διαιωνίζοντας την κατάσταση. Εδώ είναι και ένα site που εξηγεί τους κανoνισμούς του διεθνούς οργανισμού CITES που θεσπίζει τις νομοθεσίες γι' αυτά τα θέματα. Είναι μεταφρασμένο στα ελληνικά, αξίζει να του ρίξετε μια ματιά! 🙂

ουπς! ξεχασα να βαλω το λινκ... σορρυ... Οριστε
Cites - Endangered species
 
όλοι λέμε τα ίδια και τα ίδια αλλά τι κάνουμε; Εγω προσωπικά επειδή στο τόπο διαμονής μου δεν έχω πολλές επιλογές έχω κόψει κάνα δυο pet και πάει λέγοντας ο ένας μάλιστα σήμερα μου ζήτησε συγνώμη δηλαδή... (μπιπ)... αστε που πολλοί πιάνουν και αγριοπούλια από φωλιές στα δέντρα και τα δαχτυλιδωνόυν και το παίζουν και καθηγητές. Πρώτα από όλα που εμείς λέμε πως αγαπάμε τα πουλιά ας στρίψουμε τις πλάτες σε όλους αυτούς να γίνουμε ζωντανό παράδειγμα και έπειτα να ενημερώνουμε φίλους και γνωστούς που θέλουν ένα κατοικίδιο αυτό θα είναι μια αρχή και μια γερή γροθιά σε όλους τούς δολοφόνους...
 
παιδια ολα γινονται για το χρημα. και ποτε δεν θα παψουν να γινονται τετοια. Το θεμα ειναι εμεις τι κανουμε, εγω πηγα να αγορασω ενα καναρινι σε ενα pet και σχεδον ολα δεν ειχαν δαχτυλιδι, ουτε οι παπαγαλοι που κοιταξα, ετσι αποφασισα να ψαξω να βρω απο ενα εκτροφεα. σε μια πολη ηξερα ανθρωπους που επιαναν καρδερινες και τις πουλαγαν σε pet. αυτο σταματαει αν εμεις το σταματησουμε γιατι αυτοι οσο πουλανε δεν σταματανε. και αυτο γινεται μονο με σωστη ενημερωση. Πριν ερθω στο forum δεν ηξερα τιποτα και μπορει να αγοραζα τετοια πουλια, τωρα ομως χαρη σε αυτα τα λιγα που εμαθα απο εσας ουτε κατα διανοια.
 
Ο Ανθρωπος ειναι ο χηροτερος εχθρος των ζωων και πρεπει να ντρεπομαστε γιαυτο ευτο!
το παριγορο ειναι οτι υπαρχει μια χουφτα ανθρωπων που με την αγαπη προς τα ζωα κανουν οτι μπωρουνε για να αλαξει αυτο
 
Φοβερό youtube με απίστευτα ταιριαστή ηχητική υπόκρουση!
Αγχώδες,θλιβερό αλλά άκρως επίκαιρο!
 
Απλα καταθλιπτικο. Δεν πιστευω ομως ουτε οτι ολα αυτα τα πουλια που αυτομαδιουνται η αυτοακρωτηριαζονται οτι ειναι ολα πιασμενα αγρια καθως υπαρχουν πολλες αιτιες γι αυτες τις παθησεις ουτε οτι ο ανθρωπος ειναι ενα τερας που μονο κακο ξερει να κανει.
 
Ας δούμε σήμερα τι μπωρεί να κάνει ένας φίλος μας που έχει μεγαλώσει με αγάπη και σωστή φροντίδα.
Πολύ γέλιο
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Κι ευτυχώς υπάρχουν εκτός από έξυπνοι και πανέξυπνοι παπαγάλοι!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Frania
με έπιασε κατάθλιψη απο το βλέμα που είχε το πιθηκάκι... ☹

αυτοι ειναι οι Hyacinth macaw που λεγαμε χτες σε ενα αλλο ποστ... Πανεμορφοι και πανεξυπνοι.. Τι καλα να ελευθερωνε και τους αλλους... ☹
 
Και οργανισμοί υπάρχουν!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Πραγματικά είναι πολύ θλιβερό το γεγονός αλλά ποια μέτρα πρέπει να λάβουμε ως αγοραστές;Επειδή είμαι και σχετικά καινούριος με την "πατρότητα" πτηνών δεν θα ήμουν σε θέση από απειρία να διακρίνω κάποια χαρακτηριστικά!Λείπει η ενημέρωση παιδια! Από όλους τους φορείς. Πολιτεία,ΜΜΕ, φιλοζωϊκές οργανώσεις! Π.χ. όταν πρωτοαγόρασα το Σάββα μου (ροζέλλα) δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να φέρει δαχτυλίδι και το πουλάκι όντως δεν είχε!
 
τελικα μπας και οι ουσιαστικα υπευθυνοι γι αυτη τη κατασταση ειμαστε εμεις;
εμεις που πραγματικα αγαπαμε τα πουλια και τα ζωα γενικοτερα; Μηπως
αυτη η αγαπη μας ειναι η αιτια υπαρξης αυτης της βιομηχανιας;
 
Back
Top