Ασθένειες Παραξενο σημαδι σε κοκατιλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MARAKI
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MARAKI

PB Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2009
Μηνύματα
243
Πόλη
Έδεσσα
γεια σας! Η μεγαλη η θυλικια που εχω απο τοτε που την πηρα(1χρ πριν)κατω απ το λοφιο της δεν εχει πουπουλα, εινα κενο σκετο δερμα...χθες παρατηρησα οτι κατω απ το λοφιο εχει ενα μαυρο σημειο κυκλικο σαν σαπισμενο δερμα, σαν να χει πιασει μουχλα...😕στο οποιο οπιο το σχημα ειναι στρογγυλο κ μεσα γραμμες-γραμες(σαν κορμο δεντρου κομμενο στην κεση κυκλικα)αλλες ειναι μυ+ρες σαν σαποιες ετσι ακριβως φαινονται αλλες ειναι κοκκινες κ αλλες ασπρες σαν μουχλα... Κ στο κεντρο σαν τρυπα... Τορα σας ζαλισα κ σας μπερδεψα δεν μπωρω να το βγαλω φοτο δεν καθεται να το πιασω... Κ για να το δω πρεπει να του σηκωσω το λοφιο... Θα προσπαθησω... Τι ειναι ομως;να σημειωσω οτι δεν τον ενοχλει καθολου ουτε το ξυνει τιποτα! Ευχαριστω!
 
Το κοκατιλ σου αν θυμαμαι καλα ειναι λουτινο. Πολλα λουτινο εχουν καραφλιτσα.Αυτο συμβαινει επειδη το κοκατιλ σου προηλθε απο γονεις λουτινο. Δεν πρεπει να ζευγαρωνουμε πουλια INO. Πχ Αlbino με albino η albino με loutino κλπ.

Τωρα γι αυτο το μαυρο που λες δεν ξερω τι μπορει να ειναι. Μηπως χτυπησε καπου; Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια.
 
μπορεσα κ ειδα καλυτερα ειναι μαυρα μπιλακια μεσα σε ενα βαθουλωμα, σαν να της εχει φαγωθει, αυτα τα μπιλακια σαν ανοιγουν τρυπα ακομα λιγο κ θα φτασει στο τελος του δερματος;υπαρχει κατι τετοιο; Που να τρωει το δερμα, ειναι πολυ μικρα σαν κοκκοι αμμου κ λιγο πιο μικρα😕σε λιγο θα παω στο κτηνιατρο ελπιζω να βρει τι ειναι, αλλα η καημενη δεν νιωθει τιποτα ευτυχως! Τωρα θα τρομοκραθει ομως πολυ! Κ μια φωτο αλλα δεν φαινεται καθολου αυτα τα μαυρακια δεν ειναι ευδιακριτα
 

Συνημμένα

  • moto_0279.webp
    moto_0279.webp
    16 KB · Προβολές: 84
  • moto_0280.webp
    moto_0280.webp
    16,7 KB · Προβολές: 91
  • moto_0281.webp
    moto_0281.webp
    53,4 KB · Προβολές: 75
Μαρια νομιζω οτι πρεπει να βρεις ενα τροπο να πας σ ενα πτηνιατρο.

Ποια ειναι η διατροφη της; Απ οτι βλεπω μονο παπαγαλινη της εχεις;Η καραφλα ισως ειναι και ελλειψη βιταμινων.Αυτα τα μαυρακια ομως μου ακουγονται περιεργα και ισως πρεπει να αντιμετωπιστει αμεσα.
 
η διατροφη ειναι μαρουλακι αγγουρακι κ φρουτα αν κ δεν τα τρωει κ πολυ αυτα που ανεφερα.. Πιο πολυ μαρουλι κ καροτο..ηλιοσπορους παπαγαλινη κ βιταμινη στο νερο.. Αμμο κ σουπιοκοκκαλο... Ειδες μονο το ενα κουπακι... Τα εχω διασπαρτα τις ταιστρες... Ειναι δυσκολο για πτηνιατρο που να τον βρω εδω;την πηγα στον καλυτερο κτηνιατρο της πολης μου ειπε οταν την ειδε κοιταζοντας εξω απ το κλουβι οτι ειναι χτηπημα... Μετα την εβγαλε τσιριζε σαν τρελη... Κ την ωρα που την κυνηγουσε... Ματωσε αυτο μαλλον κ καλυφτηκε ολο το βαθουλωμα.. Με συμπερασμα οτι ειναι πλυγη.. Απο χτηπημα.. Της εβαλε ενα ασυμι σπρει κ φυγαμε, αλλα δεν ξερω που να χτηπησε; κ αυτο μερα τη μερα ηταν πιο χαλια αμα ηταν πληγη θα την εξυνε κ θα γινοταν πιο χαλια.. Αλλα ποτε δεν την εχω δει να ξυνεται.. Απλα με το που την εβγαλε αυτο ειχε ματωσει.. Μπωρι να ηταν καποιο παρασυττο κ να καλυφτηκε με το αιμα.. Τι να πω δεν ξερω;
 
Eλπιζω καποιος απο εδω να ξερει περι τινος προκειται. Στο κεφαλακι της και να ηθελε να ξυσει εκεινο το σημειο δεν μπορει γιατι δεν φτανει.Ισως γι αυτο να μην την εχεις δει να ξυνεται. Η τροφη ειναι παρασκευασμενη; Αν μπορεσεις αγορασε της μια επωνυμη παρασκευμασμενη που θα χει πλουσιο μειγμα σε σπορους.
 
ανοιξα θεμα στο φορυμ διατροφη παπαγαλων, αγορασα σημερα τροφη συσκευασμανη αλλα ητν μεσα στα σκουλικια.. Δες το θεμα που ανοιξα να δεις την μαρκα τροφης.. Εδω ειναι ολα οτι να ναι, αμα φυγει το ασυμι φαρμακο..λες να της ριξω το σπραι PINEX που ειναι παρασυτοκτονο..ή δεν κανει επειδη ειναι περιοχη στο κεφαλι... Εχω μια υποψια οτι αυτα τα μαυρακια ειναι παρασιτα... Που τις τρωνε το δερμα... Τι να υποθεσω δεν ξερω... Κ απ την αλλη ειναι πολυ καλος γιατρος.. Την ωρα πυ πηγα ομως ειχε πολλα περιστατικα με σκυλους μπορει να μην εδωσε κ πολυ σημασια.. Αν κ του επεμενα πολυ..στο τι πιστευω οτι ειναι... Μακαρι να ειναι οπως τα λεει γιατι ειναι κριμα το πουλακι...
 
αν γνωριζει καποιος εμπειρος πιο πολλα παρακαλω να απαντησει! Γιατι εδω που βρισκομαι δεν εχω πολλες επιλογεσ! Ευχαριστω εκ των προτερων κ ευχαριστω πολυ φωτη για το ενδιαφερον
 
ΤΕΛΙΚΑ ΦΩΤΗ ΤΟ ΕΙΔΕ Κ ΕΝΑς ΑΛΛΟς ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ.. Πετσοπας να το πω... Κ λεει οτι ειναι ψωρα... Κ να το παω να του βαλει μια αλοιφη, αλλα αμα ειναι πληγη οντως θα το πιραξει αυτο;υπαρχει ψωρα σε τετοιο σημειο;(εκτος απο ραμφος κ ποδια)
 
Μα τι μπορεί να ξέρει ένας πετ σοπας; Τι γνώσεις να έχει;
Το καλύτερο που έχεις να κάνει είναι να πας τον παπαγάλο σε έναν πτηνίατρο. Θα σου πει ακριβώς τι έχει το πουλάκι και εσυ δεν θα έχεις τις απορίες, κν κάνει να του βάλεις κρεμα, αν είναι ψώρα ή οχι.
 
Εγώ δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, απλά θα ευχηθώ από καρδιάς να περάσει γρήγορα... :) Μαράκι, συνέχισε να το ψάχνεις... και ρώτα την κτηνίατρο μήπως μπορείς σαν πρώτη βοήθεια να του βάλεις εκεί λίγο Betadine (solution)... Που είναι καλό αντισυπτικό, μικροβιοκτόνο και μυκητοκτόνο και αν μη τι άλλο δεν πρόκειτε να το βλάψει... :)
 
απλα επειδη μενω εδεσσα δεν υπαρχει κανενας πτηνιατρος ουτε καπου εδω κοντα ρωτησα... Το σκευτικα κ γω κ μ το ειπαν να βαλω ιοδιο... Παντως το πουλακι κ κεφατο ειναι κ ορεξη εχει κ τα κακα της κανονικα δεν νομιζω να ναι κατι σοβαρο... Θα την παω αυριο να το δει κ αυτος κ θα δειξει ετσι κ αλιως δεν εχ+ω αλλη λυση... Ευχαριστώαπλα ηθελα να ρωτησω εδω αν υπαρχει περιπτωση να ειναι ψωρ+α σε αυτο το σημειο. Για μια συμβουλη γιατι πολλοι απο εσας ξερετε καλυτερα απο την εμπυρια σας...
 
Εγώ για ψώρα πρώτη φορά ακούω. Αν είναι εύκολο πριν κάνει οτιδήποτε ο πετσοπάς ζήτα του να σου αναφέρει την αλοιφή που θα βάλει ώστε να μας την γράψεις εδώ. Η γνώμη μου είναι να μην βάλεις ακόμη κάτι άλλο εκτός ίσως από betadine αλλά οπωσδήποτε διαλυμένο στο νερό. Σκέτο είναι πολύ ισχυρό και μπορεί να κάνει χειρότερα το δέρμα του πουλιού. Δυστηχώς από τις φωτό δεν διακρίνεται τίποτα εκτός από την φαλακρίτσα και αυτό κάνει τα πράγματα ακόμη ποιο δύσκολα. Αν δεν δεις αποτελέσματα μπορείς να πάρεις ένα τηλ και στην Κτηνιατρική κλινική του πανεπιστημίου της Θεσσαλονίκης για να μιλήσεις με πτηνίατρο, κάτι παραπάνω θα ξέρει από τον πετσοπά.
 
οκ αν καταφερω να δω την αλλοιφη θα σας πω., παντως ηταν μεσα σε καφε σκουρο βαζακι... Οταν λες πρωτη φορα ακους ενοεις σε τετοιο σημειο ψωρα;
 
Back
Top