Ασθένειες Παρασιτικές μύγες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης zannis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

zannis

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2010
Μηνύματα
9
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα,
Σήμερα παρατήρησα οτι ενα απο τα 2 cockatiel μου έχει μια απο αυτές τις πλακουτσωτές μύγες που έχουν τα περιστέρια. Έψαξα στο ιντερνετ και διάβασα πολλά και διάφορα αλλα κόλησα στο οτι ρουφάει αίμα και οτι γεννάει ζωντανά μωρά,όχι αυγά.
Έχω τρελαθεί, μολις την είδα τα ψέκασα με pinex που είχα στο σπίτι αλλά δεν ξέρω αν κάνει κάτι στις μύγες και καθάρισα το κλουβί.
Ξέρετε καποιο φάρμακα ή τι να κάνω για να φύγουν 100%;
Δεν μπορώ να ξέρω οτι έχει μύγες που του ρουφάνε το αίμα και το πονάνε,το λυπαμαι πάρα πολύ.
Ευχαριστώ
 
Με την περιγραφή δε μας βοηθάς.
Ή βάλε μια φωτογραφία για να δούμε τη "μύγα" αυτή ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
ή φέρε από το διαδίκτυο να μας δείξεις από κει όσα διάβασες... κυρίως όμως το όνομα και κάποιες φωτογραφίες τους.
 
Έχεις δίκιο απλά το έγραψα μόλις τις ανακάλυψα και έχω τρελαθεί.
Η μύγα λέγεται Louse fly Hippoboscidae
https://en.wikipedia.org/wiki/Hippoboscidae
Επειδή υπάρχουν πάνω απο 100 διαφορετικά ειδη αυτής της μύγας δεν είμαι σίγουρος ποίο είναι καθώς δεν μπορώ να τις δώ. Είδα μονο 1 και οταν πήγα να την πιάσω με τσιμπιδάκι μπήκε μέσα στα πούπουλα.
Ορίστε 2 φωτογραφίες απο το internet
Pigeon%20louse%20fly.jpg

7439.jpg
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Την έχω πετύχει σε σκύλο και έκανε ακριβώς αυτό το πράγμα που λες, όταν πήγαινα να την πιάσω, έμπαινε βαθιά μέσα στις τρίχες! Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις για αυτό, μιας και σε εσένα πρόκειται για πουλί. Εγώ τότε ψέκασα καλά και αρκετές μέρες με αποπαρασιτοκτώνο και γλίτωσα... (σε συνδυασμό με κολάρο scalibor)
Υ. Γ. Σόρρυ εάν είμαι off topic!
 
Το γεγονός πως είδες μόνο μία δεν σημαίνει πως αυτός μόνο είναι ο αριθμός τους.
Συνήθως τα παράσιτα είναι απείρως περισσότερα.
Στο δια ταύτα.
Πρώτα από όλα θα πρέπει να ψεκάσεις τα πουλιά σου με κάποιο καλό αντιπαρασιτικό σκεύασμα για να τις καταπολεμήσεις. Μπορείς κάλλιστα να επιλέξεις κάποιο από αυτά που έχουμε στις συζητήσεις. https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/ ή έστω κάποιο άλλο δυνατό αντιπαρασιτικό του εμπορίου.
Γνώμη μου είναι πως με δυο σταγόνες frontline στις μασχάλες του κάθε πουλιού θα απαλλαγείς για ένα μήνα περίπου.
Κυρίως θα πρέπει να βρεις τον τρόπο που έφτασαν στα πουλιά σου αυτά τα παράσιτα.
Δηλαδή θα πρέπει να εξετάσεις αν έχουν επαφή τα πουλιά σου με τα αδέσποτα "άγρια" πουλιά, αν αυτά έρχονται στο χώρο σου να φάνε ή να κοιμηθούν κλπ.
 
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και την βοήθεια.
Ο τρόπος που ήρθαν σε επαφή, ο μονος βασικά τρόπος είναι να ήρθαν οι μύγες απέξω που κυκολοφορούν περιστέρια. Τα παπαγαλάκια δεν βγαίνουν στο μπαλκόνι καθώς το κλουβί είναι πολύ μεγάλο και το μπαλκόνι μικρό, αλλά η μόνιμη θέση τους είναι δίπλα στην μπαλκονοπορτα.
Επειδή θα πάω στρατό σε 1 μήνα, ποίο απο τα 2 κρατάει περισσότερο;
Με το chevi-tren με την βύθιση τους μέσα σε όλο το νερό μου ακούγεται καλό αλλά οτι μου προτείνεται δεν έχω ξανα ασχοληθεί με τέτοιο πραμα.
Ευχαριστώ
 
Επειδή θα πάω στρατό σε 1 μήνα, ποίο απο τα 2 κρατάει περισσότερο;
Και τα δύο έχουν την ίδια διάρκεια αλλά εγώ για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα χρησιμοποιούσα το frontline.
Είναι πιο δυνατό (με όσα αυτό συνεπάγεται), είναι και ακριβότερο... αλλά τέσσερις σταγόνες αρκούν. Για να είσαι ήσυχος για ένα μήνα...
 
Τις ρίχνω κάτω απο τα φτερά στην μασχλάλη και μετά πάει παντού;
Το οτι είναι πιο δυνατό συνεπάγεται οτι θα πονέσουν τα πουλάκια;
 
Τις ρίχνω κάτω απο τα φτερά στην μασχλάλη και μετά πάει παντού;
Λειτουργεί με την απορρόφηση με το δέρμα του πτηνού. Από κει μέσω της κυκλοφορίας του αίματος πάει παντού... και κάνει όλο το πουλί απρόσιτο στα "δαγκώματα" κάθε παρασίτου που τρέφεται από το αίμα του.
Μη σε παραξενέψει η εξωτερική εμφάνισή του... Το χρησιμοποιούμε κυρίως όσοι έχουμε σκυλιά.
Το οτι είναι πιο δυνατό συνεπάγεται οτι θα πονέσουν τα πουλάκια;
Δεν θα πονέσουν αλλά για λίγα λεπτά θα είναι κάπως...
Είπαμε... είναι δυνατό!
Με σταγονόμετρο η σταγόνα στη μασχάλη...
 
Αποτελεσματικό και άμεσο φαίνεται. Υπάρχει κάποιο θέμα που τα έχω ψεκάσει με pinex σήμερα;
Και μια μικρή λεπτομέρεια,Το αγοράζω σαν σπρει αλλά το ανοίγω και ρίχνω με σταγονόμετρο σωστά;
Αφού το έχετε δοκιμάσει και σε καναρίνια δεν πιστεύω να πάθουν τίποτα τα δικά μου.
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι.
 
Αποτελεσματικό και άμεσο φαίνεται. Υπάρχει κάποιο θέμα που τα έχω ψεκάσει με pinex σήμερα;
Άφησε μερικές μέρες περιθώριο...
Δεν είναι απαραίτητο να τα φορτώνουμε τόσο "κοντά" με δηλητήρια.
Το αγοράζω σαν σπρει αλλά το ανοίγω και ρίχνω με σταγονόμετρο σωστά;
Να πάρεις τη μικρή συσκευασία..
Εγώ το ξεβιδώνω και τραβώ με το σταγονόμετρο την απαραίτητη ποσότητα.
Αφού το έχετε δοκιμάσει και σε καναρίνια δεν πιστεύω να πάθουν τίποτα τα δικά μου.
Δεν προτείνω ποτέ κάτι που δεν το έχω δοκιμάσει...
Αν εξαιρέσεις τα λεπτά του αρχικού σοκαρίσματος που συνήθως ακολουθεί.. όχι, δεν θα πάθουν τίποτε.
 
Θα πάω να το αγοράσω άυριο και μόλις το χρησιμοποιήσω σε λίγες μέρες θα ξαναγράψω. Ευχαριστω πολύ!
 
. Γνώμη μου είναι πως με δυο σταγόνες frontline στις μασχάλες του κάθε πουλιού θα απαλλαγείς για ένα μήνα περίπου.
Να ρωτήσω κάτι; Από μια σταγόνα στη μασχάλη βάζουμε και στα καναρίνια;
 
Να ρωτήσω κάτι; Από μια σταγόνα στη μασχάλη βάζουμε και στα καναρίνια;
Εγώ έβαζα μία σταγόνα σε μια από τις δύο μασχάλες ειδικά αν δεν υπήρχε σοβαρή προσβολή. Γιατί οι δύο θεωρώ πως τους πέφτει πολύ.
 
για τη συγκεκριμένη περίπτωση θα χρησιμοποιούσα το frontline.
Ξέρουμε όμως πως πιάνει τα συγκεκριμένα παράσιτα; Ίσως ένα τηλέφωνο ή μια επικοινωνία με κάποιον κτηνίατρο βοηθούσε... Μπορεί να μην επηρεάζει καν αυτή την συγκεκριμένη μύγα/παράσιτο τι είναι αυτό και να δηλητηριαστούν τα πουλάκια τσάμπα...
 
Εμένα μια φορά μου είπε ένας κτηνίατρος πως το frontline στα καναρίνια μπορούμε να το βάλουμε προληπτικά μια σταγόνα ανά τρείς μήνες και στους παπαγάλους δυο σταγόνες ανά τρείς μήνες. Για θεραπευτική χρήση όμως δε γνωρίζω. Πάντως έχει δίκιο ο Γιάννης καταπολεμά κάθε παράσιτο του αίματος.
 
Μια και οι ειδικοί συνήθως δεν συμμετέχουν στα φόρουμς, ας ψάξουμε λίγο μόνοι μας. :)
Δεν είχε τύχει να συναντήσω σε θέμα το έντομο αυτό. Ψάχνοντας, βρήκα ότι αντιμετωπίζεται με προϊόντα που έχουν την δραστική ουσία περμεθρίνη, όπως το ectospray ή ίσως και κάποια άλλα που δεν γνωρίζω αλλά αν υπάρξει ενδιαφέρον, μπορεί να γίνει μια αναζήτηση.
Διαπίστωσα πως το έντομο αυτό αντιμετωπίζεται με ενδιαφέρον από τους επιστήμονες όπου και όταν απαντάται. Επίσης επεσήμανα ότι αν και δεν τρέφεται από αυτά, ωστόσο προσεγγίζει περισσότερο πτηνά προσβεβλημένα από ψείρες και ακάρεα.
Η αλήθεια είναι πως έχει ενδιαφέρον ως έντομο και ως προς τον τρόπο αναπαραγωγής του αλλά δεν είχα την δυνατότητα προς το παρόν να το ψάξω παραπάνω.
 
Γενικά κάποια είδη μυγών (αυτές που έχουν μεταλλικά γυαλιστερά χρώματα), προσελκύονται και γεννούν τα αυγά τους σε κρέας, ψάρια κτλ. Οι μύγες του γένους Hippoboscidae νομίζω προσελκύονται από το αίμα. Θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.
 
Καλησπέρα,
Περίμενα κάποιες μέρες επειδή τα είχα ψεκάσει με Pinex αλλά σήμερα ξανα είδα μια μύγα.
Το frontline που πήρα είναι αυτό.
8MnKUlz.jpg


Είναι το σωστό?Μια σταγόνα σε κάθε πουλί ή δύο σταγόνες σε ΄καθε πουλι;
Ευχαριστώ
 

Σχετικά θέματα

Back
Top