Γενικά Παρατηρήθηκε παπαγάλος ρίνγκνεκ στο Γαλάτσι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης MrNek36
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

MrNek36

PB Member
Εγγραφή
28 Απρ 2018
Μηνύματα
539
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλους. Εκεί που καθάριζα τα πουλιά ακουγόταν από κάπου στα δέντρα του ακαλύπτου ήχοι σαν κρα (οι κατοχοι παπαγάλων θα καταλάβουν τι εννοώ). Κοίταξα φοβόμενος για αρπακτικό και είδα σε ένα κλαδί έναν πράσινο παπαγάλο ρίκνεκ. Βέβαια πέταξε σε λίγα δευτερόλεπτα και τον έχασα. Η περιοχή είναι η Λαμπρινή σύνορα Γαλάτσι Ν Ιωνία Περισσός. Όποιος εδώ γύρω τον έχασε, στην περιοχή βρίσκεται και πετάει. Δεν ξέρω αν θα τον ξαναδώ αλλά θα ενημερώσω
 
Ζουν και αναπαραγονται κανονικα στη χωρα μας τα ρινγκνεκ οπως και τα μονκ! Πολυ πιθανο να ειναι και ακαποιος απο τους ελευθερους που υπαρχουν! Αλλα ισως να εχει φυγει και απο καπου δε το ξερουμε!
 
Το ξέρω ότι σε κάποιες περιοχές αναπαραγονται ελεύθεροι αλλά εδώ πρώτη φορά βλέπω.

Έχουν εξαπλωθεί σε πολλές πόλεις και στις γύρω περιοχές τους σε όλη την Ελλάδα.
 
Στη γειτονιά μου έχει ένα κοπάδι 8 ρινκνεκ πράσινα. Πολλές φορές πετάνε σε σμήνος και πολλές φορές σε ζευγάρια. Όταν πετάνε σε ζευγάρια πάνε πόλη γρήγορα σε απόστασή λίγων εκατοστών κάνοντας απότομους ελιγμούς που μοιάζουν με ακροβατικά βγάζοντας μερικές κραυγές. Όταν πετάνε σε σμήνος πάνε χαλαρά σαν να κάνουν βόλτα. Δεν ταξιδεύουν μεγάλες αποστάσεις.
 
Back
Top