Ασθένειες Παρατηρείται αδυναμία και σχετική ακινησία σε καιρούς πτερόρροιας;

Crazy Bird Lady

PB New Member
Εγγραφή
6 Μαϊ 2018
Μηνύματα
51
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Το συνήθως ζωηρότατο παλικάρι μου λοιπόν δεν κινείται πολύ εδώ και μια-δυο μέρες- και σα να σταματήσαμε και το κελάηδημα. Τρώει, πίνει κανονικά, οι κουτσουλιές του είναι κανονικότατες, καρίνα κοιλιά κλπ κοίταξα επίσης όλα φυσιολογικά. Δεν κάθεται στον πάτο του κλουβιού, είναι συνήθως στο κλαδί του και δεν έχει κανένα θέμα ισορροπίας.
Πρόσεξα λίγα πούπουλα στον πάτο του κλουβιού και είναι και η εποχή τέτοια, σκέφτηκα πως ξεκίνησε πτερόρροια. Παρατηρείται γενικά αδυναμία και σχετική ακινησία σε καιρούς πτερόρροιας ή να αρχίσω να ανησυχώ; Βρήκα το άρθρο περί πτερόρροιας αλλά δε μου έλυσε αυτή την απορία.
 
Παρατηρείται γενικά αδυναμία και σχετική ακινησία σε καιρούς πτερόρροιας ή να αρχίσω να ανησυχώ;

Να μην ανησυχείς γιατί αυτό συμβαίνει.

Είχε ξεκινήσει και πέρυσι να αλλάζει το πτέρωμα του αυτή την περίοδο; Ρωτώ για να αποκλείσουμε άλλα ενδεχόμενα..

- Εαν ναι, τότε εξασφάλισε του καλή διατροφή, ηρεμία, μπανάκι και όλα θα περάσουν ήσυχα και στον χρόνο τους.
- Εαν όχι, τότε, έχε τον νου σου..
 
Είχε ξεκινήσει και πέρυσι να αλλάζει το πτέρωμα του αυτή την περίοδο; Ρωτώ για να αποκλείσουμε άλλα ενδεχόμενα..

- Τέλη Ιουνίου, ακριβώς όπως και τώρα. Σε ευχαριστώ 😁
 
Άψογα! Τότε νομίζω ότι όλα είναι φυσιολογικά για το πουλάκι και ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά!

Προσωπικά κατά την περίοδο της πτερόρροιας τους βάζω μια-δυο φόρες την εβδομάδα και λίγες βιταμινούλες στο νεράκι τους.
Χρησιμοποιώ την Multivit της Beaphar.
 
Την καλησπέρα μου! Όπως προείπε ο Δημήτρης να πω και εγώ ότι η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι φυσιολογική, δεδομένης της πτερόρροιας. Η πτερόρροια είναι μια επίπονη διαδικασία για τα πτηνά και πραγματοποιείται την πιο θερμή περίοδο του έτους. Είναι φυσικό να μην είναι τόσο ενεργητικά και δραστήρια, όπως το υπόλοιπο έτος, διότι απαιτείται ενέργεια για να την ολοκληρώσουν επιτυχώς. Μην ανησυχείς! Στις αρχές του φθινοπώρου, όπου η πτερόρροια θα έχει παρέλθει και ο καιρός θα είναι πιο δροσερός θα επανέλθει σύντομα! Καλή σας συνέχεια!
 
Back
Top