Αναπαραγωγή Παρεα για τον Μορφεα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης morpheas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

morpheas

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2008
Μηνύματα
195
Πόλη
Κόρινθος
Γεια σας και παλι! Παρατηρω καθε μερα, την παρεα μου, το λουγαρο μου, μαθαινοντας ετσι πολλα για την συμπεριφορα του. Η παρατηρηση αυτη με εχει οδηγησει στο συμπερασμα οτι απομονωμενος στο κλουβακι του κανει πολλα πραγματα απο ανια και σκεφτομαι σοβαρα μεσα στο επομενο διαστημα να του βρω ταιρι διοτι αυτο θεωρω πως αυτο ειναι κατι που δεν πρεπει να του το στερησω. Θα ηθελα να ξερω αν ειναι ευκολη η αναπαραγωγη του συγκεκριμενου ειδους και ποια περιοδο του ετους αναπαραγεται καθως και τι προεταιμασια χρειαζεατι απο διατροφικης αποψης για την περιοδο της αναπαραγωγης.
Ευχαριστω!
 
Τα λουγαρα ειναι ιδιαιτερα κοινωνικα και δραστηρια πουλακια.Αν θες να τον ζευγαρωσεις δεν εχεις παρα να βρεις μια θηλυκια (κατι λιγο δυσκολο).. Εκτροφης;
Ειναι βολικα πουλια και δεν θα εχεις προβλημα.. Αρκει να ακολουθησεις τις γενικες οδηγιες προετοιμασιας. Σαν αγριο πουλι... Περιοδο αναπαραγωγης και κατω απο προυποθεσεις ξεκιναει απο τις αρχες της ανοιξης.
 
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλή η αναπαραγωγή ενός ιθαγενούς. Καταρχήν χρειάζεσαι ένα πλήρως κοινωνικοποιημένο πουλί. Επίσης η ζευγαρώστρα που πρέπει να χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχει μήκος άνω του μέτρου. Για την προετοιμασία του ζευγαριού θα βρεις πολλά θέματα αν πας στην αναζήτηση. Η θυληκιά θα πρέπει να είναι οποσδήποτε εκτροφής. Αυτά για αρχή. Όταν λες ότι το λούγαρο κάνει πράγματα από ανία τι ακριβώς εννοείς; Είσαι σίγουρη ότι χρειάζεται ταίρι και όχι κάτι άλλο (μεγαλύτερο κλουβί για παράδειγμα); Τέλος το πουλί που έχεις είναι ήρεμο;
 
PARADISIOS γιατί δεν βάζεις την θετική σου άποψη και μόνο κρίνεις χωρίς να παίρνεις θέση. Ζητώ συγγνώμη που βγαίνω εκτός θέματος αλλά είχα μια κρίση στο συγκεκριμένο θέμα που έλεγε απλά ΜΟΝΙΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ. Και περιμένω να ακούσω και τη γνώμη του φίλου για το θέμα αφού είναι διαφορετική από τη δική μου. Αν έχει δίκιο να ζητήσω και συγγνώμη δηλαδή. Και πάλι συγγνώμη Μαρία που χρησιμοποιώ το χώρο σου για αυτόν τον λόγο.
 
Μαρία κατα την γνώμη μου καλύτερα να έχει παρέα, απο εκεί και πέρα μακάρι να σου πάνε όλα καλά με την αναπαραγωγή (καλά να είσαι και εσύ και τα πουλάκια σου και όλα τα άλλα θα έρθουν μα τον καιρό) :)


Βασίλη προσπαθήστε να τα πείτε μέσω pm
 
γιατί δεν βάζεις την θετική σου άποψη και μόνο κρίνεις χωρίς να παίρνεις θέση
Απλα σκεψου οτι δεν κερδιζει τιποτα κανεις αν λεγονται μονο τα θετικα μπορει να ακουγονται ευχαριστα αλλα η ουσιαστικη βοηθεια και η αγαπη κρυβεται αλλου.Ψαξε και θα την ανακαλυψεις Και μπορει να σε οδηγησει να θελεις να την μοιραστεις με ολους τους τροπους. 🙂
 
Back
Top